Sigara ve Alkolün Sperm Üretimine Etkisi

Alkol ve Sigaranın Sperme Etkisi Nedir?

Alkol ve sigaranın içerisinde yer alan zararlı maddeler spermlerin kalitesini etkilemektedir. Özellikle sigaranın, spermin yapısı üzerindeki olumsuz etkisi alkole oranla daha fazladır.

Sigara ve Alkolün Sperm Üretimine Etkisi

Sigaranın ve alkolün tek başlarına zararlı oldukları bilinmekle birlikte bu ikisi birlikte tüketildiğinde zarar daha da çok artmaktadır. Sigara en çok akciğer üzerinde etkili olurken, alkol ise daha çok karaciğere hasar vermektedir.

Sigaranın Zararları Nelerdir?

Sigara, bütün dünyada en çok tüketilen ve hastalıklar üzerinde en çok etkili olan üründür. Tüketen kişiyi etkilediği gibi tüketen kişinin çevresindeki insanları da kötü yönde etkilemektedir.

  1. Sigara, damar tıkanıklığına sebep olur.
  2. Kalp ve damar hastalıklarının başrolüdür.
  3. Gırtlak kanseri, akciğer kanseri, cilt kanseri, dudak kanseri gibi ölümcül hastalıklara sebep olur.
  4. Kişiyi psikolojik açıdan da etkileyen sigarayı tüketen kişilerde sinirlilik ve uyku bozukluğu gibi rahatsızlıklar da kendisini gösterir.

Kişi her ne kadar sigaraya başladıktan sonra hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan bağımlı hale geldiği için sigaradan vazgeçemiyor olsa da hem çevresindekiler için hem de kendi sağlığı için çok geç olmadan bu alışkanlıktan vazgeçmesi gerekir.

Alkolün Zararları Nelerdir?

Alkol sigarada olduğu gibi tüketildiğinde anlık ve uzun süreli kalıcı hasarlara sebep olur. Alkolün de zararları hem tüketen kişiye hem de tüketen kişinin çevresine zarar vermektedir. Bu sebeple tüketilmemeli veya mümkün olduğunca az tüketilmelidir.

  1. Alkol kalp yetmezliğine ve kalp damarlarının sertleşmesine sebep olur.
  2. Karaciğer kanserinin başrolüdür.
  3. Kadınlarda ve erkeklerde üreme sistemi bozukluklarının oluşmasına yol açar.
  4. Ciltte şişme, göz bebeğinde sararma gibi görüntü bozukluklarına sebep olmaktadır.
  5. Alkol, sarhoşluğa sebep olduğu için araç kullanırken de oldukça tehlikelidir. Kullanımı sonrasında ne yaptığını bilmeme sorunu da etrafımızdakilere istemeden zarar verebilme gibi kötü sonuçlar doğurabilir.

Bütün bunlar düşünüldüğünde alkolün kullanan kişileri yavaş yavaş ölüme götürdüğü görülmektedir. Bu sebeple tüketimi sırasında dikkatli olunmalı, eğer elden geliyorsa kullanımından uzak durulmalıdır.

Alkol ve Sigaranın Sperme Etkisi Nedir?

Çocuk sahibi olmak herkesin hayalidir. Fakat belirli çevresel ve psikolojik faktörler çocuk sahibi olmaya engel olduğu gibi her alanda bizleri zehirleyen ve vücudumuzda kalıcı hasarlara sebep olduğu bilinen alkol ve sigaranın sperm üzerinde etkisi de çocuk sahibi olmaya engel etkenlerin başında gelmektedir. Özellikle erkeklerde sperm sayısı ve hareketlilik üzerinde olumsuz etkileri oldukça fazladır. Sigaranın ve alkolün içerisinde yer alan zararlı maddeler testisler üzerinde birikmektedir.

Bu zararlı maddeler aynı zamanda spermlerin kalitesini de etkilemektedir. Özellikle sigaranın, spermin yapısı üzerindeki olumsuz etkisi alkole oranla daha fazladır. Fakat yine de alkolün sperm üzerinde zararı olmadığı düşünülmemelidir. Çok fazla ve sık alkol kullanımı hormonlara hasar vermekte ve sperm kalitesini düşürmektedir. Dolaylı yoldan sigaraya maruz kalanlarda ise bu tür zararlı maddelerin, sperm gibi üreme hücrelerinde herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Spermi Koruma Önerileri

Erkek bireylerde çocuk sahibi olabilmek için sperm kalitesinin ve sayısının iyi ve normal olması gerekmektedir. Erkeklerde uygulanabilecek düzenli taramalarla yapılan spermiyogram testi sonucunda sperm hücrelerinde bir olumsuzluk görüldüğünde hemen müdahale edilmeli ve gereken tedavi uygulanmalıdır. Erkeklerde sperm sayısı ve kalitesinin normal seviyede olmasında, yediğimiz yiyeceklerdeki besin gruplarını ihtiyacımız oranında alabilmek oldukça önemlidir.

Aşırı miktarda kilo alımı da sperm kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu anlamda, sperm üretimlerini desteklemek isteyen erkeklerin düzenli bir şekilde spor yapmaları gerekmektedir. Sigara ve alkolün hormonel bozukluklara sebep olması ve sperm kalitesini düşürmesi nedeniyle erkeklerin alkol ve sigara tüketimini bırakmaları, bırakamıyorlarsa da gerekli sağlık kuruluşlarına başvurarak tedavi almaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.