Rahimde Sıvı Birikmesi

Rahimde Sıvı Birikmesi Ultrason ile Tespit Edilebilmektedir

Rahimde sıvı birikmesi, fallop tüpleri ya da yumurtalıkta iltihaplanmaya neden olan, kasık ve karın bölgesinde sürekli ağrılar ile cinsel ilişki sırasında duyulan sızı şikayeti ile doktora başvurulması sonucunda yapılan ultrasonografik muayene ile tespiti yapılan bir rahatsızlıktır.

Rahimde Sıvı Birikmesi

Rahimde sıvı birikmesi, rahmin iki tarafında bulunan, yumurtayı rahim boşluğuna ulaştıran fallop borularında tıkanma sonucunda meydana gelir. Boruların biri ya da ikisi birden tıkanırsa bu sorun yaşanabilir. Bu sorun tıpta hidrosalpinks olarak tanımlanır. Bu şekilde biriken sıvılar fallop tüplerindeki doku tarafından üretilir.

Rahimde sıvı birikmesi yumurtalıkta ya da fallop tüplerinde iltihaplanmaya neden olur. Tedavi edilmediği takdirde, enfeksiyon nedeniyle fallop tüplerinin ucu yapışır. Bu yüzden karın boşluğuna akması gereken sıvı tüp içinde birikmeye başlar.

Rahimde sıvı birikmesinin belirtileri nedir?

Genellikle belirti vermeyen bu sorun, bazen kasıkta ağrıya ya da bu alanda bası hissine neden olabilir. En fazla görülen belirti ise, cinsel ilişki sırsında duyulan ağrıdır. Bu nedenle sorun vajinismus ile karıştırılabilir. Ancak bunun ayırıcı tanısı ağrının kasıkta hissedilmesidir. Vajinismus vajina girişinde ağrı yapan bir sorundur. Ağrılar devamlı olarak etkili olabileceği gibi, dönemsel olarak ta görülebilir. Hastalar genellikle kısırlık nedeniyle doktora giderler.

Rahimde sıvı birikmesi teşhisi nasıl yapılır?
Kadının yapılan muayenesi sırasında, ultrason tetkikinde rahimdeki sıvı görülebilir. Kesin tanı koymak için, HSG Histerosalpingografi yapılmalıdır. Rahim ve fallop tüplerinin içi bu şekilde değerlendirmeye alınır.

Rahimde sıvı birikmesi kimleri etkiler?
Genellikle fallop tüplerinin enfeksiyon nedeniyle tıkanmasından kaynaklandığı için, cinsel yolla bulaşan hastalıkları olan kadınlarda daha fazla görülen bir sorundur. Bazen kürtaj gibi rahme yapılan müdahaleler sonrasında da görülebilir. Bu yüzden genç yaştaki kadınlarda ve aktif cinsel yaşamı olanlarda daha sık görülür.

Rahimde sıvı birikmesi kısırlık yapar mı?
Rahim ve yumurtalıklar arasındaki bağlantıyı fallop tüpleri kurmaktadır. Yumurtlamadan sonra karın içine salınan yumurta burada fallop tüplerinin uçlarında bulunan parmakçık gibi yapılarla yakalanır. Buradan tüpün içine gönderilir. Tüpün içinde tüycükler vardır. Bunlar yumurtanın rahme kadar gitmesini sağlar. Eğer sperm ve yumurta buluşursa, gebelik oluşur. Böylece embriyo meydana gelir. Embriyo rahme ulaşmadan yaklaşık 4 gün fallop tüplerinde kalmaktadır. Tüplerde tıkanıklık olursa, gebeliğin olması beklenemez. Çünkü embriyo rahme ulaşamaz. Bu yüzden rahimde sıvı birikmesi kadında kısırlığa yol açan bir etkendir.

Rahimde sıvı birikmesi tedavisi nasıl yapılır?
Bunun tedavisi çeşitli etkenlere göre değişmektedir. Hastanın çocuk sahibi olmak istememesi halinde düzenli olarak takip edilmesi yeterli olur. Çünkü enfeksiyon sonucunda yeniden bu sorun yaşanabilir. Çocuk isteyen hastalar ise, bu durumda yardımcı üreme yöntemlerine başvurabilir. Yumurta ve sperm laboratuvar koşullarında döllendirilerek, rahme yerleştirilir. Bu şekilde fallop tüplerine gebelik için gerek kalmaz. Bu seçenekten önce hastalarda laparoskopik yöntemle tüplerin açılması işlemi de uygulanabilir. Bu cerrahi girişim genel anestezi altında yapılır. Bu sayede tüplerin ucundaki yapışıklık açılabilir. Ancak bu her zaman yeterli bir uygulama olmaz. Rahimde biriken sıvı basınç yaparak tüplerdeki tüycüklere zarar vermiş olabilir. Enfeksiyonda tüplerin içinde yapışıklığa neden olabilir. Tüplerin ucu operasyonla açılsa bile, cerrahi işlemden dolayı yeni bir yapışma olabilir. Bu yüzden hasta için en doğru karar doktoru tarafından verilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.