Süt Tüketimi Tüp Bebeği Etkiliyor Mu?

Anne Sütünün Kimyasal Yapısı

Anne sütünde, bebeğin ihtiyacı olan tüm besin maddeleri bulunmaktadır. Fakat anne sütü ile ilgili olarak yapılan çalışmalar gösteriyor ki anne sütünün içinde D, C ve K vitaminleri ile beraber demir minerali bebeğin ihtiyacı olandan daha az bulunuyor. Nu konularda ise bebeğe besin takviyesinin yapılmasının, bebek sağlığı için önemli olduğu yapılan araştırmalar arasında yer alıyor.

Süt Tüketimi Tüp Bebeği Etkiliyor Mu?

Süt Tüketim Miktarı Tüp Bebekleri Etkiler Mi?

Bahsetmiş olduğumuz bu konu dünya üzerinde tartışılmakta olan önemli konular arasında yer alıyor. Yut dışında bulunan ve birçok kişi tarafından da bilinen Harvard Üniversitesinde bu konu ile ilgili olarak çeşitli araştırmalar yapıldı. Araştırmaya başlanmadan önce 35 yaşından sonra daha fazla süt tüketmeye başlayan kadınların vermiş olduğu yumurtalarla oluşan tüp bebeklerin başarı oranlarında artış olduğu fikri ortaya atıldı. Bu iddialardan sonra ise araştırma yapmak amacı ile yaklaşık olarak 350 kişilik bir deney ekibi kuruldu ve sonuçlar gözlenmeye başlandı. Araştırma sonucunda ise anne adaylarının hangi sütleri içtiği araştırıldı ve büyük oranda tam yağlı süt içen annelerde başarı oranının daha fazla olduğu sonucuna ulaşıldı. Bunun sebebi ise uzun süre sonra ortaya çıktı. Yapılan bir diğer araştırma gösteriyordu ki tam yağlı süt tüketimi rahim duvarını kalınlaştırıyor ve bebeklerin bu duvara tutunmasını çok daha kolay bir hale getiriyordu. Üniversite, yapmış olduğu araştırmaların sonuçlarını istatistiksel veri halinde depoladı ve daha sonra tekrar gözden geçirdi. Daha sonra ulaşılmış olan bilgi de gösteriyordu ki sütün içinde bulunan yağ oranı arttıkça rahimin iç duvarının kalınlaşma oranı da buna bağlı olarak artış gösteriyordu.

Bebek Sahibi Olmak İsteyenler İçin Müjde!

Kimi anne ve babalarda uzun süre boyunca uygulanan tüp bebek tedavisi sonuç vermemiş olabilir. Fakat bu durum kalıcı değil aksine her an denenmesi gereken tedavi yöntemleri arasında yer alıyor. Eğer siz de tüp bebek tedavisini denemenize rağmen kesin sonuçlar alamıyorsanız moralinizi bozmanıza hiç gerek yoktur. İlk adım olarak düzenli olarak süt içmeye başlamak bile çocuk sahibi olmanız için yeterli olabilir. Yurt dışında uygulanmakta olan bu yöntem sayesinde sadece birkaç ay içinde bile rahim duvarlarının kalınlaştığı sonucuna ulaşıldı. Bahsetmiş olduğumuz bu yöntemin işe yaraması için öncelikle dış ortamda oluşmuş olan zigot hücresinin sağlıklı olması gerektiğini de unutmayın. Eğer sağlıklı zigot elde etmenize rağmen sürekli olarak düşük yapıyorsanız bu yöntemleri uygulamanız tedaviniz açısından büyük önem taşımaktadır.

Rahim Duvar Kalınlığı Neden Önemlidir?

Bebek ilk defa oluşmaya başladığı zaman anne tarafından sunulacak olan besinlere ihtiyaç duyar. Bu besinleri alması için ise bildiğiniz gibi göbek kordonu kullanılır. Fakat göbek kordonu oluşmadan önce ilk olarak bebeğin annenin rahmine tutunması gerekmektedir. Bu tutunma için ise rahim duvarının yeteri kadar kalın olması gerekiyor. Aksi takdirde ne yazık ki duvara tutunamayan bebek düşecektir. Bebeklerin düşmesine sebep olan tek unsur rahim duvarının kalın olup olmaması değil aynı zamanda anne adayının yapmış olduğu fiziksel hareketlerin de büyük rolü vardır. Ağır işlemleri kendi başına yapmaktan mümkün olduğu kadar kaçınmak, bebeğin sağlıklı bir şekilde rahim içinde kalmasına yardımcı olacaktır. Fiziksel olarak hareket ederken bildiğiniz gibi sürekli olarak kaslar hareket eder. Ağır eşyaları kaldırırken ise kaslar aşırı derecede zorlanabilir. Rahim kaslarının ani olarak kasılıp gevşemesi de düşük riskini ortaya koyacağı için bu konuda hassas davranmanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle ilk 3 ay boyunca mümkün olduğu kadar eşya kaldırmaktan kaçınmalısınız.

Süt Görevi Yapan Kimyasal İlaçlar

Piyasada süt görevi yapmakta olan çeşitli kimyasal ilaçlar satılmaktadır. Anne adayları ise bu konuda çok daha kısa süre içinde sonuç almak için zaman zaman bu ürünleri kullanmayı tercih ediyor. Fakat unutmayın ki doğal yollar yerine kimyasal olarak üretilmiş olan maddeleri kullanmak kısa süre içinde sağlığınızı bozarak olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabilir. İlaç kullanmayı düşünüyorsanız da bunları yapmadan önce mutlaka doktor kontrollerinden geçmeniz gerektiğini de söylemek isteriz. Unutmayın ki kimyasal ürünler hızlı bir şekilde hormon seviyesine etki edeceği için yanlış kullanımı sonucunda birçok olumsuz durum meydana getirebilir. Bu tarz durumlar ile karşı karşıya kalmamak için de bilinçsiz ilaç kullanımından uzak durmanız gerekiyor.

Yumurta ve Sperm Üretimi Neden Aksar

Erkek ve kadınlarda ortak olarak ortaya çıkabilen gamet üretiminin aksamasına sebep olan bazı etkenler vardır. Bunlardan en önemlisi çağımızın en büyük sorunlarından bir tanesi olan teknolojik cihazlardır. Radyasyon oranı oldukça yüksek olan bu cihazlar, vücuttaki genetik yapıyı değiştirerek çeşitli sorunların ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. En çok da gamet hücreleri üzerinden bozukluk yaratan radyasyondan küçük yaşlardan itibaren olabildiği kadar uzak durmak gerekiyor. Aksi takdirde çeşitli sorunlar ile karşı karşıya kalmak zorunda kalınıyor. Küçük yaşlardaki çocukların teknolojik cihazlar ile uğraşmasının mümkün olduğu kadar önüne geçmek, onların sağlığı açısından oldukça yüksek olacaktır.

Hormon Seviyesini Düzenleme

Yumurta ve sperm üretimini etkileyen unsurlardan bir tanesi de hormon seviyesi kontroldür. Hormon seviyesinin aniden değişmesi sonucunda yumurta üretiminde aksamalar meydana gelebilir. Bu durumu engellemek için de doktorlar tarafından uygulanmakta olan hormon kontrollerinden geçmek sizin açınızdan oldukça avantajlı olacaktır. Hormon seviyesine göre eklemeler çeşitli ilaçlar yardımı ile yapılabilir. Fakat dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan bir tanesi de doğru ilaç kullanımı olacaktır. Çünkü hormon seviyesinin bilinçsiz bir şekilde artıp azalması sağlığınızın bzozulmasına sebep olabilir. Bu yüzden de hormon ilaçlarını mutlaka doktor kontrolü altında kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Siz de bahsetmiş olduğumuz yöntemleri uygulayarak bebek sahibi olabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.