Tek Yumurta İkizleri

Tek yumurta ikizlerinin sadece parmak izleri farklı olur

Tek yumurta ikizleri her yönden birbirine benzese de, aralarındaki tek fark parmak izleridir. Cinsiyet, görünüm, zeka seviyesi, kişiliği aynı olan ikizler yaşamlarında bile aynı şekilde hareket edebilir. Tek yumurta ikizleri aynı yumurtanın bölünmesiyle iki embriyo şeklinde gelişir.

Tek Yumurta İkizleri

Toplumda gebeliklerin yaklaşık % 1 kadarı ikiz gebelikten oluşur. İkiz gebeliklerin üçte biri tek yumurta ikizlerini oluşturur. Tek yumurta ikizleri tek gebeliklerde olduğu gibi anneden gelen bir yumurtayla, babadan gelen bir spermden meydan gelir. Yumurta ve spermin bileşmesi döllenmeyi sağlar. Döllenmede bir adet zigot meydana gelir. Bir zigot mono anlamını taşıdığından, zigot ise döllenmiş yumurta anlamına geldiğinden tek yumurta ikizleri monozigotik olarak tanımlanır. Bu aşamaya kadar aynı tek gebeliklerdeki gelişmeler olur. Döllenmeden bir süre sonra, döllenen yumurta ikiye bölünür ve iki farklı embriyo gelişimi başlar. Bölünme sayesinde tek yumurta ikizlerinin olduğu gebelik ortaya çıkar.

Tek yumurta ikizleri benzer midir?

Tek yumurta ikizleri bir yumurtanın bölünmesiyle oluştuğundan, ikizlerin genetik yapıları ve diğer özellikleri aynıdır. Bu nedenle ikizler birbirinin aynısı olur. Bunun gibi ikizlerin cinsiyetleri de aynıdır. Bunların dışında çevresel etkenlerin etkisiyle farklı bölgelerde yaşamına devam eden tek yumurta ikizlerinin özelliklerinin birbirinden farklı geliştiği de görülebilir. Yani yeme alışkanlıklarının farklı olması gibi değişimler gözlenebilir. Tek yumurta ikizlerinin oranı toplumlarda, ırklarda farklılık göstermez. Ailedeki ikiz gebeliklerin olmasından da etkilenmez.

Tek yumurta ikizlerinin parmak izleri aynı mıdır?

Tek yumurta ikizlerinin ve çift yumurta ikizlerinin kesinlikle parmak izleri aynı olmaz. İkizler birbirine tıpatıp benzese de, sadece parmak izleri farklı olur. Aynı zamanda tek yumurta ikizleri kendilerine özel bir yaşam sürerler. İkizlerin her birinin karakteri farklı olduğundan, sürdürdükleri yaşamda farklıdır.

Tek yumurta ikizlerinin ultrason görünümleri

Tek yumurta ikizlerinin plasentası ortak olabileceği gibi farklı iki plasenta da olabilir. Aynı şekilde amniyon kesesi de yani bebeklerin olduğu su keseside ortak ya da ayrı olabilir. Bu döllenmiş yumurta hücresinin bölündüğü zaman göre belirlenir.

Yumurtanın döllenmesinden sonra bölünme 3 günde olduysa, amniyon kesesi ayrı, koryon zarı da ayrı olur. Bu durumda plasenta da iki tane olur.

Yumurtanın bölünmesi 4-8 günler arasında olursa, plasenta ve koryon zarı da ortak olur. Amniyon kesesi ise iki tane olur. Bu durum tek yumurta ikizlerinde en fazla görülen durumdur. Tek yumurta ikizlerinin % 60-70 kadarı böyle oluşur.

Yumurtanın bölünmesi 9-13 günlerin arasında olması durumunda, tek yumurta ikizlerinde keselerin hepsi ortak oluşur. Bebeklerin ikisi de aynı kesede, ortak plasenta ile gelişimlerine devam eder.

Yumurta 13. günden sonra bölünürse, bu durumda yapışık ikizler denilen durum oluşur. Yapışık ikizlerde en fazla parapagus denilen gövde yan taraftan birleşik olur. Ayrıca yapışık ikizlerde baş bölgesinde, göğüs bölgesinde, makat bölgesinde, göbek bölgesinde de yapışıklık yani birleşik olma durumu olabilir.

Tek yumurta ikizleri aynı IQ seviyesine sahip olur mu?

Tek yumurta ikizlerinin çoğu özellikleri birbirine benzerdir. Cinsiyetleri, görünümleri, kan grupları gibi durumların yanında, sağlıkları, yaşama bakış açıları, politik görüşleri gibi durumlarda benzerdir. Yapılan araştırmalar tek yumurta ikizlerinin IQ larının da aynı olabileceğini belirlemiştir. Bu benzerliklerin sebebi olarak genler, yaşadıkları çevre gibi etkenlerin sorumlu olduğu da görülmüştür. Doğumdan sonra birbirinden ayrı yetişen tek yumurta ikizlerinin bir süre sonra bir araya gelmesiyle birbirlerine ne kadar benzedikleri de tespit edilmiştir. Yaşamlarında, kişilik ve sosyal çevrelerinde bariz benzerlikler ortaya çıkmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.