Spermiogram (Sperm Tahlili, Sperm Testi, Meni Testi)

Spermiogram (Sperm Testi) Nedir ve Neden Gerçekleştirilir?

Erkeklerde meni içerisinde yer almakta olan sağlıklı sperm miktarını ölçmek amacıyla gerçekleştirilen işlem spermiogram (semen analizi) olarak adlandırılmaktadır. Spermiogram sonucunda erkeklerde yeterli ve sağlıklı sperm sayısının olup olmadığı tespit edilir ve çocuk sahibi olamayan bireylere en uygun tedavi yönteminin belirlenir.

Spermiogram (Sperm Tahlili, Sperm Testi, Meni Testi)

Günümüzde gelişen teknolojilerle birlikte infertilite (kısırlık) konusunda birçok gelişmiş yöntem uygulanabilmektedir. Fakat bu yöntemlere başvurabilmek için öncelikle gebeliği engelleyen durumun tespit edilmesi gerekmektedir. Bu durumu tespit etmek içinse hem kadın hem erkekte üreme organları muayene edilir ve gebeliği engelleyecek herhangi bir faktörün olup olmadığı tespit edilir. Spermiogram (sperm testi) ise bu sebeple uygulanmakta olan işlemler arasında yer almaktadır.

Spermiogram (Sperm Testi) Kimlere Uygulanmaktadır?

Spermiogram, düzenli olarak en az 1 yıl boyunca cinsel ilişkiye giriyor olunmasına ve herhangi bir korunma yöntemi kullanılmıyor olmasına rağmen gebelik sonucu yaşanmaması durumunda uygulanmaktadır. Gebelik istenmesine rağmen görülmemesi durumunda hem kadın hem erkek muayene edilmeli ve gebeliği engelleyen durum tespit edilmelidir. Gebeliği engelleyen durum hem kadınlarda hem erkeklerde meydana gelebilmektedir. Kadınlarda üreme organında meydana gelen problemler, erkeklerde ise cinsel işlev bozukluğu, yeterli oranda sağlıklı sperm sayısının bulunmaması gibi etkenler gebeliği engelleyebilmektedir. Bu nedenle düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebeliğin görülmemesi durumunda hem kadın hem erkek muayene edilmeli, gebeliği engelleyen faktörler tespit edilmeli ve buna uygun tedavi yöntemine başlanılmalıdır.

Spermiogram (Sperm Testi) aynı zamanda infertilite (kısırlık) tanısı konulmuş erkeklere de uygulanmaktadır. Erkeklerde infertilite (kısırlık) durumu görüldüğü takdirde bu duruma sebep olan faktörlerin teşhis edilmesi amacıyla spermiogram uygulanabilmektedir.

Sperm Kalitesi İçin Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Erkekte sperm sayısının ve kalitesinin yetersizliği oldukça önemli durumdur ve infertilite (kısırlık) durumuna yol açan unsurlar arasında yer almaktadır. Sperm kalitesinin sağlanması ve korunması için kişinin dikkat edebileceği durumlar başlıca şu şekilde sıralanabilmektedir;

 1. Düzenli ve sağlıklı beslenme
 2. Zirai ilaçlar ile temas etmekten kaçınma
 3. Gündelik yaşantıda stres ve baskıdan uzak durma
 4. Sigara ve alkol kullanmama
 5. Sigara kullanılan ortamlarda bulunmama  
 6. Steroid, antidepresan, sulfomidli bazlı antibiyotik kullanmama
 7. Sıcak su banyoları ya da saunalar sık bir şekilde tercih etmeme
 8. Dar iç çamaşırları yerine geniş iç çamaşırları tercih etme
 9. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara yönelik önlem alma

Spermiogram (Sperm Testi) Nasıl Uygulanmaktadır?

Spermiogram (Sperm Testi) öncesinde düzenli ve korunmadan cinsel ilişkiye girmelerine rağmen uzun süre boyunca gebeliğin görülmediği kadın ve erkekle bir uzman tarafından görüşme gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu görüşme aracılığıyla duruma sebebiyet verebilecek diğer faktörler de tespit edilmeye çalışılır. Erkek ve kadının diğer tüm sağlık problemlerine dair bilgileri alınır ve üreme organları detaylı bir şekilde muayene edilir. İnfertilite (kısırlık) durumuna sebebiyet verme ihtimali olan diğer unsurlar da mutlaka değerlendirmeye dâhil edilir. Kişinin sahip olduğu herhangi bir kronik rahatsızlık veya cinsel yolla bulaşan rahatsızlıklar da infertilite durumunun görülmesine sebebiyet verebilmektedir. Bu sebeple bu durumlar da infertilite bağlamında değerlendirmeye dâhil edilmektedir. Tüm bu etkenlerle birlikte detaylı muayene gerçekleştirilir ve sperm analizi testi uygulanır.

Spermiogram (sperm testi) tam donanımlı hastanelerin androloji bölümünde gerçekleştirilebilmektedir. Spermiogram aynı zamanda tüp bebek kliniklerinde de gerçekleştirilebilmektedir. Spermiogram (sperm testi) uygulanacak olan hastanın 2-5 gün cinsel perhiz yapması gerekmektedir. Sperm testinin uygulanışı ile başlıca dikkat edilmesi gereken durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 1. Spermiogram özellikle infertilite (kısırlık) konusunda oldukça önemli bir testtir ve tam donanımlı bir hastanede gerçekleştirilmesi tavsiye edilmektedir.
 2. Spermiogram sırasında erkek özel bir odaya alınır.
 3. Mastürbasyon aracılığı ile sperm (semen) örneği alınır ve uzmana teslim edilir.
 4. Sperm örneği alınmadan 2-5 gün öncesinde cinsel perhiz yapılmış olması gerekir.
 5. Mastürbasyon sırasında sabun veya kayganlaştırıcı ürünler kesinlikle kullanılmamalıdır.
 6. Sperm örneği alınması sırasında el ile penis spermin konulacağı kaba temas etmemelidir. Meni, tamamı kabın içinde olacak şekilde saklanmalıdır.
 7. Sperm örneği aynı zamanda evde de verilebilmektedir. Bu durumun tercih edilmesi takdirinde sperm örneğinin çok kısa bir sürede uzmana iletilmesi gerektiği unutulmamalıdır.
 8. Alınmış olan sperm örneği yaklaşık bir saat içinde laboratuvarda değerlendirmeye alınmalıdır.

Spermiogram sonucu bir saat içerisinde çıkmaktadır fakat genel olarak değerlendirmeler ve incelemeler yapılması gerektiğinden ötürü hastaya bir gün sonrasında iletilir. Test sonucunda uzman tarafından gerekli incelemeler yapılır ve gerektiği takdirde buna uygun tedavi yöntemi belirlenir.

Sperm testini evde gerçekleştirmeye uygun olan birtakım ürünler bulunmaktadır fakat en sağlıklı sonuca ulaşmak için sperm testinin tam donanımlı bir hastanede gerçekleştirilmesi ve test sonrasında bir uzman tarafından sonucun değerlendirilmesi tavsiye edilmektedir. Evde gerçekleştirilen sperm testi sonucunda yaklaşık sperm sayısı tespit edilir. İnfertilite (kısırlık) şüphesi olan ve bir tedaviye ihtiyacı olan kişilerin mutlaka tam donanımlı bir hastaneye başvurmaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.