Tiroid Hormonları Gebeliği Nasıl Etkiler?

Tiroid Hormonları Düşüğe Neden Olur Mu?

Gebeyken tiroid ile alakalı bir sorun yaşamak kadınların akıllarına ilk olarak düşüğü tetikleme olasılığı gelir. Düşük için tek başına yeterli olacak kadar büyük bir faktör olmadığını bilmelisiniz.

Tiroid Hormonları Gebeliği Nasıl Etkiler?

İnsan vücudunda bulunan ve sağlıklı bir şekilde kalmak adına çalışan yararlı salgılar vardır. Genel anlamda hormonlar olarak da adlandırılır. Tiroid veya insülin gibi hormonlar vücudun aksamadan çalışması adına olmazsa olmazdır. Bu hormonların gebe kalma konusunda etkilerinin olduğunu gösteren belli çalışmalar vardır. Tiroid hormonu tek başına olmamakla birlikte kadınların gebe kalmasına etkisi olabilecek hormonlar kategorisinde bulunur. Tiroidin az veya çok çalışması belli başlı düzensizliklerin olmasına neden olabilir. Bundan dolayı planlı gebeliklerde kontrol edilmesi gerekir.

Ne İşe Yarar?

Tiroid hormonunun az veya çok çalışması belli başlı sorunların oluşmasına neden olur. Bunlar arasında:

  • Guatr oluşması,
  • Bağışıklık sisteminin yabancı algılanması,
  • Tiroid bezinde tahribat gibi oldukça ciddi sonuçları olabilir.

Sonuç olarak iyot alınması ile ilgili dengeli bir beslenme izlenmesi her dönemde önemlidir. Eksik veya fazla olup olmadığına küçük bir hormon testi sonucunda karar vermek mümkün olur. Ardından da hemen tedaviye başlanması söz konusu olur.

Gebe Kalmaya Etkisi Var Mıdır?

Gebe kalmak birbirinden farklı ve oldukça hassas etmenlerin bir araya gelmesini sağlar. Hormonlar gebelikte önemli etkisi olan faktörler arasında yer alır. Tiroid de bu hormonlardan bir tanesidir. Gebe kalmayı engellediğine dair geçerli çalışma sayısı az olsa da bazı olumsuz etkileri beraberinde getirdiği kesindir. Çünkü kısırlıkla alakalı olasılığı fazla olan kadınların tiroid hormonlarında sorun olmasının süreci olumsuz yönde etkilediği ortaya çıkmıştır. Tek başına yeterli olmamakla birlikte kısırlık ihtimali olduğunda tiroid bezi gebeliğin daha da zor olmasına neden olabilir. Bunun için mutlaka gebelik fikrinden önce kontrol edilmelidir.

Gebelikte Nasıl Kontrol Edilmelidir?

Gebelikte tiroid hormonları her zamankinden daha fazla çalışmak zorunda kalır. Aynı zamanda gebelik sürecinde çeşitli dalgalanmalar yaşanabilir. Bunun için gebelikte kontrolü doktor tarafından düzenli alınan kan tahlilleri aracılığı ile yapılmalıdır. Gerekli hallerde ilaç takviyesinde bulunmak gerekir. İlaçların kullanılmasının nedeni bebeğin gelişimi için gereken çalışma düzeninin elde edilmesidir.

Düşüğe Neden Olur Mu?

Gebeyken tiroid ile alakalı bir sorun yaşamak kadınların akıllarına ilk olarak düşüğü tetikleme olasılığı gelir. Düşük için tek başına yeterli olacak kadar büyük bir faktör olmadığını bilmelisiniz. Bunun yanında farklı etmenlerin de olması gerekli olur. Aksi durumda gebeliğin ilk dönemlerinde yaşanan düşüklerden tiroid sorumluluğu aranırdı. Ama yine de bakılması ve kontrol edilmesi gebelik süreci başlamadan yapıldığında yarar sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.