Stres Tüp Bebek Başarısını Etkiler Mi?

Stres ve Hamilelik

Stresli bir yaşam her konuda olduğu gibi hamilelik sürecinde ve tüp bebek tedavisi döneminde vücudu etkileyen önemli unsurlar arasında yer alıyor. Bugün sizlere stresin hayatımıza etkisi ile ilgili olarak çeşitli alanlarda bilgiler vermeye çalışacağız. Vereceğimiz tavsiyeleri uygulayarak siz de tedavi sürecinde hayalini kurmuş olduğunuz başarıya çok daha kısa süre içinde ulaşabilir ve sağlıklı bir şekilde bebek sahibi olabilirsiniz.

Stres Tüp Bebek Başarısını Etkiler Mi?

Stresin Hayatımızdaki Etkisi Nedir?

Tüp bebek tedavisi boyunca doktorların işinde tecrübeli olması ile beraber anne ve babanın ruhsal olarak durumu da başarıyı etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Fazla stres yapmak vücutta bulunan birçok farklı hormonu etkileyerek gereğinden fazla veya az salgılanmasına sebep olabilir. Bu yüzden de doktorlar, başarı oranını arttırmak ve böylece daha kolay tüp bebek tedavisi uygulamak için anne ve babaları stresten uzak durması konusunda uyarıyor. Eğer siz de başarı oranını arttırmak ve bu konuda doktorlara yardımcı olmak istiyorsanız günlük hayatta karşı karşıya kaldığınız stresli durumlara karşı çok daha anlayışlı olmayı öğrenmeli hatta mümkün olduğu kadar stres içeren durumlardan uzak durmalısınız. Stresten uzak bir hayat için ülkemizdeki eşlerin büyük bir bölümü hamile kalana kadar ve hamilelik süreci boyunca iş hayatından mümkün olduğu kadar uzak durarak kendini korumaya çalışıyor. Siz de bu yöntemi deneyerek başarılı olabilirsiniz.

 

Stresten Nasıl Uzak Durulur

 

Tüp bebek tedavisine başlarken veya başlamadan bir süre önce stresten uzak bir hayat yaşamaya başlamak size birçok anlamda olumlu özellik katmakla beraber aynı zamanda vücudunuzun daha doğru çalışmasına da yardımcı olacaktır. Stresten uzaklara bir hayat yaşamak için öncelikle kişilik özellikleriniz ile ilgili olarak birkaç küçük düzenleme yapmanız gerekli olabilir. Günlük hayatta karşı karşıya kaldığınız durumlara karşı eskisine göre daha fazla anlayışlı olmaya çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Hamile kalmadan önce stresten uzak bir yaşam tarzı belirlerseniz tedavi işlemleri sırasında normale göre çok daha kolay yollardan hamile kalmanız mümkün olacaktır. Stresten uzak bir yaşam tarzı belirlemek hamilelikten sonra da sizin sağlıklı kalmanız için gereklidir.

Stres, Hormonlar ve Bebek Gelişimi

 

Annenin ruhsal durumuna göre değişiklik göstermekte olan hormonlar, bebeğin gelişimini büyük oranda etkileyen unsurlar arasında yer alıyor. Bu yüzden de anne adaylarının hamilelikten önce ve aynı zamanda hamilelik sırasında hormon seviyesini yeterli seviyede tutmalıdır. Hormon seviyesine etki eden faktörlerden bir tanesi de stres olarak karşımıza çıkıyor. Buna bağlı olarak da mümkün olduğunca stresten uzak durmak yine önemli bir unsur haline geliyor. Araştırmalara göre stresten uzak durmak, otomatik olarak vücuttaki hormon seviyesinin gerekli seviyeye gelmesi için yeterli oluyor. Eğer siz de doğal yollardan hormon seviyesini düzenlemek istiyorsanız bahsetmiş olduğumuz unsurları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Stresi Azalmak İçin Neler Yapılabilir?

Tüp bebek tedavisi uygulanırken stresi azaltmak için öncelikle eşlerin kendi aralarında sağlıklı bir şekilde anlaşması oldukça önemlidir. Eğer birbirinizi anlayabilirseniz çok daha kolay bir şekilde bu süreci beraber atlatabilirsiniz. Bu yüzden de mümkün olduğu kadar birbirinize destek olmaya çalışınız. Kafein ve buna benzer kimyasal maddeleri vücuda almamaya da özen göstermenizi tavsiye ediyoruz. Kimyasal maddelerin vücuda girişini ne kadar engellerseniz, buna bağlı olarak çok daha sağlıklı bir süreç geçirebilirsiniz. Fiziksel olarak tüp bebek tedavisine hazır olmanız yeterli değildir. Aynı zamanda zihin olarak da bu tedaviye hazır olmanız, başarı oranının artması için yardımcı olacaktır. Aynı zamanda akupunktur tedavisi almanız da bu sürece hazırlık için yardımcı olacaktır.

Stresten Dolayı Tedavi Başarılı Olunamazsa Ne Yapmak Gerekir?

Tüp bebek tedavisi sabırlı bir şekilde uygulanması gereken tedavi yöntemleri arasında yer aldığı için strese bağlı olarak ortaya çıkan aksiliklere karşı yılmamak ve sürekli olarak denemeye devam etmek gerekiyor. Stres oranını azaltırsanız başarılı olma ihtimaliniz de artacağı için öncelikle kendinizi psikolojik olarak rahatlatmanızı tavsiye ediyoruz. Psikolojik olarak kendinize destek olacak birilerini arıyorsanız ilk olarak eşinizden yardım almanız oldukça uygun bir seçim olacaktır. Eğer bu yardımlar size yetmiyorsa da profesyonel bir şekilde yardım almak için psikolog doktorlara giderek bu şekilde destek almanız da mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.