Testosteron Nasıl Değiştirilir?

Testosteron Nedir?

Vücudumuzdaki cinsiyeti kesin olarak en belirlemeye yardımcı olan çeşitli hormonlar bulunmaktadır. Testosteron ise erkeklerde bulunan ve erkeklik özelliklerini tam olarak ortaya çıkaran hormon olarak bilinmektedir.

Testosteron Nasıl Değiştirilir?

Testosteron Seviyesinin Düşmesi

Vücudumuzda bulunmakta olan hormonların seviyesi zaman zaman çeşitli sebeplerden dolayı düşüşler gösterebilir. Erkekler için en önemli hormonlardan bir tanesi olan testosteron oranının ciddi anlamda değişmesi, çeşitli problemleri beraberinde getirecektir. İlk olarak testosteron seviyesi ani bir şekilde düştüğü zaman sakal ve bıyık miktarında azalmalar meydana gelebilir. Bununla beraber sadece sakal ve bıyıklarda azalma değil, aynı zamanda cinsel istek konusunda da çeşitli olumsuz durumlar ile karşılaşmak mümkün olacaktır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki testosteron seviyesi düşen kişilerde cinsel ilişkiye karşı olumsuz bir yaklaşım ile beraber aynı zamanda performans düşüklüğü de meydana geliyor. Cinsel isteksizlik olarak bilinmekte olan durumların ortaya çıkmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi vücuttaki hormonların dengesiz olmasıdır. Bahsetmiş olduğumuz hormon miktarındaki ciddi anlamda azalmalar çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelebilir. İlk olarak vücudumuzdaki hormonları etkileyen en önemli unsur, psikolojik durum oluyor. Eğer günlük hayatınızda sürekli olarak baskı altında kalıyorsanız, vücudunuzdaki hormonların seviyesinin azalması veya artması buna bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Testosteron seviyesinde azalma erkekler için çeşitli sorunlar meydana getirebileceği için bu konuda hassas davranmanızı tavsiye ediyoruz. Düzenli olarak hormon kontrolleri yaptırarak testosteron seviyesi düşmeye başladığı andan itibaren gerekli olan önlemleri almaya başlayabilirsiniz.

Hormon Takviyesi

Vücutta meydana gelen hormon seviyesindeki düşüşler için tıp dünyasında birçok tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle beraber artık günümüzde uygulanmakta olan tedavi yöntemleri çok daha kısa süre içerisinde olumlu sonuç veriyor. Testosteron seviyesindeki düşmelere benzer olarak yaşanan durumlarda doktorlar genellikle hormon takviyesi yapmayı uygun görüyor. Kan yolu ile taşımakta olan hormonların seviyesini arttırmak için çeşitli serumlar kullanılıyor. Bu serumların içerisinde bulunmakta olan özel ilaçlar sayesinde vücuttaki hormon üretimi tetikleniyor ve kısa süre içerisinde normal değere çıkıyor. Bahsetmiş olduğumuz hormon serumları sadece hastaneler tarafından temin edildiği için eğer bu tedaviyi uygulamak istiyorsanız mutlaka hastanelerden destek almanızı tavsiye ediyoruz. Kan yolu ile uygulanmakta olan hormon serumları vücut içerisinde herhangi bir şekilde işleme girmediği için hemen etki göstermeye başlayacaktır. Tedaviye başladıktan sonra yaklaşık olarak 2 haftada bir kere doktorlar tarafından kontrol edilerek hormon seviyesinin yeterli miktara ulaşıp ulaşmadığı hakkında bilgi alabilirsiniz. Hormon seviyesinin yeterli seviyeye gelmesi yaklaşık olarak bir ay boyunca devam eden bir süreç olacaktır. Bu süreç içerisinde sabırlı bir şekilde davranırsanız çok daha kolay bir şekilde sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Besin Takviyesi

Vücudumuz için gerekli olan hormonları temin ederken sadece onlardan faydalanmak yetmiyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki günlük hayatta tüketmiş olduğumuz besinler de vücudumuzdaki hormon tüketimini ciddi anlamda etkiliyor. Eğer siz de testosteron seviyesini arttırıcı yönde etki yapan besinler ile düzenli olarak beslenirseniz, kısa süre içerisinde doğal yöntemler ile hormon seviyesini yeterli miktara getirebilirsiniz. İnternet üzerinde detaylı bir şekilde yer almakta olan testosteron miktarını arttıran yiyecekleri düzenli olarak tüketmek, hormon seviyesinin artmasına yardımcı olacaktır. Besinler ile beraber hormonların miktarını arttırmak hormon takviyesi almaya göre çok daha yavaş bir işlem olacaktır. Yaklaşık olarak 2 ay düzenli bir şekilde hormon seviyesini artıracak olan besinler ile beslenirseniz, doğal olarak tedavi yöntemi geliştirmiş olacaksınız. Büyük oranda meyve ve sebzelerin hormonları etkilediği görüşünü göz önünde tutarak her gün düzenli olarak meyve ve sebze tüketmeye özen gösteriniz. Hormon seviyesini arttıran besinler olduğu gibi aynı zamanda bu seviyenin ciddi anlamda düşmesine sebep olacak besinler de bulunmaktadır. Kadınlarda bulunmakta olan östrojen seviyesini arttıran yiyeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durursanız, yaşamış olduğunuz hormon problemleri uzun süre boyunca devam etmeyecektir. Fakat bilinçsiz bir şekilde eğer yanlış hormonları tetikleyen besinleri uzun süre boyunca kullanmaya devam ederseniz, çeşitli sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Hangi besinleri tüketmeniz gerektiği hakkında profesyonel bir şekilde destek almak istiyorsanız, diyetisyenlerden veya uzman doktorlardan bu konuda fikir alabilirsiniz. Hormonların vücudumuz için ne kadar önemli olduğunu tıp dünyasındaki herkes bilir. Siz de sağlığınızı kaybetmemek için bu konuda hassas olmaya çalışınız. Eğer kısa süre içerisinde vücutta bulunan testosteron seviyesini arttırmak istiyorsanız kırmızı et, kereviz sapı, brokoli, nar ve zencefil gibi doğal besinler ile beslenebilirsiniz. Saymış olduğumuz tüm besinlerin üzerinde yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu besinlerin içerisinde bulunmakta olan maddeler sayesinde vücut, kısa süre içerisinde aktif bir şekilde testosteron hormonu üretmeye başlıyor.

Stres ve İş Hayatı

Hormonlar vücudumuzun dengesini ayarlayan en önemli biyolojik unsurlar arasında yer almaktadır. Hormon seviyesinde meydana gelebilecek olan dengesizlikler vücudumuzun tüm işleyişini bozacağı için bu konuda hassas olmak gerekiyor. Sadece dış ortamdan gelen besin takviyeleri değil aynı zamanda günlük hayatta maruz kaldığınız psikolojik şiddet de hormon seviyesinin değişmesine etkiliyor. Gündelik hayatta defalarca kez iş hayatından veya trafikten dolayı stresli anlar yaşıyor olabilirsiniz. Eğer başınıza gelen bu olayları çok fazla kafanıza takarsanız ve buna bağlı olarak da psikolojik bunalım içerisinde sürüklenirseniz, sadece testosteron hormonu değil aynı zamanda vücutta bulunan bütün hormonların seviyesi düşüş gösterecektir. Vücudumuzdaki mutluluğun temsilcisi olan dopamin hormonunda meydana gelen düşüşler, gündelik hayatta depresif olmanıza ve psikolojik olarak kendinizi bunalımda hissetmenize sebep olabilir. Eğer siz de sürekli olarak kendinizi olumsuz düşünceler arasında buluyorsanız, mutlaka hormon testleri yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Hatta dopamin seviyesini arttırmak için çikolata gibi doğal besinleri tüketmek faydalı olacaktır. Unutmayın ki eğer vücuttaki hormonlar ile ilgili herhangi bir dengesizlik söz konusu olursa bu durumu en iyi tedavi edebilecek olan kişiler alanında uzmanlaşmış olan doktorlardır.

Hormon İlaçları

Testosteron seviyesinde ki değişimler cinsel isteği arttırıp azaltacağı için bu konuyu kendiniz tedavi etmek isteyebilirsiniz. İnternet üzerinden satılmakta olan hormon ilaçları kısa süre içerisinde vücuttaki bezleri uyararak hormon üretimini teşvik ediyor. Fakat bahsetmiş olduğumuz ilaçların kullanım şartları oldukça ağır olduğu için ilk olarak gerekli olan sağlık şartlarının sağlayıp sağlamadığını konusunda araştırmalar yapmanızı tavsiye ediyoruz. Gerekli olan doktor kontrolünden geçtikten sonra ilaçları kullanmak için herhangi bir problem bulamıyorsa, hemen siparişinizi vererek vücuttaki hormon seviyesini düzenlenecek olan ilaçları kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu konu ile alakalı olarak piyasaya çıkarılmış olan birçok ürün bulunuyor. Eğer yanlış ürünleri yanlış dozlarda kullanırsanız geri dönüşü mümkün olmayan hormon seviyesinde değişmeler meydana gelebilir. Olumsuz durumlardan mümkün olduğu kadar uzak durmak istiyorsanız hormon ilaçlarını tercih etmek yerine düzenli olarak hastaneleri ziyaret ederek hormon serumları kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Testosteron Bantları

Vücutta bulunmakta olan dengesizlikleri tedavi etmek için mutlaka kan yolu serumunu veya satılmakta olan hormon ilaçlarının kullanmak zorunda değilsiniz. Son zamanlarda piyasaya çıkmış olan ve ciddi anlamda başarı gösteren testosteron bantları, deri üzerine yapıştırılıyor ve gün içerisinde yavaş yavaş deri altına nüfuz ederek etkisini göstermeye başlıyor. Bahsetmiş olduğumuz bu yöntem herhangi iğne veya serum gerektirmediği için uzun süre boyunca tedavi olmayı beklemek zorunda değilsiniz. Siz günlük işlerinizi yaparken kolunuzda bulunmakta olan bant sayesinde kısa süre içerisinde etki almaya başlayacaksınız. Nikotin bantlarına benzer mantıkla çalışmakta olan bu hormon destekleyici bantlar, her zaman söylemiş olduğumuz gibi doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Testosteron seviyesinin dengesiz olmasından dolayı meydana gelen cinsel istek azalma veya performans düşüklüğü gibi durumlar, bantlar sayesinde kısa süre içerisinde tedavi edilebilir. Testosteron bantlarını satın almak istiyorsanız herhangi bir eczaneyi ziyaret ederek bahsetmiş olduğumuz bu içeriklere kolay bir şekilde ulaşmanız mümkün. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki testosteron bantları vücuda herhangi bir zarar vermiyor ve kısa süre içerisinde hormon seviyesini arttırmaya başlıyor.

Testosteron Seviyesinin Aşırı Artması

Testosteron seviyesini etkileyen unsurlardan kısaca bahsetmeye çalıştık. Her ne kadar hormon seviyesinin az olması problemler meydana getirirse, aynı zamanda fazla olması da çeşitli sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir. İlk olarak testosteron seviyesi yüksek olan kişilerde vücutta aşırı kıllanma meydana gelir ve zaman içerisinde ses daha da kalınlaşmaya başlayabilir. Genellikle ergenlik dönemi tamamlandıktan sonra meydana gelen hormon seviyesindeki artışlar hormon bozukluklarının beraberinde getirmektedir. Yaklaşık olarak 25 yaşında tamamlamakta olan ergenlik sürecine kadar hormonların değişiklik göstermesi normalken, bu yaştan sonra meydana gelen değişiklikler mutlaka tedavi edilmelidir. Testosteron seviyesi fazla olan kişilerde cinsel ilişkiye karşı gösterilen istek, eskiye oranla çok daha fazla olacaktır. Aynı zamanda yapılan araştırmalar gösteriyor ki eğer testosteron seviyesi sürekli olarak artmaya devam ederse ve herhangi bir şekilde tedavi edilmezse kişilerde şiddete eğilim meydana gelebiliyor. Tarihte yaşamış olan en vahşi cinayetleri işleyen kişiler detaylı bir şekilde araştırıldığı zaman büyük bir bölümünde vücutlarındaki testosteron seviyesinin aşırı miktarda olduğu sonucuna ulaşıldı. Bu ilginç araştırmadan da yola çıkacak olursak, testosteron miktarının artmasına karşı vakit kaybetmeden doktorlar tarafından destek almanızı tavsiye ediyoruz. Unutmayın ki hormon sorunları kısa süre içerisinde tedavi edilebiliyor.

Benzer Konular:

Testosteron ve Uyarılma Hormonu Nedir?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.