Trikomonas Nedir?

Trikomonas

Trikomonas, vajina etrafında meydana gelen ve parazitler tarafından ortaya çıkan enfeksiyon olarak tanımlanabilir. Halk arasında bilinenin aksine bu bakteri herhangi bir virüs değildir. Vücudumuz için zararlı olan mikroorganizmalar tarafından ortaya çıkarılan ve problemler zaman içerisinde cinsel sağlık problemlerine sebep olabilir.

Trikomonas Nedir?

Mikrobiyoloji

Trikomonas ilk defa 1836 yılında doktorlar tarafından bir hastalık olarak tanımlanmaya başlamıştır. Oksijensiz ortamda çoğalabilen anaerob bakteriler ile ortak özellikler gösterdiği için uzun süre boyunca tıp dünyasında bakteri olarak bilinmiştir. Vajina etrafında ortaya çıkan bu mikroorganizma, ortamın PH derecesinin düşük yani asit özellik göstermesinden dolayı oldukça kolay bir şekilde üremeye başlayabilir. Trikomonas oldukça küçük mikroorganizmalar olduğu için ancak ileri düzey mikroskop cihazları sayesinde tespit edilebilir.  

Trichomonas Vaginiti (Trichomoniasis) Kadınlarda Ne Tür Şikayetler Yapar?

Enfeksiyona yakalanmış kişilerin en sık şikâyet ettiği konulardan bir tanesi cinsel ilişki sonrasında ağrılı süreçler oluyor. Bahsetmiş olduğunuz bu mikroorganizma fiziksel olarak başka insanlara da buluşacağı için kontrolsüz cinsel ilişki ile diğer insanlara oldukça kolay bir şekilde bulaşabiliyor. Cinsel ilişki haricinde halk arasında kullanılan tuvaletlerden de kolay bir şekilde bulaşabilmektedir. Özellikle genç kızlar arasında iç çamaşırı ve pantolon paylaşılması gibi durumlar ile hızlı bir şekilde yayılmaya başlayabilir. Bahsetmiş olduğumuz bu parazit türü klozetler içerisinde 45 saate kadar, iç çamaşırını ise bir gün boyunca yaşamaya devam edebilir. Aynı zamanda erkeklere bulaşmış olan parazitler 6 saat boyunca sperm içerisinde canlı kalmayı başarır. Eğer bu süreç içerisinde herhangi bir cinsel ilişki meydana gelirse parazit, karşı cinse de kolay bir şekilde bulaşacaktır. Bazı normal doğumlar sırasında anne vücudunda bulunan parazitler, vajinal kanal ile bebeğe de bulaşabilmektedir. Bebeğe bulaşmış olan parazitler genel olarak doğumdan birkaç hafta sonra kendi kendine iyileşmeye başlar.

Trichomonas Vaginalis (T. Vaginalis) Nasıl Tespit Edilir?

Mikroorganizma vücuda bulaştıktan sonra genel olarak kadınlarda yeşil ve sarı renkte yakın akıntıları meydana gelecektir. Bakterilerin hızlı bir şekilde üremesinden dolayı kötü koku gibi şikayetler de görülmektedir. Eğer daha önceden olmadığın şekilde kötü koku ve farklı renklerdeki akıntılar ile karşı karşıya kalıyorsanız, fazla vakit kaybetmeden doktor kontrolünden geçmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer bulaşmış olan mikroorganizma kısa süre içerisinde tespit edilip tedavi edilmezse çok daha büyük sorunların meydana gelmesine sebep olacaktır. Mikroorganizmaların test edilmesi için jinekolojik olarak muayene edilmeniz gerekmektedir. Bununla beraber tıp dünyasında smear testi olarak bilinmekte olan uygulamalar sayesinde kısa sürede trichomonas vaginalis tespit edilebilir. Bahsetmiş olduğumuz bu test uygulanırken vajina içerisinde bulunmakta olan sıvının ph derecesi ölçülür. Sağlıklı insanlarda 3.8 ile 4.5 ph değerleri arasında olması gereken değer, mikroorganizmanın bulaşması halinde 4.5 üzerine çıkmaya başlayacaktır. Sadece vajina içerisindeki akıntılar sayesinde değil aynı zamanda özel mikroskoplar altında da mikroorganizmalar armut şeklinde görülebilir. Smear testi sadece mikroorganizmanın olup olmadığı değil aynı zamanda rahim kanseri gibi riskli durumların tespit edilmesinde de kullanılmaktadır. Smear testi her ne kadar mikroorganizmaların tespit edilmesi için kullanılıyor olsa da testi sonuçları her zaman kesin olarak bilgi vermeyebilir. Test sonuçların çıkması yaklaşık olarak 3-4 günü bulabildiği için genel olarak mikroskop altında araştırma yapmak çok daha doğru bir yaklaşım olacaktır.  

Trichomonas İle İlgili İstatistiki Bilgiler

Ülkemizde ve dünya genelinde yapılan istatiksel araştırmalar gösteriyor ki %25 oranında kadınlar arasında mikroorganizmaların görünme ihtimali bulunuyor. Hiç şikâyeti olmayan kadınlarda bu mikroorganizmanın yaşıyor olma ihtimali ise %5 ile %15 arasında yer alıyor. Yapılan araştırmalar aynı zamanda ilginç bir sonucu da gün yüzüne çıkardı. Trikomonas mikrobunu vücudunda bulunduran insanların yaklaşık olarak %37’si bel soğukluğu bakterisini de vücudunda taşımaktadır. Özellikle kadınlarda daha çok görülmekte olan bir mikroorganizma eğer vücuda bulaşmışsa, oldukça kuvvetli bir ihtimal ile eşlerde de aynı sorunların çıkması olasıdır.

Erkeklerde Trichomoniazis

Erkeklerde meydana gelen mikrop bulaşması gibi durumlar genel olarak hiçbir şikâyet oluşturmadığı için tespit edilmesi oldukça zordur. Fakat bakteriler erkeklerde üretra içerisinde meydana gelir ve idrar atılmadı sırasında ağrı ve sızı gibi şikayetler meydana getirir. Kadınlarda trikomonas tespit edilmesi halinde mutlaka erkeklerde de aynı testlerin uygulanması gerekmektedir. Bahsetmiş olduğumuz bir mikroorganizma uzun süre boyunca cansız ortamda bile hayatta kalabildiği için cinsel ilişki sırasında karşı tarafa bulaşma ihtimali oldukça fazladır. Eğer mikroba sahip olan kadınlar tedavi edilmiş fakat erkeklere herhangi bir müdahale yapılmadıysa, büyük ihtimalle cinsel ilişki sonrasında mikroorganizmalar tekrar aktif bir şekilde üremeye devam edecektir. Bu duruma karşı yapılabilecek en uygun tedavi yöntemlerinden bir tanesi eşlerin beraber kontrollerden geçmesi olacaktır.

Trichomoniazis Tedavisi

Tedavisi için doktorlar tarafından hem ağızdan hem de vajina içerisine geliştirilmekte olan fitil gibi çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Aynı zamanda bu problemleri çözmek için çeşitli kremler de piyasada satılmaktadır. Ağız yolu ile vücuda alınmakta olan antibiyotikler kısa süre içerisinde kana karıştığı için sistematik etki gösterir. Vajina içerisine direkt olarak yerleştirilen fitiller ise daha çok bölgesel olarak rahatlamayı sağlar. Tedaviye başladıktan sonra yaklaşık olarak bir hafta boyunca aralıksız olarak tedavi yöntemlerini uygulamaya devam etmek gerekiyor. Bu süre içerisinde mümkün olduğu kadar eşinizle cinsel ilişki yaşamaktan uzak durursanız çok daha kısa süre içerisinde mikroorganizmaları vücudunuzdan atabilirsiniz. Tedavi tamamlandıktan sonra ise mikroorganizmaların tamamen vücuttan çıktığından emin olamayacağınız için cinsel ilişki sırasında kondom kullanmak faydalı olacaktır. Ülkemizde uygulanmakta olan tedavi yöntemleri sayesinde genel olarak tedaviye başladıktan sonra yedi gün içerisinde şikayetler tamamen ortadan kalkıyor.

Nasıl Korunulur

Trichomonas genel olarak oldukça sancılı süreçleri beraberinde getirdiği için dikkat etmeniz gereken birkaç önemli unsur vardır. Öncelikle mikroorganizmaların aktif bir şekilde çoğalabilmesi için genel olarak hijyeni düşük olan ortamlar tercih edilir. Ortak tuvaletler mikroorganizmaların bulaşması için oldukça uygun bölgeler arasında yer alıyor. Sadece ortak tuvaletlerine değil aynı zamanda yakın olduğunuzu insanlarla aynı kıyafetleri kullanmak da bu mikroorganizmaların yayılmasına sebep olabilir. Her ne kadar yakın olduğumuz arkadaşlarınız temizliğine özen gösteriyor olsa da yine de vücudunda trichomonas mikroorganizmasını bulundurma ihtimalini göz önünde bulundurmak gerekiyor..

Trichomonas’ın Yan Etkileri Var Mıdır?

Trichomonas yan etkiler bulunuyor olsa da diğer cinsel hastalıklara göre çok daha hafif olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak bu mikroorganizmayı vücudunda taşıyan kadınlarda rahim duvar ve bariyerlerinin incelmesi gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Rahim içerisinde bulunmakta olan duvarların gereğinden çok daha ince olması, hamilelik sürecinde ciddi problemlerin meydana gelmesine sebep olabilir. Çünkü rahim duvarı embriyo hücresinin tutunması için gerekli olan şartları sağlamaktadır. Bu duvar gereğinden çok daha ince bir hale gelirse, halk arasında düşük olarak bilinmekte olan durumlar meydana gelebilir. Sadece hamile olan bayanlarda değil aynı zamanda rahim içerisindeki duvarların HIV virüsüne karşı da çok daha savunmasız hale gelmesine sebep olacaktır. Eğer hamilelik sürecinde bu mikroorganizma ile karşılaşacak olursanız bebeğin erken doğması ve yeterince beslenememesi gibi sorunlar meydana gelecektir. Bu yüzden hamilelik sürecinde mutlaka düzenli olarak doktor kontrolünden geçmek gerekiyor. Vücutta bulunmakta olan mikroorganizmalar ne kadar erken tespit edilirse tedavi edilmesi o kadar kolay hale gelecektir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.