Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim Kanseri Nedir?

Rahim kanseri ilk olarak rahim bölgesinin iç bölümünde bulunmakta olan astar üzerinde oluşmaya başlar ve bu şekilde devam ederek kontrolsüz bir şekilde hücrelerin bölünmesi ile devam eder. Rahim kanseri yapılan araştırmalara göre genellikle 50 yaş üzerindeki kadınlarda çok daha fazla ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden de belli yaşları geçtikten sonra düzenli olarak doktor kontrolünden geçmek sağlığınızı korumak açısından oldukça önemli.

Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Rahim kanserinin belirtileri arasında menopoz döneminden sonra yaşanmakta olan kanamalar en önemli kriterler arasında yer alıyor. Bahsetmiş olduğumuz bu sızıntı halinde ortaya çıkmakta olan kanamalar, lekelenmeler ile beraber çeşitli ağrılar yapabiliyor. Oldukça geniş bir belirti yelpazesi olan rahim kanserinin tespit etmek için küçük belirtiler görülmesi halinde mutlaka doktorlardan destek alınması gerekiyor. Ortada hiçbir sebep yokken vajina içerisinden gelen kokulu bir akıntı da rahim kanserinin ülkemizde görülen yaygın belirtileri arasında yer alıyor. Menopoz dönemine girmemiş kadınlar için ise hamile olmalarının dışında düzensiz adet kanamaları rahim kanserinin belirtileri olarak bilinir. Kanser ortaya çıktıktan sonra yaklaşık olarak 12 ay içerisinde şiddetli ağrılarla beraber adet görme düzeninde bozulmalar, karın ve vajina bölgesinde sürekli olarak devam eden sancılar görülebilmektedir. Böyle durumlarla siz de karşı karşıya kalıyoruzsanız fazla vakit kaybetmeden kanser tedavisinde başlamak gerekiyor. Çünkü kanser hücrelerini ortadan kaldırmak için en önemli unsurlardan bir tanesi erken teşhis koymaktır.

Uygulanan Genel Test Yöntemleri Hangileridir?

Rahim kanserin olup olmadığını belirlemek için hastanede yapılmakta olan çeşitli testler vardır.

  • CT taraması
  • MR çekilmesi
  • Göğüs röntgeninin çekilmesi
  • Kan içinde bulunan maddelere bakılması
  • Anestezi uygulandıktan sonra yapılmakta olan rahim kontrolü
  • Mesane ve rektum bölgesinde incelemeler yapmak
  • Kansere teşhis koymak için uygulanmakta olan yöntemler arasında yer alıyor.

Bahsetmiş olduğumuz bu testler sayesinde vücutta oluşmuş olan tümörün ne kadar büyüklüğe ulaştığını ve ne zamandan beri vücutta yaşamaya devam ettiği hakkında doktorlar detaylı bilgi sahibi olabiliyor. Bu testlerin sonucunda ortaya çıkan sonuçlara göre ise hangi tedavi yönteminin uygulanması gerektiği hakkında doktorlar karar veriyor. Çünkü her kanser türü için aynı tedavi yöntemini uygulamak doğru bir seçim olmayacaktır.

Ameliyatlar ile Kanser Tedavisi

Rahim kanseri tedavi edilirken en çok kullanılmakta olan yöntemlerden bir tanesi cerrahi operasyonlar olarak karşımıza çıkıyor. Bölgede oluşmuş olan tümörün veya rahmin tamamının alınması ile kanserle mücadelede büyük adımlar atılabilir. Fakat ameliyat olmadan önce kanser hücrelerinin vücuda yayılıp yayılmadığı konusunda araştırmalar yapılmalı ve mutlaka kemoterapi ve radyoterapi uygulamalarına başlanmalıdır. Bahsetmiş olduğumuz uygulamalar tamamen x-ışınları kaynaklı olduğu için vücuda zarar verecektir. Fakat kanser hücrelerinin sürekli olarak yayılmasının önüne geçebilmek için bahsetmiş olduğumuz ışınları kullanarak tedaviler uygulamak gereklidir. Rahim kanseri genellikle erken teşhis edildiği zaman doktorlar tarafından yapılan ameliyatlar sayesinde tehlikede olan bölge vücuttan alınıyor ve böylece kanserin yayılma riski en alt düzeye indirilmiş oluyor.

Oluşma Sebepleri Nelerdir

Kanser, bildiğiniz gibi özellikle son zamanlarda en çok karşı karşıya kaldığımız ve günümüzde tehlikeli sayılan hastalıklar arasında yer alıyor. Bu yüzden de kanser ile mücadele etmek için birçok farklı sosyal yardım kuruluşu insanlara bilgiler veriyor. Kanser olma sebeplerini bilir ve bunlara uygun olarak bir yaşam tarzı belirleyerek siz de kanserden mümkün olduğu kadar uzak kalabilirsiniz. Öncelikle kanserli hücre oluşmasının altında yatan temel sebeplerden bir tanesi radyasyon ile aşırı derecede ilgili olmaktır. Bilgisayar ve telefon günümüzde insanları en çok etkileyen unsurlar arasında yer aldığı için özellikle küçük yaştaki çocukları bu cihazlardan uzak tutmak gerekiyor. Çin malı olan telefonlarda ise bahsetmiş olduğumuz radyasyon değerleri resmi telefonlara göre çok daha fazla olduğu için vücuda verilen zarar da buna bağlı olarak artış gösteriyor. Mümkün olduğu kadar radyasyon değeri yüksek olan telefonlardan uzak durmak sağlığınızı korumak için faydalı olacaktır. Bunların yanında ise kanser hastalığının çeşitli genetik faktörlere bağlı olduğu da belirtiliyor. Aile üyeleri arasında sürekli olarak çeşitli kanserler ortaya çıkıyorsa bu konuda dikkatli olmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Sürekli olarak doktor kontrolü altında olmanız sizin için sağlıklı bir seçim olacaktır.

Kanser ile Mücadele

Kanser son zamanlarda birçok kişi tarafından karşı karşıya kalınan bir hastalık olduğu için sosyal yardımlaşma platformları da bu konuyla ilgili gönüllü insanlar tarafından destek veriliyor. Eğer siz de kendinize psikolojik destek sağlamak istiyorsanız, bahsetmiş olduğumuz bu sosyal yardımlaşma programları içerisinde yer alabilir ve böylece psikolojik olarak kendinizi tedavi edebilirsiniz. Unutmayın ki kanser hastalığı ile mücadele ederken sizi ayakta duracak en önemli unsurlardan bir tanesi de psikolojik durumunuz olacaktır. Diğer insanların size vermiş olduğu destekler sayesinde kanserli hücrelerin yayılmasının önüne geçebilir ve böylece kanser hastalarının çok daha kısa süre içerisinde atlatabilirsiniz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki moral ve motivasyon seviyesi yüksek olan insanlarda kanser hastalığının ortadan kalkması çok daha kısa süre içerisinde gerçekleşiyor. Tıp alanında uygulanmakta olan kemoterapi gibi çeşitli tedavi yöntemleri ile beraber, yüksek moral ve motivasyona sahip olmak sizin kısa süre içerisinde hastalıklardan kurtulmanızı sağlayacaktır. Eğer kanser hastası değilseniz ve kanserli insanlara destek olmak istiyorsanız yine sosyal yardımlaşma toplulukları arasında yer alabilir ve kanser hastalığına sahip olan kişiler için olumlu konuşmalar yaparak onların moralini yüksek tutmasına yardımcı olabilirsiniz. Bahsetmiş olduğumuz bu iş tamamen gönüllü olarak yapılması gereken projeler arasında yer alıyor. Siz de diğer insanlara faydalı olmak istiyorsanız sosyal yardımlaşma toplulukları içerisinde görev almaya başlayabilir ve insanların hastalıklarına ortak olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.