Spermlerin Vajinadan Dışarı Akması Hamileliği Engeller mi?

Spermin rahimden geri çıkması gebeliği engellememektedir.

Gebelik, boşalma esnasında erkek üreme organından çıkarak vajinaya giren spermlerin yumurta hücresi ile birleşmesinden sonra oluşan bir durumdur. Gebeliği engelleyen bir durum olarak da görülen bir durum olan spermin vajinadan geri çıkması, çiftler arasında gebeliği önleyen hatta kısırlık belirtisi olan bir sebep olarak dahi görülebilmektedir.

Spermlerin Vajinadan Dışarı Akması Hamileliği Engeller mi?

Gebe kalmakta zorluk çeken ya da kısırlık tedavisi gören görenler bazen cinsel ilişkide erkeğin boşalmasıyla vajina içine girmesi gereken spermlerin dışarı akması gibi durumları sorun haline getirirler. Zaten gebe kalmakta zorluk çektiklerinden, bunun sebebini spermlerin vajinadan dışarı akmasına bağlarlar. Kısırlık nedeni olarak bunu görürler.

Cinsel ilişkide erkeğin boşalmasıyla çıkan sıvı menş ya da semen olarak tanımlanır. Bu sıvı yaklaşık 3-5 cc kadar olur. Erkeğin vajina içine boşalttığı sıvı vajinayla rahim ağzının arasındaki girintili alanda yani posterior forniks alanda toplanır. Bu sıvının içinde bulunan spermler milyonlarca adedi bulur. Fakat sıvının içindeki sperm sayısı sadece % 5 kadar kısmını oluşturur. Kalan semen sıvısı yani % 95 lik kısım spermlerin dışındaki maddelerden meydana gelir. Erkeğin kadının vajinasına bıraktığı sıvının içinde ortalama 50-100 milyon sperm bulunur. Fakat bu spermlerin sadece birkaç tanesi rahim ağzını geçerek, rahmin içine ve tüplere doğru gidebilir. Bunun sonucunda sadece bir adet sperm yumurtayla döllenir. Böylece gebelik meydana gelir.

Spermlerin vajinadan dışarı atılması gebeliği engeller mi?

Erkeğin boşalması ve kadının vajinasına gönderdiği sıvının içindeki % 95 oranı oluşturan diğer maddeler olduğundan, bunlar rahmin içine doğru ilerlemez. Bu nedenle sıvının bu kısmının dışarıya atılması normaldir. Aynı zamanda rahmin içine kadar ulaşamayan spermlerde dışarıya atılmaktadır.

Bu konuda yapılan araştırmaların bir kısmında cinsel ilişkide erkeğin boşalttığı spermlerin çok kısa sürede yani 2 dakika gibi bir zamanda rahim içine ve fallop tüplerine doğru ilerlediği belirlenmiştir. Bu yüzden spermlerin vajinadan dışarı akması ya da semen içindeki diğer maddelerin gebeliği engellemesi ya da kısırlığa sebep olması olanaksızdır.

Spermler dış ortamda 3 gün süreyle canlı olarak kalabilir. Boşalmanın sonrasında spermler dışarıya aksa bile gebeliğin oluşmasına mani olmaz. Bunun nedeni vajina içinde kesinlikle gebeliği sağlayacak miktarda spermin kalmasıdır. Bu spermler hızlı bir şekilde rahmin içine doğru ilerleyip, yumurtaya bir tanesi ulaşacaktır.

Cinsel ilişkiden sonra sırt üstü yatmak gebeliğe yardımcı olur mu?
Çiftlerin cinsel ilişki sonrasında çocuk istedikleri için, kadının sırt üstü bir süre yatakta yatması ya da ayağa kalkmaması gibi davranışlarda bulunması bilimsel olarak gebeliğe yardımcı değildir. Bunun gibi kalçanın altın yastık koyma gibi önerilerde bilimsel olarak kesinleşmeyen fikirlerdir. Ancak pratikte çocuk isteyen çiftlerin uyguladıkları yöntemlerdir. Bunların yararı olmasa da, bir zararı da bulunmamaktadır. Bunları yapmayan çiftlerde rahatlıkla gebe kalabilirler.

Gebe kalmayı isteyen ya da istemeyen çiftlerde erkeğin boşalmasından sonra, spermler in bir kısmı vajina dışına aksa da, bu oldukça normal bir gelişme kabul edilmelidir. Spermlerin bir kısmı vajinaya girerek ilerlerken, bir kısmının böyle dışarıya akması doğal sonuçtur. Bunun gebeliği engellemesi kesinlikle mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.