Tüp Bağlatma Kimlere Uygulanır?

Tüp bağlatma ne zaman yapılır?

Tüp bağlatma için başvuran kadınların gerekli değerlendirmeleri yapıldıktan sonra, uygun görülürse farklı teknikler uygulanarak operasyon gerçekleştirilir. Operasyon laparoskopik olarak ya da kasıktan açılan küçük bir kesiden yapılır. Eğer sezaryen doğum yapacak bir kadınsa doğumla birlikte de yapılabilir. Tüp bağlatma operasyonu yapılacak kadının kesin olarak hamile olmaması gerekir. Bunun için kadına hamilelik testi de yapılabilir.

Tüp Bağlatma Kimlere Uygulanır?

Doğum kontrol yöntemleri arasında tüpleri bağlatma koruma oranı en yüksek olan yöntemlerden biridir. Hamilelikten koruma oranı yaklaşık % 100 olarak kabul edilen tüp bağlatma, genellikle diğer korunma yöntemleriyle uğraşmak istemeyen ve hamileliği bundan sonra düşünmeyen kişilerin tercihi arasında ilk sırada yer almaktadır. Ancak uzmanların görüşüne göre tüp bağlatma herkes için uygun değildir.

Tüp bağlatma diye bilinen tüp ligasyonu yöntemi kadınlarda tüplerde yumurta ce spermin birleşmesini sağlayan, döllenmenin olmasını sağlayan tüplerin bağlanması için yapılan bir operasyondur. Operasyonun ardından erkeğin spermi kadının yumurtasıyla döllenme şansını kaybediyor. Gebelikten korunma operasyonun bitimiyle hemen başlıyor. Bu yöntemle gebe kalma riski çok azda olsa bulunmaktadır. Ancak gebeliğin gerçekleşmeme oranı % 99 ve üzeridir.

Tüp bağlatma dezavantajlı olur mu?
Tüplerin bağlanması çocuk sahibi olmayı kesinlikle istemeyen çiftler açısından en iyi çözümlerden biridir. Fakat çiftlerin fikir değiştirmesi ve yeniden çocuk sahibi olmayı istemesi halinde, tüpler tekrar açılsa bile gebe kalma olasılığı çok düşük olmaktadır. Bazı kişilerde gebelik hiç elde edilememektedir. Bu yöntemle gebelikten korunmak isteyenler, daha sonra çocuk sahibi olmayı isterlerse tüp bebek tedavisine başvurmalıdır. Buda çiftler açısından maddi ve manevi külfet demektir. Tüp bağlatma bunun yanı sıra kanama ve enfeksiyon riskine de sahiptir. Ancak uzman hekimlerce yapıldığı zaman, bu tür olumsuzluklar en aza inmektedir.

Tüp bağlatma kimlere uygulanır?
Yetişkinliği adım atan her kadına tüp bağlatma operasyonu yapılabilir. Fakat bu konuda doktorların bazı hassasiyetleri bulunmaktadır. Herkes için bu operasyonun yapılmasını uygun görmezler. Bu konuda hastalarıyla görüşerek, onların doğru karar vermesine yardımcı olurlar. Tüp bağlatma kimlere uygulanır, kimlere uygulanmaz bunun hakkında bilgilere yer verelim;

Çocuğu olmayanlar: Doktorların hemen hemen hepsi çocuğu olmayan kişilere tüp bağlatma operasyonu yapılmasına izin vermez. Çünkü bu kişilerin ileride çocuk isteme potansiyelleri yüksek olur. Bu yüzden doktorlar bu kişilerin tüplerini bağlamayı istemez. Bu konuda yasal bir engel bulunmasa bile, kişinin bu talebine olumlu yanıt verecek bir doktor çok zor bulunur.

Tek çocuğu olanlar: Tüplerin bağlanması için başvuran kişilerin tek çocuğu olması halinde de, doktorlar çekimser kalırlar. Çünkü ileride çocuğun ölümü, eşin boşanması, yeni bir evlilik olasılığı gibi etkenler yüzünden çiftler çocuk sahibi olmayı isteyebilir. Ancak bu durum hiç çocuğu olmayanlara göre biraz daha esnek uygulanmaktadır. Bazı doktorlar eşlerinin ikisinin birden onayını alarak, tüp bağlatma operasyonunu yapabilir.

Genç yaşlarda tüpleri bağlatma isteği: Yaşı çok genç olanlar özellikle 16-22 yaşları arasında olan kadınların tüp bağlatma isteği de olumsuz şekilde karşılanır. Çünkü bu yaşlardaki kadınların ya çocuğu olmuyor ya da tek çocuğu oluyor. Bunun yanında genç yaşta çiftler arasındaki boşanma oranının yüksek olması da bir etkendir. Bunlar tüp bağlatma operasyonunun genç yaştaki kadınlara yapılmamasının önemli sebepleridir.

Başka doğum kontrol yöntemlerini kullanmak istemeyenler: Spiral, diyafram, kondom, cilt altı implantları gibi doğum kontrol yöntemlerini kullananlar, koşullar uygun olduğu takdirde gebelikten korunma için tüp bağlatma yöntemini kullanabilirler. Bu yöntem sezaryen doğum yapan kişilere doğum sırasında da uygulanabilir. Bu sayede ayrı bir operasyon yapılması gerekmez. Yine de doktorların tüplerin bağlanmasını yaptıkları psikolojik değerlendirmelerle yapmama hakları bulunmaktadır.

Tüpleri bağlatma operasyonları sadece kadınlara uygulanmaz. Erkeklere de tüp bağlama operasyonu uygulanabilir. Bununla testislerde üretilen spermlerin depolara ulaşması engelleniyor. Menide sperm olmuyor. Bu operasyonunda geri dönüşü olanaksızdır.

Benzer Konular:

Tüp Bağlanmasından Sonra Tekrar Hamile Kalınabilir Mi?

Tüpleri Bağlatmanın Yan Etkileri Nelerdir?

Tüp Bağlatma Ameliyatları Nasıl Olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.