Spiral Kimlere Takılmaz?

Rahim İçi Araç (RAİ)

Rahim içi araç, bir diğer adıyla spiraller, gebeliği engellemek için kullanılan bir kadın doğum yöntemidir. Rahim içine yerleştirilen ve aynı zamanda sperm öldürücü özelliği olan Rahim İçi Araç ile gebelik %98 oranında engellenmektedir. Takıldıktan sonra 5 ile 10 sene arasında rahim içinde kalabilen bu çubukların kullanımı günümüzde gittikçe artmaktadır.

Spiral Kimlere Takılmaz?

Spiraller, diğer bir adıyla rahim içi araçları en yaygın kullanılan doğum kontrol yöntemlerinin başında gelir. Spiraller en etkili ve güvenilir doğum kontrollerinden biridir. Spiral taktıran gebe kadının gebe kalma riski nerdeyse sıfırdır. Yani kadın gebe kalma korkusu taşımadan rahatlıkla ilişkide bulunabilir. Yüzde birden de az oranda gebe kalma riski olduğu da unutulmamalıdır. Hiçbir doğum kontrol yöntemi % 100 koruma sağlar diyemeyiz. Spiral yöntemi ile beraber doğum kontrolü sağlanırken de hamillik meydana gelme riski vardır. RİA kullanımında ortaya çıkan hamileliklerin büyük bir bölümü, aracın düşmesi ve düştüğünün fark edilememesi ile meydana gelir. Spiralle beraber rahim içinde bir hamilelik olusur ise ve bebek isteniyorsa ciddi enfeksiyon ve septik şok riski meydana gelme olasiligi bulunur. Bu sebepten dolayi da spiralin derhal çıkarılması gerekir.

Ancak spiralin cikarilmasinin ardindan %30 civarinda hamileliğin düşük ile sonuçlanma tehlikesi bulunur. Hamilelik sonlandırılmak isteniyor ise, o zaman küretaj yöntemine başvurulabilir. Bununla beraber, spiralle rahim içinde hamilelik elde edilen kadınlarda herhangi bir müdahale olmasa dahi hamileliğin düşükle sonuçlanma riski neredeyse %50 civarındadır. Erken doğum riskinde de aynı sekilde artış meydana gelir. Hamileligin ilerlemiş olması durumunda ise spiralin çıkartılması ne yazık ki mümkün değildir. Bu durumda spiralin bebekte bir soruna yol açması söz konusu değildir. Yani spiraller bebekte herhangi bir anomalinin meydana gelmesine neden olmaz. Spiral takıldığı andan itibaren gebeliğe karşı koruma sağlar ve çıkartıldıktan hemen sonra gebeliğe izin verir. Günümüzde kullanılan spiraller plastikten yapılmıştır, hormon veya bakır salgılarlar. Bakır salgılayan tiplerinde koruma 10 yıl, hormon salgılayanlarda ise gebelikten korunma 5 yıldır.

Son zamanlarda bakırdan yapılmış rahim içi araçlar daha fazla kullanılır. Bakır spiraller ile hamilelikten korunma süresi 10 sene olarak kabul edilir. Rahim içerisine takılan araçlar genellikle kadınlarda çok fazla adet kanamaları, ara kanamalar, kasık ağrıları gibi şikayetleri de beraberinde getirir. Peki bu kadın doğum yöntemi olan spiral taktırma kimler için uygundur veya kimler için uygun değildir? Uzun süre korunmak isteyenler, ileri yaşta olup sterilizasyon istemeyenler, yeni doğum yapmış emziren kadınlar, kürtaj olmuş ya da kendiliğinden düşük yapmış kadınlar, diğer yöntemleri kullanmakta zorluk çeken insanlar için spiral taktırma işlemi uygundur. Yeterli ekipman ve uzman doktorların bulunduğu hastanelerde ufak bir operasyon ile spiral taktırmak mümkündür. Bunun yanında; düzensiz adet dönemlerine sahip olan kadınlara, aşırı kanaması olan kadınlara bazı durumlarda önerilmez. Rahim içerisinde miyom olan vakalara, takılması önerilmez. (rahmin şeklini bozabilir bu sebeple de takılması önerilmeyebilir. Ancak rahmin dışında miyomj olan kadınlara takılabilir.) Rahim içerisinde perde (septum) olması durumunda takılamaz. Rahim ve yumurtalıkları kapsayan enfeksiyon geçiren ya da geçirmeye yatkınlığı olan kadınlara önerilmez. Aşırı akıntı sorunu olan kadınlara takılması önerilmez. Gebeler ya da gebelik şüphesi olanlar, kısa sürede yeniden çocuk sahibi olmak isteyenler, adetleri aşırı ağrılı ve adet kanaması çok fazla olan kadınlar, rahminde veya diğer üreme organlarında kronik iltihap bulunanlar, rahminde veya diğer üreme organlarında yapısal bozukluğu olanlar, rahminde veya diğer üreme organlarında kanser olanlar, kendisinin yada eşinin birden fazla cinsel eşi olanlar için spiral taktırma yöntemi tehlikelidir ve sağlık uzmanları tarafından da önerilmez. Eğer spiralde herhangi bir kayma gibi bir problem yada aşırı kanamaya sebep olma gibi durumlar varsa ameliyatla çıkarılır. Spiral adetli veya adetsiz dönemde vajinal muayene pozisyonunda, rahim ağzındaki spiralin ipi görülerek ve bu ipin bir alet vasıtasıyla tutulup çekilmesiyle alınabilir. Eğer bayanda enfeksiyon varsa kişiye antibiyotik tedavisi verilir ve antibiyotik kullanılırken, tedaviye başladıktan 2-3 gün sonra spiral çekilir.

Spiral çekilirken eğer spiralin ipi koparsa ya da muayenede spiralin ipi görünmüyorsa, vajinal yani alttan bir müdahaleyle özel bir alet vasıtasıyla, rahim içinde bulunan spiral bulunduğu yerden alınır. Bunun yanında; adetin gecikmesi, şiddetli kanamalar, şiddetli kasık ağrısı ya da kramplar, açıklanamayan ateş ve titreme, kötü kokulu akıntı, ilişki sırasında erkeğin spirali hissetmesi gibi şikayetlerde spiral yerinden oynamış anlamına gelebilmektedir. Bunun için hemen doktora başvurulması gerekir. Ardından cerrahi müdehale ile spiral çıkartılır. Spiralle ilgili unutulmaması gereken durumları özetleyecek olursak; istenmeyen gebeliklere karşı korunma, spiral takıldıktan hemen sonra başlar. Adetler daha uzun ve daha fazla miktarda olabilir; tampon kullanılabilir (progesteron salgılayan spirallerde bu soruna rastlanmaz). Spiral takıldıktan sonraki ilk aylarda pelvik enfeksiyon riski biraz artar. Vagina mukozası yoluyla bulaşan enfeksiyonlara karşı  ayrıca prezervatif kullanmak gerekir. Spiral takılı olanlarda dış gebelik görülebilir. Spiral kendi kendine düşebilir ya da aşağı sarkabilir. Şiddetli kasık ağrısı ve anormal kanama varlığında kontrol zamanı beklenmeden doktora başvurulmalıdır. Spiralin süresi dolduğunda çıkarılır. Tercihen 2 ay dinlenme periyodu konulur ve bu arada smear kontrolü yapılır. Ardından yeni spiral uygulanır. Doktorunuz uygun görürse ara vermeden yeni bir spiral hemen takılabilinir. Doktorunuzdan  veya Ana Çocuk sağlığı Aile Planlaması Merkezinden de detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.