Sigara Kısırlık Yapar Mı?

Sigaranın Kısırlık Üzerindeki Etkisi

Gebe kalmayı düşünen kişilerin yaşantılarına her zamankinden daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. Sigara kullanımı başta akciğer kanseri olmak üzere birçok sağlık problemine yol açabileceği gibi doğurganlık üzerinde de olumsuz etkileri doğurmaktadır. Sigaranın kısırlık üzerinde etkisi olduğu, erkeğin sperm kalitesini azaltırken kadının yumurtalıklarında yumurta oluşumunu olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir.

Sigara Kısırlık Yapar Mı?

Sigara başta akciğer olmak üzere vücuttaki çoğu organa zarar vermektedir. Bu organların arasında üreme organları da yer almaktadır. Sigaranın doğurganlık üzerindeki etkileri maalesef bebek isteyen çiftler tarafından yeterince dikkate alınmamaktadır.

Sigaranın Kadın Üremesi Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Sigara içmeyen kadınların sigara içen kadınlara oranla gebe kalma olasılıklarının daha fazla olduğu bilinmektedir. Bu durumun başlıca nedeni ise sigaranın vücuttaki ve özellikle üreme organlarındaki olumsuz etkileri olduğu bilinmektedir. Sigara kadın vücudunda yer almakta olan yumurtalıkların üreme fonksiyonu azaltması yönüyle de bilinmektedir. Yumurtalıkların sigara içilmesi sebebiyle doğrudan etkilendiği bilinmektedir. Sigara içme yoluyla yumurtalıklarda yer alan yumurtaların kalitesi düşer ve bu durum gebelik ihtimalini azaltan faktörler arasında yer alır.

Sigara içmeyen kadınların yalnızca sigara dumanına maruz kalıyor olmasının dahi gebe kalma ihtimalini azalttığı bilinmektedir. Sigara dumanına maruz kalan kadınların östrojen üretme fonksiyonlarında aksaklıkların meydana gelmesi olasıdır.

İnfertilite (kısırlık) durumuna sebep olduğu bilinen sigara kullanımının aynı zamanda düşük gebelik ve dış gebelik görülme riskini de arttırdığı bilinmektedir. Bunların yanı sıra gebelik döneminde sigara içen kadınların erken doğum riskinin daha fazla olduğu bilinmektedir. Ani bebek ölümü sendromu ise kadının sigara dumanına maruz kalması veya gebelik sırasında sigara içmesi sebebiyle gerçekleşebilmektedir.

Bunların yanı sıra sigara içmek kadınlarda menopoza erken girmeye de sebep olabilmektedir. Bu durum da gebe kalmak isteyen kadınlar için problem haline gelebilmektedir.

Sigaranın Erkek Üremesi Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Sigara içmenin erkekteki sperm miktarını azalttığı bilinmektedir. Sigara üreme organları üzerinde doğrudan olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Bu durumun erkekte üreme organındaki yansıması ise sperm miktarının azalması, sperm hareketliliğinde azalma görülmesi ve sperm kalitesinin düşmesi şeklinde görülür. Çiftlerin gebelik istemesi fakat düzenli bir cinsel hayata sahip olmalarına rağmen gebeliği elde edememeleri durumunda sigaranın gebeliği engelleyen faktörlerden biri olma ihtimali bulunmaktadır. Fakat bu durum sigaranın gebeliği doğrudan etkileyen tek unsur olduğunu göstermemektedir. Gebeliğin gerçekleşmemesi durumunda bir uzman tarafından kadın ve erkek üreme organlarında herhangi bir problem olup olmadığı tespit edilmelidir. Gebeliğe engel olan faktörleri tespit etmek amacıyla gerçekleştirilen muayeneler sonucunda üreme organlarında herhangi bir problem çıkma ihtimali oldukça yüksektir. Sigara kullanımı gebeliği engellemiyor olarak gözükse dahi gebelik isteyen çiftlerin kesinlikle sigara kullanımını bırakmaları tavsiye edilir. Sigara kullanımı tek etken olmasa dahi üreme organlarında olumsuz etkilere neden olabileceği ve gebe kalındığı takdirde bebeği olumsuz yönde etkileyeceği için çiftlere sigara kullanımını bırakmaları önerilir.

Sigara Düşük Etkisine Neden Olur Mu?

Sigara kullanmak kadın ve erkekte üreme organlarını olumsuz etkiler ve kısırlığa neden olur. Bunun yanı sıra gebeliğin gerçekleşmesi durumunda kişilerin sigara kullanıyor olması düşük ve erken doğum gibi sonuçlara neden olabilir. Gebe olan kadınların sigara kullanımını kesinlikle bırakması tavsiye edilir. Bunun yanı sıra anne adayının sigara kullanmıyor olmasına karşın sigara kullanılan ortamlarda bulunması durumu da düşük ve erken doğuma neden olabilmektedir. Anne adayının özellikle eşinin sigara kullanmaması, kadının sigara dumanına maruz kalmaması için oldukça önemlidir.

Sigara İçmemenin Çiftlerin Çocuk Sahibi Olmalarındaki Olumlu Etkileri Nelerdir?

Sigara içmek kadın ve erkek üreme organlarına ciddi seviyede zarar verebilmektedir. Bu nedenle kişilere, gebelik planı yapmaları takdirinde kesinlikle sigara kullanmamaları tavsiye edilir. Özellikle gebeliğin düşünüldüğü dönemden en az iki ay öncesinde çiftlerin sigara kullanımını bırakmış olmaları tavsiye edilir. Bunun yanı sıra iki ay öncesinde sigara kullanımını bırakmış olan çiftlerde genel olarak ilk altı ay içerisinde gebeliğin gerçekleştiği bilinmektedir.

Gebelik için en önemli unsur üreme organlarının sağlıklı bir şekilde çalışıyor olmasıdır. Bu nedenle hem kadın hem erkeklerin üreme organlarının sağlığı için gerekli önlemleri almaları gerekir. Sigara kullanımını bırakmak; üreme organlarının olumsuz etkilenmesini önler, yumurtalık ve sperm kalitesinin düşmesine engel olur. Bu nedenle sigara içmemenin çiftlerin çocuk sahibi olmalarında olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Gebelik planlayan çiftlere kesinlikle sigara kullanımının bırakılması tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.