Sperm Sayısı Kaç Olmalı

Çocuk sahibi olabilmek için, sağlıklı bir baba adayının sperm sayısı en az 40 milyon olmalıdır.

Özellikle tüp bebek tedavilerinde önemli olan sperm sayısı, Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı çalışmalar sonucu belirlediği limit toplam bir seferde 40 milyon sperm olmalıdır.

Sperm Sayısı Kaç Olmalı

Tıp dilinde ”semen” adı verilen boşalma sıvısının tamamı spermden oluşmaz. Bu yüzden semenin içinde bulunan çok az bir kısım spermden oluşur. Bu spermlerin sağlıklı, canlı ve hareketli olması önemlidir.

Sperm sayısının üst limiti bulunmaz. Fakat 40 milyonun altına düşen sperm sayısında hamile kalma süreci uzayıp zaman alabilir. 40 milyonun üzerindeki sperm sayısı normal olarak kabul edilir. Fakat sperm sayısının çok olması bu spermlerin hepsinin canlı olduğu anlamına gelmez.

Gebelik oluşabilmesi için 40 milyonun üstündeki sperm sayısı yeterlidir. 40 milyonun altında sperm sayısında hamilelik olmaz diye kesin bir çizgi yoktur, fakat bu süre zaman alabilir, bir de canlı spermlerin sayısı ve kalitesi de çok önemlidir.

Semende sıfır sperm, yani hiç canlı sperm bulunmaması durumuna “ azospermi” adı verilir. Bu durumda bir üroloji uzmanından yardım almak gerekir.

Sperm sayısı az olan baba adaylarının dikkat etmesi gereken konular;
Çocuk sahibi olmak isteyen baba adaylarının dikkat etmesi gereken konular vardır. Öncelikle sperm sayısı az ve sağlıksız olan baba adayları; alkol, sigara, uyuşturucu, yağlı gıdalar ve aşırı kilodan kaçınmaları gerekir.

Sperm sayısını artırmak için ekstra bitkisel ilaçlar ve bazı bitkisel karışımlar kullanmak doğru değildir. Çünkü bu tür karışımların bilimsel olarak yararlı olduğu kanıtlanmamıştır. Tam aksine başka yan etkileri olabileceğinden uzmana danışmadan kullanmak önerilmez. En doğru olan davranış bir üroloji uzmanından yardım almak ve önereceği ilaçları kullanarak sperm öldürücü zararlı maddelerden uzak durmak gerekir.

Sperm Sayısını Artıran bazı Besinler;

  • Kırmızı et; Çinko içerdiğinden spermlerin dayanıklılığını artırır.
  • Kuşkonmaz; C vitamini içerir, spermleri güçlendirir.
  • Avokado; E ve B6 vitaminleri vardır. Folikasit içerir.
  • Muz; B1, A, C vitaminleri içerir. Sperm kalitesini artırır.
  • Siyah Çikolata; Spermleri iki katına çıkaran aminoasit içerir, güçlü orgazm yaşatır.
  • Sarımsak; “ allicin” maddesi içerir. Kan akışını hızlandırır, cinsel organlara giden kan akışını artırır.
  • Ginseng; performansı artırır.
  • İstiridye; Çinko deposudur, spermlerdeki hasarı onarır.
  • Nar; Spermleri güçlendirir
  • Ceviz; omega 3 içerir, kan akışını hızlandırır.

Ayrıca; somon, domates, kabak çekirdeği, yaban mersini, çilek, keçiboynuzu, süt, yulaf, yoğurt gibi besinler sperm sayısı az olan baba adayları için önerilen gıda maddeleridir. Sperm sayılarını artırarak, sperm kalitesini artırmaktadır.

Baba olmaya hazır mısınız?
Baba olmak için sağlıklı ve güçlü olmak kadar ruhsal olarak da hazır olmak gerekir. Çünkü aileye katılacak olan yeni bir birey için bebeği dünyaya getirecek olan anne adayı kadar genlerini verecek olan baba adayının da üstlenmesi gereken keyifli sorumluluklara hazır olduğundan emin olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.