Sezaryan Sonrası Karın Egzersizleri

Sezaryan sonrası sorunlarının engellenmesinde karın egzersizleri oldukça önemlidir.

Sezaryan sonrası kadınlarda bazı sorunların baş gösterdiği bilinmektedir. Genel anlamda ağrısız bir doğum olduğundan veya zorunlu durumlardan dolayı bu yönteme başvurulsa da doğum sonrasında bazı komplike durumların görüldüğü bilinmektedir. Doğum döneminde alınan kiloların verilmesi ve karın ağrılarının giderilmesi için karın egzersizleri sürekli olarak önerilmektedir.

Normal doğumda yapsa, sezaryan doğumda yapsa, her kadının sağlığını ve vücudunun formunu korumak amacıyla egzersiz yapması, sporla uğraşması tavsiye edilmektedir. Bu sadece gebelikten kalan göbeğin eritilmesi için yapılmamalıdır. Önce sağlık göz önüne alınmalı, daha sonra fit görünüm düşünülmelidir. Gebelik döneminde kadınların alışık olmadıkları şekilde karınlarının büyümesi, doğumdan sonra belirli bir dönem kalan göbeklerinin onları rahatsız etmesi normaldir. Ancak beslenmelerine dikkat ederek, karın egzersizleri yaparak bir süre sonra eski formlarına rahatlıkla dönebilirler. Hamilelik sonrası göbeklerinin erimesini, sezaryan sonrası göbeklerinin kalıp kalmayacaklarını merak ederler. Göbeklerindeki yağların kalıcı olmasından, karın bölgesinin sarkmasından rahatsız olurlar. Ancak uygun karın egzersizleri yaparak, sezaryan sonrası bu sorundan kolayca kurtulabilirler.

Sezaryan sonrasında göbek sarkması kalıcı mıdır?

Halk arasında özellikle sezaryan doğumdan sonra kalıcı göbek sarkması olduğuna inanılır. Ancak bu doğru değildir. Normal doğumla sezaryan arasında böyle bir fark yoktur. Her şekilde sonuç aynıdır. Sezaryan doğum ya da bir başka ameliyat karında yağ birikimine ya da göbek sarkmasına yol açmaz. Ancak gebeliğin etkisiyle kadında biraz göbek olması, yağ kalması doğaldır. Bu yüzden annelere önerilen sezaryan sonrası karın egzersizleri yapmalarıdır. Herkes için geçerli olan, egzersiz yapmayan ve beslenmesi düzenli olmayan kişilerde göbek yağlanması, sarkması olacaktır. Bu hiç doğum yapmamış olan kadınlar içinde geçerlidir. Sezaryan sonrasında doğru karın egzersizleri yapan, bunun yanında beslenmesine dikkat eden kadınlar en kısa sürede göbek yağlarından kurtulabilir. Aynı eskiden olduğu gibi fit bir karın bölgesine sahip olabilirler. Hatta egzersiz yaptıkları için daha iyi bir görünüme bile kavuşabilirler. Kadınlar için görsellik oldukça önemlidir. Bu nedenle sabırsızca davranıp, hemen egzersiz yapmaya başlayanlar bile olabilir.

Sezaryen sonra karın egzersizleri nasıl yapılmalı?
Sezaryan doğum yapanlar için en faydalı olacak karın egzersizi mekik çekmektir. Ancak sadece bunun yapılması göbek yağlarından kurtulmak için yeterli olmayabilir. Bunun nedeni bölgesel yağ yakmanın mümkün olmamasıdır. Bu yüzden vücudun her yerini çalıştıracak, aynı zamanda yeteri kadar kalori harcatacak egzersizlerin de yapılması gerekir.

Bunun için her gün çekebileceğiniz kadar mekik çekmeniz, haftada 3-4 gününüzü ayırarak yürüyüş yapmanız ya da yarım saat kadar koşu yapmanız vücudunuzun forma girmesi için faydalı olacaktır. Bunların yanında beslenme kurallarına uyulması, olanak varsa plates, yüzme gibi aktivitelerin yapılması daha kolay şekilde karın bölgenizi şekillendirecek, yağlardan kurtulacaksınız. Bunların hepsi bir arada olmazsa, amacınıza ulaşmanız oldukça zordur.

Sezaryan sonrası karın egzersizlerine ne zaman başlanmalı?
Sezaryanla doğum yapan kadınlar spora başlamak için doktorlarına danışmalıdır. Bu genellikle sezaryan sonrası 1 ayda gerçekleşebilir. Eğer kadının tansiyon, şeker hastalığı gibi başka bir sorunu bulunuyorsa, bunun içinde branş doktorlarına danışmalıdır. Egzersizin ve beslenmenin sağlayacağı faydalarla, sezaryan sonrası karın yağlarından kurtulabilirsiniz.

2 yorum

  • Selda A. dedi ki:

    Biz kadınlar doğumdan sonra sarkan vücudumuzu , fiziksel görünüşümüzü düşünür ve fazlasıyla önem veririz.Doğal olarak doğumdan sonra ister istemez vücudumuzda değişiklikler olucaktır.Birden bire kilo kaybı sonucunda oluşan çatlaklıklar bunların başında geliyor.Karın egzersislerinide yaparak , istediğimiz fiziğe tekrar kavuşabiliriz.Spor sağlıklı yaşamanın başında geliyor.

  • Gunce A. dedi ki:

    Anne adaylarinin gebelige karar vermesiyle birlikte oncelikle bazi endiselere kapilirlar bunlarin basinda hamilelik doneminde alinan kilolardir. Bunun onune gecmek ise biz anne adaylarinin elindedir . Gebeligin ilk aylarindan itibaren dengeli beslenmeli ve spor yapmalaridir. Ayrica hamilelik doneminde dengeli beslenme az kilo alimina spor ise daha kolay dogum yapmaya etki eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.