Sigara Anne Sütünü Nasıl Etkiler

Anne sütü sigaradan olumsuz yönde etkilenir

Sigarada bulunan başta nikotin olmak üzere diğer zararlı maddeler anne sütünün tadını ve kalitesini olumsuz etkiler. Bu yüzden bebeğinizin sağlığı için emzirme döneminde sigara içmemelisiniz. Bebeğinizin sigara içilen yerde bile bulunmasına izin vermemelisiniz.

Sigara Anne Sütünü Nasıl Etkiler

Anne sütü yeni doğan bebekler için en önemli besin kaynağıdır. Anne sütünün içeriği başka hiçbir besin maddesinde yoktur. Teknolojik gelişmelere rağmen geliştirilen bebek mamaları, hala anne sütüne eşdeğer besleyicilikte değildir. Bu yüzden anne sütünün kalitesi, miktarı bebeğin gelişiminde önemli rol oynar. Doğumdan sonra, lohusalık denilen dönemde annenin sigara içmesi çok zararlıdır. Sigara alışkanlığı iyileşme sürecinin yavaşlamasına neden olacağı gibi bebek içinde çok zararlı olabilir.

Sigara içeriğindeki maddeler anne sütüne geçer mi?

Öncelikle sigara içme alışkanlığı olan annelerde süt veriminin azaldığı bilinmektedir. Yani sigara kullanmak annenin sütünün azalmasına neden olduğundan, bebeğin emzirme süreçleri azalmaya başlar. Aynı zamanda süt kalitesi de sigara içmeyen annelere göre daha verimsiz olur. Bu nedenle bebeklerin beslenmesi yeterince olmaz. Bu konuda yapılan araştırmalarda sigara içen annelerin emzirme döneminin daha kısa sürdüğü, diğer bebeklerden önce ek besinlere başlandığı sonuçlarına ulaşılmıştır.

Ayrıca emzirme sürecinde sigara içildiği zaman sigaradaki zararlı maddelerde anne sütüne geçer. Annenin sigara içmemesi ancak sigara içilen ortamda bulunması bile, bu zararlı maddelerden etkilenmesine ve anne sütünün kalitesinin değişmesine neden olur. Bu yüzden uzmanlar emzirme sürecinde annenin hem sigara içmemesini hem de sigara içilen hiçbir yerde bulunmaması gerektiğini önemle belirtirler.

Annenin emzirme döneminde sigara içmesi ya da sigara içilen yerlerde sıkça bulunması durumunda, çocuklarda hiperaktiflik, kusma, huzursuzluk, gaz sancısı gibi sorunların ortaya çıkması kaçınılmazdır. En önemli husus ise, sigara içildiğinde anne sütünün tadı da değişeceğinden bebeğin beslenmesi olumsuz şekilde etkilenebilir. Bu durumda bebekler ek besinlere daha erken dönemde geçerler.

Sigara içen anneler ek besinlere geçmeli mi?

Sigara içen annelerin bebeklerini bu zararlı etkiden korumak için ek besinlere geçmeyi tercih ettikleri görülmektedir. Ancak anneler yine de bebeklerini emzirmekten asla vazgeçmemelidir. Çünkü bebeğin anne sütü almaması, sigaranın zararlı maddelerine maruz kalmasından daha ciddi sorunlara neden olabilir. Bebekler sağlıklı gelişmek için anne sütüne ihtiyaç duyar. Bu besleyici özellikleri taşıyan eşdeğer bir besin maddesi bulunmamaktadır. Anne sütü bebeklerin ileri yaşlarında hatta yetişkinlikte bile sağlıklı bireyler olmasına neden olur.

Emzirme sürecinde sigara içen annelere faydalı öneriler

Anne sigara içiyorsa, içtiği sigaranın üzerinden ne kadar zaman geçerse anne sütüne geçen zararlı maddelerin de o derece azalacağını bilmelidir. Bu yüzden sigara içtikten sonra hemen bebeklerini emzirmekten kaçınmaları gerekir. Bebeği emzirmek için sigarayı içtikten sonra mümkün olduğu kadar beklemeleri tavsiye edilir.

Annelerin emzirme dönemine ellerinden geldiğince en z 6 ay sigarayı bırakması ya da bırakmaya çalışması, az sigara içmesi bebeklerin gelişiminde, sağlığında çok önemli etki yapar.

Bebeğinizin bulunduğu ortamda sigara içmemeye, başkalarının da içmemesine özen göstermelisiniz. Bu bebeğin pasif içici olmasına neden olup, ciddi sağlık sorunları yaşamasına neden olabilir. Sigara dumanı bebeklerde solunum yolu hastalıklarına ve diğer sistematik hastalıklara yol açabilir.

Anneler bebeklerini emzirdiği zaman yani bebeği anne sütü emdiği zaman sigarayı asla içmemelidir. Eğer sigara içtiğiniz odada bebeğinizi emzirmeye kalkışırsanız, bebeğinizi daha fazla etkilemiş olursunuz. Bu yüzden odanın sıkça havalandırılması gerekir. Anneler bebeklerinin ve kendi sağlıkları için sigarayı bırakmanın yollarını aramalı, gerekirse profesyonel destek almalıdır.

Benzer Konular:

 Hamilelikte Uyuşturucu Madde Kullanımı

Tüm Yönleri ile Hamilelikte Sigaranın Zararları

Emzirme döneminde sigaranın zararları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.