Süper Anne Sendromu Nedir?

Süper Anne Sendromu

Süper anne sendromu daha çok eğitimli ve okumuş annelerin mükemmel olma çabası yolunda yaşadığı sıkıntılar bütünüdür. Yüksek eğitim görmüş kişiler ve özellikle ilk kez anne olmuş kadınla sürekli olarak bebekler nasıl büyütülür konusu hakkında kitaplar okuyarak mükemmel olmayı hedefler.

Süper Anne Sendromu Nedir?

Günümüz kadınlarının en büyük sorunlarından biri haline gelen süper anne sendromu günümüzde anne adayı olmuş birçok bayanda görülen bir olaydır. Anne olan kadınların psikolojisinde meydana gelen bazı sorunlar ve değişiklikler süper anne sendromu adı ile tanımlanıyor denilebilir. Kadınların doğum sırsında aldığı fazla kilolardan doğum sonrasında kurtulamaması, bebeklerden dolayı uyku düzenlerinin bozulması gibi durumlar kadınların psikolojisini bir miktar etkileyebilmektedir. Bu gibi sorunlardan dolayı kadınlar kendilerini oldukça kötü hissedebilmektedirler ve bu nedenlerden dolayı da bu tutum davranışlarına kadar yansıyabilmektedir. Yeni anne olmuş kadınlar özellikle ilk kez anne olma deneyimini yaşıyorsa bazı kitapların bebek büyütmek konusunda oldukça yeterli olduğunu düşünebilir ve her şeyin bir düzen içerisinde uyumlu bir şekilde ilerlemesini bekleyebilir. Bebek nasıl büyütülür konusu anlatılan kitaplar genellikle her bebeğe uyum sağlayamaz. Ancak süper anne sendromuna girmiş kadınlar her şeyin iyisini yapmak istediklerinden ve bebeğin uyku saatlerine kadar her konunun bir disiplin çerçevesinde ilerlemesine inanmadıklarından sonuçlar genellikle beklentileri karşılayacak düzeyde olmaz. Anne adayları bebeklerini en mükemmel şekilde büyütmeyi amaçlarken genel olarak sonular bir hüsran olmaktan ileriye gidemez. Örneğin bebeklerde uyku saati diye bir disiplin belirlemek kesinlikle hem bebeği zora sokar hem de süper anne olmaya çalışan anneleri. Çünkü bu tür kitaplarda yer alan bilgiler her çocuk için aynı şekilde gerçekleşmez. Bir bebek uykusu geldiğinde uyumak ister. Ancak süper anne sendromu içerisine giren anneler bebeğin uyku saatinin henüz gelmediğini düşünerek uyumalarına imkan vermezse eğer bu durum hem anne için hem de bebek için oldukça zor koşulları beraberinde getirir. Ya da farklı şekilde süper anne sendromu içerisine giren kadınlar bebekleri için belirledikleri uyku saatinde bebeklerini uyutmaya çalışırlar. Ancak uykusu olmayan bir bebek öyle kolay bir şekilde de uykuya dalmaz. Bu durumun sonucunda da anneler kendilerini zora sokar ve bebeklerini ne yapıp ederek bir şekilde uyutmaya çalışırlar. Bu gibi durumlarda genelde sonuçlanan olaylar bebeğin ağlaya ağlaya uyuması ya da annenin artık yılgın bir şekilde vazgeçmesi ile sonuçlanmaktadır. Her bebek farklı bir yapıya sahiptir ve her bebeğin bünyesi de birbirinden farklıdır. Bu yüzden annelerin süper anne sendromu içerisine girmeden bebeklerini tanıyarak onların ihtiyaçları doğrultusunda onları büyütmesi en sağlıklı yöntem olacaktır. Aksi halde süper anne sendromu içerisine girmek bir anneye ya da bebeğine asla bir şey kazandırmaz.

SÜPER ANNE SENDROMUNUN EN ÖNEMLİ OLUMSUZ SONUÇLARI

Eğitim düzeyi olan ve bebek bakımı konusunda yeterince tecrübeye ve bilgiye sahip olmayan kadınların okudukları bir takım bebek gelişim kitapları ile girdiği süper anne sendromları genellikle olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bebeklerini nasıl büyütmeleri gerektiğini bilmeyen anneler bir takım bebek büyütmeye dair bilgiler içeren kitaplara yönelirler. Bu kitaplarda yer alan bilgilere harfi harfiyen uyarak bebeklerini en mükemmel şekilde büyütebileceklerine inanırlar. Ancak atladıkları en büyük ve en önemli husus vardır ki her bebek birbiri ile aynı değildir. Her anne bebeğini iyi bir şekilde tanımalı ve büyütürken de buna göre davranmalıdır. Bir anne ile bebeği arasında yalnızca temel ihtiyaçlar ve disiplin köprüleri olmamalıdır. Bir bebek annesinin sevgisini hissetmeli, onunla gülerek vakit geçirmeli, aralarında zihnen ve ruhen sıkı bir sevgi köprüsü bulunmalıdır. Yalnızca bebeğin temel ihtiyaçlarına yönelen ve bunları en mükemmel şekilde yapmayı amaçlayan anneler tüm bunları başaramayacağında bebeklerini yeterince sağlıklı bir şekilde büyütemezler. Anne ile bebek arasında olması gereken sevgi bağı süper anne sendromu içerisine girmiş annelerin mükemmellik arayışı içerisine girmesi durumunda dolayı doğru bir şekilde sağlanamaz. Anne ile bebek arasında temel ihtiyaçlardan sonra en önemli olan sevgi bağı kurulamayacağından dolayı bebekler yeterince sağlıklı ve mutlu bir şekilde büyütülemezler.

BİR KADIN SÜPER ANNE SENDROMUNDA OLDUĞUNU NASIL ANLAR

Süper anne sendromuna girmiş kadınlar farkına varmaksızın sürekli çalışırlar. Eğer çalışan bir kadınsa işinden evine geldiğinde gece geç saatlere kadar sürekli olarak ya ev işeri ile ilgilenir ya da sürekli olarak çocuklarıyla ilgilenerek onları mutlu etmeye çalışır. Süper anne sendromuna girmiş kadınlar kendilerine zamanları olsa bile asla dinlenmek için vakit ayırmazlar. Farkına bile varmadan psikolojik olarak kendilerini sürekli zorlarlar ve bu durumun sonunda artık bedenleri de yorgun düşer. Sürekli olarak hasta olurlar ve artık bedenleri güçsüz düştüğünden dolayı eskisi gibi dinç olamadıklarından işlere yetişmekte zorluk çekerler. Arı gibi çalıştıkları halde kendilerini yetersiz geçirmeye başladıklarında ise psikolojik durumları daha da çıkmaz bir hale sürüklenmeye başlar. Bir çok kadının farkında bile olmadan kapıldıkları bu mükemmel olma hazzı hem annelere hem de bebeklerine büyük ölçüde sorun çıkarmaktadır. bir süre sonra kendisini yetersiz hissederek yılan bir kadın asla gülümseyemez. Enerjisi tükendiğinden dolayı etrafa sürekli olarak negatif enerjiler saçmaya başlar. Durum öyle olunca da annelerini sürekli olarak somurtkan gören çocuklar da bu durumdan yeteri kadar olumsuz bir şekilde etkilenirler. Yani süper anne sendromuna yakalanan bir kadın yalnızca kendine zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda da çocuklarına zarar verebilir. Yine benzer şekilde eşliklerini sürekli olarak çalışarak gören erkeklerde bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenirler. Artık her işe yetişmeye gücü kalmayan kadınlar bir süre sonra eşleri ile de ilgilenmeye güç bulamamaya başlar.

SÜPER ANNE SENDROMUNDA OLAN BİR KADIN BU DURUMDAN NASIL KURTULUR

Çağın en büyük sorunlarından biri haline gelen süper anne sendromundan kurtulmak aslında çok da zor değildir. Ancak bu durumdan kurtulmak için öncelikle bu sonunda olan bir kadının durumun farkında olması gerekmektedir. Çünkü kadınlar genellikle bu sendroma yakalandıklarının farkına bile varmazlar. Hal böyle olunca da kadınlar tüm güçleri bitene kadar yalnızca arı gibi çalışarak her işe yetişmeye çalışırlar. İşin en sonunda da artık koşturma durumu harcayacak güçleri kalmadığında iflas bayraklarını çekerler. Tüm bunların yaşanmaması için annelerin kesinlikle bilinçli davranmaları gerekmektedir. Çocuklarıyla ilgilenmek bir kadın için elbette oldukça önemlidir. Ancak tün gücünü bir koşturmaca da heyecan bir kadın çocuklarını kesinlikle sağlıklı bir şekilde büyütmeyi başaramaz. Bu yüzden de çocuk sahibi olan kadınların ara sıra kendilerine zaman ayırmaları vücutlarını dinlendirmeleri oldukça önemlidir. Yeri geldiğinde tatil yapmaları ve kafalarını dinlemeleri gerekmektedir. Aksi halde bu sendrom oldukça kötü sorunlara yol açabilir ve sendroma girmiş kadınların psikolojilerini tamamıyla alt üst edebilir. Böylesine etkili olan süper anne sendromuna yakalanmamak için dikkat edilmesi gereken noktaların yerine getirilmesi gerekir. Bebeklerin ve annelerin gelişim süreçlerinde bir hayli önemli yapıda olan sorundan korunmak adına dikkatli olmak yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.