SPERM TESTİ NE İÇİN VE NASIL YAPILIR?

Sperm Testi Nasıl Yapılır?

Üreme ile ilgili sorun olduğu tespit edilmiş erkeğe, sperm testi yapılır. Peki bu test nasıl gerçekleştirilir?

SPERM TESTİ NE İÇİN VE NASIL YAPILIR?

Erkek kısırlığı özellikle son yıllarda yaşam koşulları, beslenme ve buna bağlı birçok sebeple birlikte artarak devam eden bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Geçtiğimiz yüzyıl içerisinde sanayileşme ve teknolojik gelişim ile birlikte sosyal hayatta olduğu gibi insan biyolojisinde de değişikler meydana gelmiştir. Bu değişim üreme fonksiyonları üzerinde olumsuz bir etki yapmıştır.

Buna karşın gerek normal yolla çocuk sahibi olmada ve gerekse aşılama, tüp bebek gibi yardımcı üreme tekniklerinde geliştirilen yepyeni tekniklerle gebelik ve canlı bebek doğumu elde etme oranlarında büyük başarı sağlanmıştır.

Çiftlerin cinsel olarak aktif olan dönemlerin de korunma olmaksızın olmalarına rağmen 1 yıl içerisinde gebelik gerçekleşmemesi durumu infertilite olarak adlandırılmaktadır. Bir yıl içerisinde korunmadıkları halde gebelik sağlayamama oranı toplumda yüzde 15 civarına ulaşmıştır.

NASIL YAPILIR?

Spermiogram test kararı uzman doktor tarafından öyküsü dinlendikten ve fizik muayenesi yapıldıktan sonra üreme ile ilgili sorun olduğu tespit edilmiş erkeğe, sperm testi yapılır. Ayrıca kısırlık teşhisinin netleştirilmesi ve üremeye neyin engel olduğunu araştırmak ve bulmak için de spermiogram yapılır.

Test öncesi doğru sonucu almak için hastadan talep edilen hazırlık sürecinde ortalama 2 ile 5 gün kadar cinsel perhiz uygulamış olan erkek, test için özel hazırlanmış bir odada steril kabın içine meninin konmasının ardından kap incelenmesi için hızla laboratuvara gönderilir. En fazla bekleme süresi 2 saat olabilen sperm laboratuvara ulaştıktan sonra, semen analizi için özel cihaz ve tekniklerle incelenir. 

Gerekli görüldüğünde ve sonucun teyit edilmesi gerekirse doktorunuz ilerleyen haftalarda testin tekrarlanmasını isteyebilir. Yapılacak taramalar için gerekli olan sperm örneğinin hastanede alınmış olması, testin doğru şekilde sonuç vermesi açısından önemlidir.

Mastürbasyon yaparak sperm örneği veremeyen hastaların, sperme zarar vermeyen ve koruyan yapıda ve bu işlem için özel olarak geliştirilmiş prezervatif verilerek partneri ile ilişki sonrasında da örnek alınabilir. Alınan örnek bir saat içinde ve vücut ısısına yakın bir sıcaklıkta hastaneye ulaştırılmalıdır. Spermiogram test sonucu bir gün sonra raporlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.