Obezite (Şişmanlık) Kısırlığa Yol Açar Mı?

Obezite Nedir?

Obezite, vücutta gerekli olandan fazla yağ birikimi sonucu meydana gelen bir tür hastalık olarak tanımlanır. Kişinin günlük olarak tüketeceğinden çok daha fazla besin ve gıda tüketmesi obeziteye yol açar.

Obezite (Şişmanlık) Kısırlığa Yol Açar Mı?

Obeziteyle ilgili bilinmesi gereken detaylar bir hayli fazla. Obezite, dünya üzerinde en fazla görülen sağlık sorunlarından bir tanesi. Obezite, şişmanlık olarak adlandırılır. Ancak; obezite için bu tanım yeterli değildir. Obezite, bir sağlık sorunu olarak beraberinde pek çok hastalık ve şikayete neden olan bir sağlık problemidir.

Obezite Nedir?

Pek çok sağlık sorununun ortaya çıkmasına zemin hazırlayan, vücutta gerekli olandan fazla yağ birikimi sonucu meydana gelen bir tür hastalık olarak tanımlanır. Kişinin günlük olarak tüketeceğinden çok daha fazla besin ve gıda tüketmesi obeziteye yol açar.

Obezitenin Kısırlığa Etkileri

Obezite problemi yaşyan kadın ve erkeklerde kısırlık sorunu görülebilmektedir. Kadınlarda hamile kalma, hamileliği devam ettirebilme ve sağlıklı doğum gibi durumlar riske girer. Erkeklerde ise sperm kalitesi olumsuz etkilenir ve hormonal dengesizlikler artar. Tüm bunlarda kısırlık sorununa yol açar.

Obezite Erkeklerde Kısırlığa Neden Olur Mu?

Uzmanlar, obezitenin erkekleri de ciddi anlamda etkilediğini belirtiyor. Yapılan çalışma ve araştırmalara göre obezite sorunu yaşayan erkeklerin sperm kalitesi düşüyor. Obez erkeklerde, yağ dokusunda testesteronun östrojene dönüşmesi artar. Bu da testesteronun azalmasına yol açar. Dolayısıyla, sperm kalitesi önemli ölçüde düşer. Aynı zamanda fazla kilolu erkeklerde hormon düzensizlikleri ideal kiloya sahip erkeklere göre çok daha fazladır.

Obezitenin Yol Açtığı Kısırlığın Tedavisi

Vücuttaki yapıların bir düzen içinde işleyişine devam edebilmesi için sağlıklı beslenme son derece önemli. Kilo alımı kontrolden çıktığında obeziteye dönüşmektedir. Bu durumda hemen önlemler alınmalı ve gerekli adımlar atılmalıdır. Obeziteye bağlı olarak yağ hücrelerindeki artış hormonal dengenin bozulmasına yol açar. Bu da kısırlık sorununu beraberinde getirir. Doğal yollardan hamile kalınması zorlaştığı gibi üremeye yardımcı yöntemlerle gebe kalınması da zorlaşır. Bu noktada, vakit kaybedilmeden bir uzman hekimle görüşülmelidir.

Uzman hekim hastaya özel olarak bir diyet programı sunar. Kişi, bu diyet programına harfiyen uyarak ve bu programa sadık kalarak tedavisini sürdürür. Eğer, uygulan diyet programına karşın istenilen kilo verilemiyorsa uzman hekim ile obezite cerrahisi üzerine görüşmeler yapılabilir. Mide balonu, mide küçültme ya da gastrik bypass gibi birçok yöntem mevcuttur. Hangi yöntemin uygulanacağına hastanın durumu göz önüne alınarak doktorla birlikte karar verilir. Obeziteye bağlı olarak gelişmekte olan hormonal dengesizlikler gibi sorunların ortadan kaldırılmasıyla kadınlarda yumurta gelişimi, erkeklerde sperm üretimi düzene girmektedir. Bununla birlikte bu durumlara bağlı ortaya çıkan kısırlık sorununu da ortadan kalkmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.