Rahimde Kist

Karın Bölgesindeki Ağrılar, Rahimde Kist Belirtisi Olabilir

Kadınların doğurganlık yetilerinin devam ettirilmesi için sağlıklı olması gereken rahim ve yumurtalıklarda görülen kistler, iştah kaybı veya sürekli karın ağrısı gibi belirtilerle ortaya çıkarılabilir. Bununla birlikte yeme alışkanlıklarında değişiklik olmadan, kilo konusunda artışların gözlemlenmemesine rağmen karın ve göbek bölgesinde ortaya çıkan şişlikler de rahimde kist belirtileri arasındadır.

Rahimde Kist

Rahimde ve yumurtalıklarda bulunan kistler çoğu zaman belirti göstermez veya varlığından insanların haberi dahi olmaz. Zaman içerisinde büyüme riski olan bu tür kistlerin özellikle çocuk sahibi olma konusundaki olumsuz etkileri anne adaylarını korkutan bir sonuç ortaya koyabilir. İyi ve kötü huylu olarak adlandırılan bu tür kist yapılanmalarının bazı durumlarda operasyonla alınması zorunluluk oluşturabilir. Tıp bilimi ve kadın doğum uzmanlığı konusundaki çalışmalarının ilaç tedavi süreçlerini de hızlandırdığı bilinirken rahimde bulunan kistlerin veya yumurtalık kistlerinin ortadan kaldırılması için değişik tedavi yöntemlerinin uygulamaya konduğunu söyleyebiliriz. Yumurtalık kistlerinin özellikle yumurta hücresi oluşumuna yaptığı zararlar insanları daha korkutan sonuçlar ortaya koyabilir. Çocuk sahibi olamadığı için doktora başvurup tetkik araştırmalarıyla bir sürece giren insanların çoğu zaman bu durumdan haberdar olduklarını söyleyebiliriz. Genellikle tahlillerle belirlense de esasen ultrason tedavisinin bu konuda önemli derecede fikir verici yönünün ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

Rahim Ve Yumurtalık Kisti Belirtileri:
Vücutta patolojik atık şeklindeki birikimlerin veya akıntıların zaman içerisinde kist oluşturduğu biliniyor. Elbette ki bu kist oluşumunun bazı belirtileri bu sorunu anlamanızda size yardımcı olabilir. Bayanlarda adet düzensizliği şekilde görülen sorunun kaynaklarından biri olarak dikkat çeken bu tür kistler zamanında tedavi edilmediği veya alınmadığı zaman başka sorunları da beraberinde getirebilir. En çok rastlanan belirtiler arasında karın bölgesindeki şişlik dikkat çekerken bu şişliğin altında yatan temel sebep bu bölgedeki herhangi bir kist olabilir. Sindirim sistemi konusundaki bozuklukların yaşanmasına da böylesine kistlerin yol açtığı biliniyor. Yine idrar yolları konusundaki şikâyetleriniz veya çok sık idrara çıkma olayı da benzer kistlerin yan etkisi olarak görülmekte. Kasık ve karın bölgesinde oluşan ağrıların kaynağı olarak da görülen bu kistlerin elbette ki iyi veya kötü huylu olması da çok büyük önem taşıyor. Halk arasında en çok korkulan hastalıklar arasında yer alan kanser bu kistlerin kötü huylu ve ilerlemiş sonuçları sebebiyle ortaya çıkabilir.

Kötü Huylu Kist Ve Sonuçları:
Özellikle iştah kaybı ile birlikte kasık ağrısı dayanılmaz boyuta geldiği zaman bayanların gerçekten dikkat etmesi gereken bir kist rahatsızlığı belirtisi ortaya çıkabilir. Karın bölgesindeki şişlik ve büyümenin de bu konuda iyi bir işaret olmadığının altını çizmek gerek. Uzun süreli bulantıların geçmemesi ve mide yanma şikâyeti ile birlikte ortaya koyduğu sonuçlar da bu tür istenmeyen bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. İştah kaybına bağlı olarak zaman içerisinde kilo kaybının da bu tür istenmeyen bir rahatsızlığın göstergesi olabileceği aklının bir köşesinde olmalı.

Kist İçin Yapılması Gerekenler:
Bu ve benzer belirtilerin birkaçını gördüğünüz andan itibaren bir uzman doktora başvurmanın gereğini kesinlikle unutmayın. Erken teşhisin bu tür hastalıklarda tedavi yöntemlerini daha geniş bir şekilde insanların önüne getirmesi sizin bu konuya olan hassasiyetinize yakından alakalı olacak. İstenmeyen ve bayanlar için sıkıntılı bir sürecin temsilcisi olarak dikkat çeken rahim ve yumurtalık kisti dikkat edilmediği zaman daha kötü sonuçlar ortaya koyan bir rahatsızlık olarak dikkat çekiyor. En ufak endişenizi dahi ortadan kaldırmak adına gerekli tetkik ve tedavi sürecini bir an önce başlatmak gerekebilir.

 

Benzer Konular:

Yumurtalık Kistinin Patlaması Yırtılması Over Kist Rupturu

Çikolata Kisti Nedir, Tedavisi Nasıl Olur?

Yumurtalık Kistleri Çeşitleri, Sebepleri ve Belirtileri

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.