Orgazm Nedir? Kadınlar Nasıl Orgazm Olur?

Cinsel ilişkiler sırasında uyarılmanın had safhaya gelmesinin ardından beynin verdiği bir cevap olarak tanımlanabilen duruma orgazm denir.

Cinsel ilişkiye giren kadınların bir süre içinde uyarılmaları sonucunda vajina istemsiz şekilde kasılır. Bu kasılma neticesinde haz alma durumu da had safhaya çıkar ve orgazm gerçekleşir.

Orgazm Nedir? Kadınlar Nasıl Orgazm Olur?

Kadınlar cinsel ilişki sırasında uyarılırlar. Bu uyarılma sonucunda beyin de elli bir tepki verir. Vajinanın kontrol dışı şekilde kasılması ile hem haz alınır, hem de uyarılma yoğunluğu olarak en üst seviyeye çıkılır. Bu duruma orgazm adı verilir.

Kadınlarda orgazm çok karışık bir yapıda gerçekleşir. İmkânsız olmayan, ancak dönem dönem zorluklar yaşanan kadınların orgazm olma konusunda belli başlı sosyolojik durumlar da etkindir. Örneğin baskıcı ve kapalı toplumlarda kadınlar kendilerini belli başlı noktalarda şartladıkları için orgazm kolay şekilde gerçekleşmez. Her ne kadar erkekler daha basit ve tek düze şekilde orgazma ulaşıp zevk alsalar da kadınlarda korku, endişe gibi duygular orgazmı sadece bir fiziksel tepki durumuna indirgeyebilir. Ancak bilinmesi gereken, her kadının orgazm olabileceği ve buna uygun şekilde tepki verebileceğidir.

Kadınların Orgazm Yaşamaları Sırasında Alınan Haz Erkeklerden Daha Yoğundur

Kadın bedeni gerek cinsel ilişki esnasında, gerek ise mastürbasyon sırasında hem üst üste olacak şekilde, hem de kısa aralıklar dâhilinde orgazm olma şansına erişir. Fakat erkeklerde durum böyle değildir. Bir defa orgazm olan erkeğin yeniden orgazm olması için bir süre beklemek gerekir.

Öte yandan kadınların orgazma ulaşmaları sırasında fiziksel temas şart değildir. Hayal gücü ve düşünceler de kadınları orgazm edebilir. Buradan da aslında kadın orgazmının fiziki değil daha beyin temelli olduğu görülebilir. Erkeklerde ise penise bir dokunma ya da müdahale etme durumu şarttır.

En çok merak edilen konular arasında ise orgazm sırasında kadınların boşalıp boşalmadığı durumu gelir. Cinsel uyarım sonucunda kadınlar da boşalırlar. Vajinadan bir sıvı gelir ve orgazma ulaşıldığı sırada bu sıvının etkisi görülebilir.

Cinsel Uyarı Ne Anlama Gelir?
İnsanlar cinsel ilişkiye girdiklerinde ya da mastürbasyon yaptıklarında, genital bölge kanalı ile buradaki uyarılar beyne iletilir. Kişisel arzular ile öğrenilmiş deneyimler bu noktada harmanlanır ve vücut da doğal olarak söz konusu iletimlere bir cevap verir. İşte cinsel uyarı, bu iki bölge arasındaki iletimlerden oluşur. Özellikle de kadınlarda, herhangi bir fiziksel müdahale olmadan ve doğrudan düşünceler ile bile bu uyarıların elde edilip orgazma ulaşılması mümkün hale gelir.

Kadınlarda Orgazm Nasıl Olur?
Kadınlarda cinsel uyarı beyne iletilirken, belli bir zaman sonra bu uyarı yoğun bir gerilime dönüşür. En sonunda da söz konusu gerilim sonucu ani bir boşalma refleksi yaşanır. Kadınların belli bir kısmı ise uykuda da orgazm olabilir.

 • Hangi Faktörler Kadınlarda Orgazmı Kolaylaştırır?
 • Klitorisi daha çok uyarmak ve buradan orgazm olmaya çalışma durumu
 • Meme uçlarını yoğun şekilde uyarma durumu
 • Hayal kurarak ve bir takım fantezileri gerçekleştirerek orgazma ulaşma durumu
 • Hipnoz gibi beyin temelli işlemlerle orgazma ulaşma durumu

Orgazm Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Pek çok kadın orgazm olmaları sırasında bunu fark edemeyebilir. En önemli orgazm belirtisi ise kadının sakinleşmesi ile ilgilidir. Şartlanmış beyinler bir takım filmler aracılığı ile gördükleri abartılı ve coşkulu durumları yaşamadıkları için orgazm olmadıklarını düşünürler, ancak durum bu şekilde değildir. Çünkü orgazm tamamen kişiye ve cinsel birleşimin durumuna bağlı olarak değişir.

Kadınlarda Orgazm Belirtileri Nelerdir?

 • Vajinanın iç kısmı (dudakları) kırmızı renk alır
 • Vajina pelvik çizgili kasları ritmik şekilde kasılır
 • Rahim kası kasılır
 • Anal sfinkter kasılır
 • Süt hormonu salınır

Orgazmın Hemen Ardından Neler Görülür?

 • Meme uçlarının rengi yavaş yavaş soluklaşır
 • Vajinal nabız dolgunluğu artar
 • Kadın sakinleşir ve dinlenmeye geçer

Orgazm İle Gebelik Arasındaki İlişki Nedir?
Gebe kalmak için kadının orgazm olması şart değildir. Gereken sıvı alış verişi ve etkileşimler olduğu sürece hamilelik de yaşanabilir. Ancak orgazm ebelik ihtimalini artıracaktır.

Genel anlamda kadının orgazm olmasının zor ve nadir görülmesi doğruysa da temel koşullar sağlandığında bu durum daha da kolay bir hale gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.