Sezaryen Sonrası Normal Vajinal Doğum (SSVD) Mümkün Mü?

Sezaryen Sonrası Normal Doğum İçin İyi Düşünülmelidir

Sezaryen sonrası normal doğumda her zaman bir risk vardır. Çünkü rahimin yırtılması söz konusu olabilir. Bu nedenle sezaryen sonrası normal doğum için çok iyi düşünülmesi gerekir. Doktorunuzun tüm riskleri size bildirmesi önemlidir.

Sezaryen Sonrası Normal Vajinal Doğum (SSVD) Mümkün Mü?

Tüm doktorlar, vajinal doğum ne kadar sağlıklı yönünden hem fikirdirler. Ancak bazen istenmeyen şartlar meydana geldiğinde ya da anne adayı normal doğum istemediğinde sezaryen doğum yöntemine başvurulur. Sezaryen doğumla ilgili en fazla merak konu ise bir sonraki doğum yöntemidir. Çünkü sezaryen doğum yapan bazı anneler, ikinci bebeklerinde normal doğum yapıp yapamayacaklarını merak ederler.

Peki sezaryen sonrası normal vajinal doğum mümkün mü? Bu durumun mümkün olduğu söylenebilir. Ancak annenin normal doğum için uygun sağlık şartlarına sahip olup olmadığı incelenir. Eğer normal doğum, anne ya da bebek için tehlikeliyse anne ikinci bebeğini de sezaryen doğumla kucağına alır.

Sezaryen Sonrası Normal Doğum İçin Sağlık Kontrolü Yapılır

Sezaryen sonrası normal doğum için hem bebeğin hem de annenin sağlıklı olması çok önemlidir. Eğer annede ve bebekte belli durumlar söz konusu olursa sezaryen sonrası normal doğum yapılmaz. Bu durumlar ise şunlardır:

  • Sezaryen doğumdan kalan yaralar
  • Fetüsün büyük olması
  • Sezaryen doğumun 19 ay içerisinde gerçekleşmiş olması
  • Annenin 35 yaşını geçmesi
  • Hamilelik döneminde yüksek tansiyon oluşması
  • Obezite

Gibi durumlar varsa sezaryen sonrası normal doğum yapılması uygun olmaz.

Sezaryen Sonrası Normal Doğumda Hastanenin Önemi

Sezaryen sonrası normal doğumda hastanenin özellikleri çok önemlidir. Çünkü bazı hastaneler, sezaryen sonrası normal doğuma izin vermezler. Ancak buna izin hastaneler de vardır. Sezaryen sonrası normal doğum yapılırken beklenmedik durumlar meydana gelebilir. Hastanenin bu durumlara karşı hazırlıklı olması gerekmektedir. Annenin ve bebeğin sağlığını korumak için yeterli donanıma sahip olunması önemlidir.

Sezaryen Sonrası Normal Doğum Yapmanın Avantajları

Sezaryen sonrası normal doğum yapmanın birtakım avantajları vardır. Bu tür doğumlarda ikinci bir ameliyata gerek duyulmaz. Ayrıca sezaryen doğumda kaybedilen kan miktarı, normal doğumdaki gibi az değildir. Bu nedenle anne, çok fazla kan kaybetmek zorunda kalmaz. Eğer anne ya da bebekte bir sorun oluşursa hızlı bir şekilde müdahale etme şansı vardır. Ayrıca normal doğum sırasında enfeksiyon kapma riski de oldukça azdır. Sezaryen sonrası normal doğum yapıldığında bir sonraki doğumda bundan etkilenir. Böylece bir sonraki doğumda oluşabilecek riskler en aza iner.

Sezaryen Sonrası Normal Doğum İçin İyi Düşünülmelidir

Sezaryen sonrası normal doğumda her zaman bir risk vardır. Çünkü rahimin yırtılması söz konusu olabilir. Bu nedenle sezaryen sonrası normal doğum için çok iyi düşünülmesi gerekir. Doktorunuzun tüm riskleri size bildirmesi önemlidir. Ayrıca siz her ne kadar normal doğum isteseniz bile yüksek riskler varsa doktorların normal doğuma kesinlikle izin vermemeleri gerekir. Çünkü normal doğum sağlıklı olsa bile mevcut olan risklerden korunmanız gerekir. Bu nedenle her kadın, sezaryen sonrası normal doğum yapamaz. Belli şartlar yok ise sezaryen sonrası normal doğum tehlikelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.