Ovaryan Gebelik Nedir?

Overyan Gebelik Nedir ve Kimlerde Görülür?

Dış gebelikler en sık rahim borusunda görülebilmektedir. Rahim borusu dışında en sık görüldüğü yer olan overlerde gerçekleşmesi durumu ise overyan gebelik olarak tanımlanmaktadır.

Ovaryan Gebelik Nedir?

Overyan gebeliklerin tüplerde görülen dış gebeliklerin aksine tüplerde oluşmakta olan hasarlarla ilgisi yoktur. Ria, alet, spiral gibi rahim içi araç kullanan kadınlarda overyan gebeliklerin görülme ihtimali daha yüksektir. Görülen tüm gebeliklerin binde birinden azında görülmekte olan overyan gebelikler tüm dış gebeliklerin içerisinde ise yüzde bir ile üç arasında görülmektedir. Overyan gebelikler sonucu canlı doğumun gerçekleşmesi durumu da mümkündür.  

Overyan Gebelik Tanısı Nasıl Konulur?

Overlerde gebelik kesesi bulunması ve bu kesenin rahme overyan bağ ile tutunmuş olması durumlarında overyan gebelik tanısı konulabilmektedir. Overyan gebeliğin görüldüğü durumlarda, tıbbi literatürde metotreksat tedavisi olarak geçmekte olan ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. İlaç tedavisinin yanı sıra cerrahi yöntemlere de başvurulabilmektedir. Bu cerrahi müdahaleler ovaryan wedge rezeksiyon ve ooforektomi yöntemleriyle gerçekleştirilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.