Tüp Bebek İşlemi Can Yakar Mı?

Tüp Bebek Can Acıtır Mı?

Genel olacak tedavinin acı verici olduğunu söylemek mümkün değildir. Fakat bazı işlemler sırasında can acıyabilir. Bu işlemler sırasında anestezi uygulamak oldukça önemlidir. Anestezi konusunda yapmanız gerekenlerden yazımızın devamında bahsedeceğiz.

Tüp Bebek İşlemi Can Yakar Mı?

Açık Yaralar Oluşur Mu

Tüp bebek tedavisi uygulanırken genel olarak vücut dışından enjeksiyon yöntemi ile içeriye ilaç verilir veya yumurta hücrelerinin toplanacağı zaman doktorların sahip olduğu yüksek teknoloji cihazları sayesinde bu işlemleri kısa bir süre içerisinde tamamlanabilir. İnsanların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi tüp bebek tedavisi sırasında canının acıyıp acımayacağı konusunda oluyor. Tüp bebek tedavisi uygulanırken herhangi bir ameliyat durumu meydana gelmediği için genel olarak kesici aletler kullanılmaz. Böylece açık yaralar oluşmadan tedavi hızlı bir şekilde tamamlanabilir. Tüp bebek tedavisindeki ağrılı sürecin açık yaralardan kaynaklandığını söylemek yanlış olacaktır. Tabii ki anormal durumlar meydana geldiği zaman doktorlar tarafından çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir ve bu tedavi yöntemleri arasında ameliyat gibi seçenekler de meydana gelebilir. Fakat sıradan bir tüp bebek tedavisi sırasında kesinlikle ameliyat yapılmaz veya deri kesilmez. Açık yaraların oluşmasına sebep olan enfeksiyonlar meydana gelebilir. Eğer böyle bir durum meydana gelirse hemen doktorunuzdan destek almanızı tavsiye ediyoruz. Doktorun vermiş olduğu ilaçlar sayesinde açık yaralar kısa süre içerisinde kapanacaktır. Genel olarak tedavide açık yaraların oluşma sebebi, kullanılan ilaçlara karşı hastaların göstermiş oldukları alerjik reaksiyonlardır. İlaçlardan dolayı açık yaralar meydana gelecek olursa fazla geç kalmadan bu durumu tedavi etmek gerekiyor.

Mikroenjeksiyon Can Acıtır Mı?

Bildiğiniz gibi mikroenjeksiyon yöntemi spermlerin vücut içinden alınmasına yardımcı olur. Bu işlemler oldukça hassastır ve mikrometrelere sahip olan cihazlar ile uygulanır. Neredeyse hücrelerin arasında geçebilecek kadar ince olan bu cihazlar sayesinde herhangi bir şekilde canınız acımayacaktır. Vücudunuzdan üreme hücreleri alınırken de aynı şekilde herhangi bir ağrı hissetmemiz mümkün değildir. Tabii ki tüp bebek tedavisi sırasında zaman zaman ağrılı süreçleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu ağrılı süreçlere nelerin sebep olduğu hakkında da kısaca bahsetmeye çalışacağız. Eğer mikroenjeksiyon tedavisinin sadece canım yanacak diye uygulamak istemiyorsanız, böyle bir durumun olmadığını net bir şekilde anlamanız istiyoruz. Mikroenjeksiyon veya normal tüp bebek tedavisi arasında herhangi bir farklı işlem bulunmamaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinde Can Yakan Durumlar

Tedavi süreci boyunca çeşitli ilaçların kullanılacağını biliyorsunuz. Bu ilaçlara karşı kimi insanlarda yan etkiler meydana gelerek alerjik reaksiyonlar oluşturabilir. Böyle bir durumda ise vücut üzerine yaralar veya karın ağrısı gibi yan etkiler meydana gelebilir. Tedavi sürecinde eğer böyle bir durum ile karşı karşıya kalırsanız kısa süre içerisinde doktorlardan yardım almanızı tavsiye ediyoruz. Doktorlar tarafından hangi ürünlere karşı alerjinizin olduğu kısa süre içerisinde tespit edilecek ve bu ürünleri içermeyen ilaçlar ile tüp bebek tedavisine devam edilecektir. Tüp bebek tedavisi sırasında yanlış ilaç kullanmak ve alerjik reaksiyonları meydana gelmesine izin vermek, ciddi anlamda ağrılı süreçlerin meydana gelmesine sebep olabilir.

Tüp Bebek Doğumda Can Yakar Mı?

Tüp bebek tedavisi ile normal yollardan bebek sahibi olmanın arasındaki tek fark döllenme sürecidir.  Eğer embriyo hücresi dışı Oradan da başarılı bir şekilde oluşturulmuş ve anne karnın yerleştirilmişse, Bundan sonra devam edecek olan gelişim basamakları diğer bebekler ile tamamen aynıdır. Buna bağlı olarak da doğum yapılacağı zaman normal veya sezaryen olarak doğum yapmak tamamen annenin kendi tercih edeceği bir seçenektir. Tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olduysanız, doğum sırasında normal bebeklerden farklı olarak hiçbir şey meydana gelmeyecektir. Tabii ki doğum esnasında canınız yanabilir. Fakat bu durumun sebebi tüp bebek tedavisi uygulamanız değildir.

Yumurta Toplanırken Dikkat

Annenin vücudundan yumurta hücreleri alırken uygulanmakta olan yöntemler kimi zaman oldukça can acıtıcı bir yol olabiliyordu. Bundan önceki yıllarda bu tedavi yöntemi uygularken hiçbir anestezi uygulanmadığı için anne adaylarının canını ciddi anlamda yanabiliyordu. Fakat artık yumurta toplama işlemleri yapılmadan önce çeşitli ilaçlar ile anestezi sağlanıyor. Böylece yapılan işlemlerin hiçbirini hissetmeden tüm işlemler bitmiş oluyor. Tabi ki anestezi etkisi geçtikten sonra bir miktar ağrılar meydana gelebilir. Fakat yine de yumurta toplama işlemleri sırasında acı hissetmeyeceksiniz. Anesteziyoloji etkili bir şekilde yapılabilmesi için donanımlı hastaneler tarafından tedavi olmak da büyük önem taşıyor. Siz de bu konuda hassas olmaya özen gösterin. Tedavi sırasında can yakıcı olabilecek olan tek işlem yumurta toplama işlemidir. Tedaviyi uygularken doktorunuzdan bu işlemler sırasında anestezi yapılmasını talep ederek meydana gelebilecek olan ağrıları engelleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.