Tampon Kullanımı

Vajinal Tamponlar

Günümüzde oldukça sık bir şekilde kullanılan vajinal tamponların pek çok kişi için kolaylıklar sağladığı bilinmektedir. Adet döngüsü gerçekleştiği sırada kullanılan vajinal tamponlar, vajina içerisine yerleştirilirler. Bu tamponlar aracılığıyla adet döneminde görülen adet kanı emilir.

Tampon Kullanımı

Pamuktan üretilen vajinal tamponların üç farklı büyüklükte üretiliyor. Pamuktan üretilen vajinal tamponlara, özel işlemler sonucunda adet kanını emebilme işlevi kazandırılır.

Genital bölge vücuttaki en hassas bölgeler arasında yer almaktadır. Bu nedenle tampon kullanımı sırasında el hijyenine özellikle dikkat etmek gerekmektedir. Aynı şekilde hassas bir bölgede yer alacağı için tampon üretimi de hijyenik bir şekilde gerçekleştirilir. Üretim sonrasında vajinal tamponlar, kullanıma kadar kapalı kalırlar. Tampon kullanımı sırasında ürün paketi üzerinde yer alan kullanım tavsiyeleri takip edilmelidir. Hijyenik bir şekilde kullanıma kadar kapalı olarak muhafaza edilen tamponun, açılması sonucunda herhangi bir bölgeyle temas etmeden kullanımı gerçekleştirilmelidir.

Tampon kullanımıyla birlikte adet kanının dışarı çıkması engellenir. Kullanım sırasında vajinanın içerisine yerleştirilen tampon, adet kanı dışarıya çıkmadan emilimini gerçekleştirir. Bu sayede kadınların adet döneminde yaşanma ihtimali olan gündelik problemlerin önüne geçilmiş olur. Kadınlar adet dönemlerinde daha rahat hissederler ve hijyen açısından yaşanabilecek problemler önlenmiş olur.

Günlük pedlerde olduğu gibi vajinal tamponlarda da farklı boyutlarda üretilebilmektedir. Bununla birlikte emme kapasitesi de tampondan tampona değişiklik göstermektedir. Mini ve orta boyda bulunan tamponlar adet günlerinin hafif geçtiği dönemlerde tercih edilirken, süper boy olan tamponların adet günlerinin yoğun geçtiği dönemlerde tercih edilmektedir.

İlk defa tampon kullanacak olan kadınlar mutlaka tamponun nasıl kullanılacağına dair gerek kutu üzerinde bulunan gerekse internette yer alan bilgileri takip etmelidirler.

Uygun Tampon Nasıl Seçilir?

Günümüzde üretilmekte olan üç farklı tipte tamponun olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda emme kapasitesine göre de farklı tamponlar üretilebilmektedir. Bu sayede adet döneminin yoğun, orta veya hafif geçtiği günlerde farklı tampon seçebilmek mümkün olmaktadır. Doğru tamponu bulmak için bir süre boyunca denemesi ve kişinin kendi vücuduna uygun olanı belirlemesi gerekebilmektedir. Bu durum da kadınlar için büyük kolaylık ve tercih imkanı sağlanmaktadır.

Tampon Nasıl Yerleştirilir?

Tamponu ilk kez kullananlar açısından tamponun nasıl yerleştirildiği konusunda bilgi edinmek oldukça önemlidir. Bu nedenle gerek tampon paketi üzerinde yer alan gerekse internet üzerinden elde edilen bilgiler değerlendirilmelidir. Satılmakta olan tamponların paketlerinin üzerinde nasıl kullanılacağına dair bilgiler yer almaktadır. Bu bilgiler birebir aynı şekilde uygulanmalıdır. Aksi takdirde hassas bir bölge olan genital bölgede birtakım rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bununla birlikte tampon yerleştirme sırasında genital bölge hijyeni ile el hijyeninin sağlanmasının oldukça önemli olduğu unutulmamalıdır.

Tampon nasıl yerleştirilir sorusunun cevabı ise şu şekilde verilebilmektedir;

  1. Tampon etrafında hijyeni sağlayan koruma, ters yöne çevrilir.
  2. Bu koruma çıkarılır ve tampon ipi açılır.
  3. Koruma tamamen çıkarıldıktan sonra tampon vajina içine yerleştirilir. Bu esnada el ve genital bölge hijyenine dikkat etmek gerektiği unutulmamalıdır.
  4. Tamponda bulunan ip dışarıda kalacak şekilde tampon yerleştirilir.

Bakire Bayanlar Tampon Kullanabilir Mi?

Bakire bayanların kullanabileceği tamponların da mevcut olduğu bilinmektedir. Fakat herhangi bir riskin göze alınmaması açısından bakire bayanların tampon yerine ped kullanması tavsiye edilmektedir. Bakire bayanlarda tampon kullanımının kızlık zarına zarar vermesi gibi durumlar söz konusudur. Bu nedenle cinsel ilişki yaşamaya başlamamış olan kişilere hijyenik ped kullanımı tavsiye edilmektedir.

Toksik Şok Sendromu Nedir ve Neden Görülür?

Tampon kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken birtakım unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlar arasında tamponun değiştirilme süresi, el ve genital bölge hijyeninin sağlanması gibi durumlar yer almaktadır. Toksit şok sendromu bir nevi kan zehirlenmesi olarak tanımlanabilmektedir. Çok sık bir şekilde görülmemektedir. Toksit şok sendromuna sahip olmamak için kişilerin tamponları 6 saatten fazla olacak şekilde kullanmamaları tavsiye edilmektedir. Bu sendromun belirtileri arasında ise ateşin yükselmesi, kusma, mide bulantısı, tansiyonun düşmesi, kişinin dalgın hissetmesi, kaşıntıların gerçekleşmesi gibi durumlar yer almaktadır.

Bu enfeksiyon sonucunda hayati tehlikenin dahi mevcut olduğu bilinmektedir. Bu nedenle kişilerin oldukça dikkatli olmaları gerektiği unutulmamalıdır.

Tampon Kullanımında Bilinmesi Gerekenler

Tampon kullanımına dair toplumda birtakım yanlış ve genel geçer bilgilerin bulunduğu bilinmektedir. Bazı bilgiler hiçbir şekilde doğruluk payı barındırmazken bazıları her kadında aynı etkilere sebebiyet vermeyeceği için doğru olarak algılanmamalıdır. Tampon kullanan her kadının aklında bulundurması gereken bilgiler ise başlıca şu şekilde sıralanabilmektedir;

*Tampon kullanımı sırasında dans, yüzme, spor yapma gibi faaliyetlerin gerçekleştirilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

*Kadınlara adet döneminin hafif geçtiği günlerde ped kullanmaları tavsiye edilir. Bununla birlikte geceleri de tampon kullanımından ziyade ped kullanımı tavsiye edilmektedir.

*Tampon kullanımı sıkça idrara çıkma durumuna neden olmamaktadır.

*Adet döngüsü gerçekleşirken kanamanın yoğun olduğu günlerde birden fazla tampon kullanımı durumu söz konusu değildir.

*Tampon kullanımı yalnızca adet döngüsü sırasında tavsiye edilmektedir. Bunun dışında kadınların akıntıları önlemek gibi bir amaçla tampon kullanması kesinlikle önerilmemektedir.

*Tampon kullanımının belli bir süreyi aşmaması gerekmektedir. Aştığı takdirde toksit şok sendromu gerçekleşebilmektedir.

*Tampon kullanımı pet kullanımının aksine adet döneminde meydana gelme ihtimali olan kokunun önlenmesini sağlamaktadır.

*Tamponun vajina içerisinde yer alması idrar açısından herhangi bir baskıya neden olmamaktadır.

*Olması gereken şekilde yerleştirilen tamponlar vajina kası tarafından tutulur. Bu nedenle tamponun herhangi bir şekilde düşmesi mümkün değildir.

*Gerekli şekilde kullanıldığı takdirde tamponların herhangi bir enfeksiyona sebebiyet vermediği bilinmektedir.

*Tampon kullanımı sırasında duş almakta herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

*Tampon kullanımı gerçekleştiği takdirde ped kullanımına herhangi bir ihtiyaç duyulmamaktadır. Ped ve tampon bir arada kullanılmamalıdır.

*Uyku sırasında tampon kullanımı tavsiye edilmemektedir. Özellikle 8 saatten fazla uyumanın gerçekleşeceği durumlarda kesinlikle tampon kullanılmamalıdır.

*Aynı anda birden fazla tampon kullanımı kesinlikle mümkün değildir.

*Tampon kullanımı sırasında cinsel ilişki gerçekleştirilmemelidir, tampon kullanımının cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlediği düşünülmemelidir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek için uygulanabilecek en iyi yöntem cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.