Sizin Hamileliğiniz Annenizin Hamileliğine Benzeyebilir mi?

Hamileliğinizde annenizin hamileliğinde yaşadıklarını sizde yaşayabilirsiniz

Her ne kadar hamilelik kadınların her birinde farklı belirtilere neden olsa da, belli başlı belirtiler anneden genetikle gelen faktörler yüzünden benzer olabilir. Anneniz gibi hamileliğinizde ağır bulantı ve kusma sorunuyla karşılaşabilir, onun gibi zor doğum yapabilirsiniz. Fakat bu kesinlikle bir kurala bağlanamaz.

Sizin Hamileliğiniz Annenizin Hamileliğine Benzeyebilir mi?

Hamilelik her kadın açısından özel bir süreçtir. Her kadın kendi hamileliklerinde bile farklı bir dönem yaşar. Ancak bazı hastalıklardaki gibi hamilelikle alakalı durumlarda genetik geçişler olabilir. Kadınlar hamileliği yaşarken genellikle annem gibi bende de bulantı ve kusma fazla oldu, annem gibi rahat bir hamilelik süreci yaşadım gibi tanımlamalar yapabilir. Bunlar hamileliğin değerlendirilmesi açısından basit tanımlamalar olsa da, gerçekten yaşandığı bilimsel araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Eğer gebe kadının annesinde, kız kardeşlerinde hamilelik döneminde bulantı ve kusma fazla olursa, kendi hamileliklerinde de bulantı ve kusma yakınmaları fazla olabilir.

Ayrıca annesinin hamileliğinde gebeliğe bağlı şeker hastalığı denilen gestasyonel diyabet öyküsü bulunan kadınların kendi hamileliğinde de bunu yaşaması daha olasıdır. Hamileliğinde iri bebek doğuran annelerin çocukları da aynı şekilde iri bebek doğurabilir. Yani bu kadınların hamileliğinde annesine benzer durumlar yaşanabilir.

Hamileliğiniz annenizin hamileliğine benzeyebilir

Anneniz geç doğum yaptıysa yani günü geçmiş doğum öyküsü bulunuyorsa, bu sizin içinde geçerli olabilir. Vücut yapısı benzer olan anne ve kızlarının doğumu zor olabilir. Yani boy ve kilo durumu, dar kalça yapısı itibarıyla sizin de hamileliğiniz annenizin hamileliğine benzer, onun gibi zor doğum yapabilirsiniz. Ancak bu benzerlikler her zaman aynı olmayabilir. Sadece sizin hamileliğiniz annenizin hamileliğine benzeyebilir. Fakat tıpa tıp aynı olmayabilir. Bu benzerlikler tıpta kesin kurallara bağlı değildir. Ne var ki yapılan araştırmalar annesinde ya da annesinin ailesinde çift yumurta ikizi bulunanlar, kendi hamileliğinde de bununla karşılaşma şansının yüksek olduğunu tespit etmiştir.

Hamilelik kadının yaşına, genel sağlık durumuna göre herkeste farklı etkilere neden olabilir. Ancak genetik etkenlerin katkısıyla kadınlar annelerinin hamileliğine benzer belirtileri, yakınmaları kendi hamileliğinde yaşayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.