Tüp Bebek Kimlere Uygulanır

Tüp Bebek Oluşumu

Tüp bebekler, başarılı bir şekilde döllenme işlemi gerçekleşmeyen eşler için ülkemizde ve dünya genelinde en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Hastane şartlarında özel olarak yumurta ve sperm hücresi birleştirilerek başarı oranı daha da arttırılmış olur. Özel şartlar uygulanmakta olduğu için başarı oranı normal döllenme şansına göre çok daha fazladır.

Tüp Bebek Kimlere Uygulanır

Tedavi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir

Tüp bebek tedavisi uygulamak için öncelikle anne ve baba adaylarının çeşitli şartları tam olarak karşılaması gerekmektedir. Gerekli olan şartlardan en önemlilerinden bir tanesi sağlıklı bir şekilde gamet hücrelerini üretmektir. Anne ve babadan alınmış olan hücreler sayesinde çeşitli tedavi yöntemleri uygulanacağı için doktorlar tarafından ailenin tedavi için uygun olup olmadığı araştırmalar sonucunda net olarak belirlenir. Bunun yanında ise uygulanacak olan tüm yöntemlerin daha önceden denenip denenmediği de doktorların dikkat ettiği unsurlar arasında yer alıyor. Tüp bebek tedavisi her ne kadar büyük oranda başarı ile sonuçlanıyor olsa da yine de bebek sahibi olmak isteyen aileler için son uygulanacak olan tedavi olarak tercih ediliyor. Bedensel olarak tedaviye hazır olmak kadar aynı zamanda psikolojik olarak da hazır olmak gerekiyor. Anne ve babaların büyük bir bölümü birkaç deneme sonrasında başarısızlık durumunda psikolojik olarak kendini fazlasıyla yıprattığı için tedaviden önce uzman psikolog doktorlardan destek alınması tavsiye ediliyor.

Tüp Bebek Tedavisi ve Masrafları

Tüm tıp dünyasındaki tedaviler gibi aynı zamanda tüp bebek tedavisi uygulamak isteyen kişiler için de çeşitli masraflar ortaya çıkıyor. Masrafların devlet tarafından ödenebilmesi için öncelikle bazı şartları sağlıyor olmak gerekiyor. Bu şartlar arasında öncelikle tüp bebek tedavisini denemeden önce diğer tüm yöntemleri denemiş olmanız gerektiği yer alıyor. Devletin maddi olarak sizi desteklemesini istiyorsanız öncelikle bu şartları saplamanız gerekiyor. Aksi durumda ise eğer maddi olarak desteğe ihtiyacınız yoksa ve bir an önce tıbbi olarak destek istiyorsanız para ödeyerek hemen tedavileri denemeye başlayabilirsiniz. Hangi yöntemi tercih edeceğiniz tamamen sizin maddi durumunuz ile bağlantılı olan bir durumdur.

Tüp Bebek Tedavisine Hazırlanmak

Tedaviye başlamadan önce ilk olarak tedavi sürecinde hangi aşamalar ile karşı karşıya kalacağınız konusunda enine boyuna düşünmeniz gerekiyor. Çünkü tedavi sırasında yaşanacak olan çeşitli olumsuz durumlardan dolayı psikolojik olarak güçlü kalmanız gerekiyor. Eğer eşiniz ile beraber birbirinize karşı olumlu tavırlar sergilerseniz tedavi süreci boyunca psikolojik olarak çok daha az yıpranarak yaşanabilecek olan olumsuzluklara karşı daha güçlü kalabilirsiniz. Unutmayın ki tüp bebek tedavisi tamamen sağlıklı bir şekilde bebek sahibi olmak isteyen kişiler tarafından tercih ediliyor. Bu yüzden de bu işlemleri hastalık olarak düşünmeden ve güzel bir bebek sahibi olacağınız fikri ile karşılarsanız ruhen çok daha rahat edeceksiniz. Yaşayabilecek olduğunuz çeşitli durumlarda ile doktorlardan da psikolojik olarak destek almanız mümkündür.

Tedaviyi Uygulamak İçin Gerekli Olan Fiziksel Şartlar

Tüp bebek tedavisini uygulamak için öncelikle annede bulunmakta olan yumurtalık hücrelerinin aktif olarak görevini yapmıyor olması gerekiyor. Eğer yumurtalıklar doğru bir şekilde çalışmazsa ne yazık ki doktorlar tarafından yapılabilecek bir tedavi mümkün değildir. Aynı durum babalar için de geçerlidir. Tüp bebek tedavisi babadan ve anneden sağlıklı üreme hücreleri gerektirdiği için babadan alınan sperm hücrelerinin de sağlıklı olarak üretiliyor olması gerekmektedir. Anne ve babanın üreme hücrelerinin sağlıklı olması, tedavinin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için gerekli olan fiziksel şartlar arasında yer alıyor. Tedavi için uygun olup olmadığınız konusunda bilgi almak istiyorsanız herhangi bir hastaneyi ziyaret ederek yumurta ve sperm hücrelerinin tedavi için uygun olup olmadığı konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisinden Sonra Düzenli Kontroller

Tüp bebek tedavisi uygulanırken ülkemizde her ne kadar tedaviye karşı olan ilgi büyük olsa da yapılması gereken düzenli kontroller, büyük oranda ihmal ediliyor. Buna karşılık olarak da doğum sonrasında veya hamilelik süresi boyunca çeşitli genetik hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Eğer tüp bebek tedavisi sırasında meydana gelebilecek olan genetik bozukluklara karşı daha önceden önlem almak ve tespit etmek istiyorsanız mutlaka doktorlar tarafından tavsiye edilmekte olan düzenli kontrolleri yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Bahsetmiş olduğumuz bu kontroller sayesinde hem hamilelik süreci boyunca hem de hamilelikten sonra meydana gelebilecek olan çeşitli hastalıklara karşı daha önceden önlem alabilirsiniz. Özellikle de ilk defa bebek sahibi olan anne adayları için doğumdan sonra meydana gelen genital bölgedeki enfeksiyonlara karşı erken teşhisin yapılması oldukça önemlidir. Eğer gerekli olan kontroller yapılmazsa ve annenin genital bölgesinde oluşmakta olan enfeksiyon ilerlerse, bir daha çocuk sahibi olamamak gibi olumsuz durumlar meydana gelebilir. Bu durumlardan mümkün olduğu kadar kaçınmak istiyorsanız siz de doktorlar tarafından şiddetle tavsiye edilmekte olan tüp bebek tedavisi sırasındaki düzenli kontrolleri yaptırmalısınız. Özellikle kendi sağlığını pek fazla düşünmeyen anne ve baba adayları için tüp bebek tedavisi uygun olmayacaktır. Çünkü bildiğiniz gibi tüp bebeklerin, tamamen doğal yöntemlerle meydana gelmediği için düzenli olarak doktorlar tarafından kontrol edilmesi gerekir. Eğer düzenli olarak kontrolleri yaptıracağınız konusunda kendinize güvenmiyorsanız bu tedaviye başlamanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Sorumluluk bilincine sahip olmayan anne ve babalar tüp bebek tedavisini uyguladıktan sonra çok daha kötü sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Öncelikle tedavi boyunca sürekli olarak sorumluluk bilincini alacağınızı kararlaştırdıktan sonra tedavi sürecine başlamanızı tavsiye ediyoruz.

Doğum Sırasında Yaşananlar

Özellikle anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de doğum sırasında hangi işlemlerden geçileceği oluyor. Tüp bebek her ne kadar laboratuvar ortamlarında sağlıklı sperm ve yumurta hücrelerinin birleşmesi sonucunda ortaya çıkıyor olsa da hamilelik ve doğum süresi boyunca normal bebeklerden herhangi bir fark ortaya koymamaktadır. Bu yüzden de doğum sırasında annenin sezeryan veya normal olarak doğum yapma seçeneğini kendinin belirlenmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Düzenli olarak yapılan kontroller sayesinde dünyaya gelecek olan bebeğin sağlık durumunu kararlaştırdıktan sonra doğum zamanı geldiğinde tamamen normal yollarla hayata gelen bir bebek gibi doğum yapılır. Toplum arasında yanlış bilinen tüp bebek doğumlarının zorlu olduğu ve çeşitli sorunların meydana gelebilecek gibi görüşler tamamen batıl inançlardan oluşmaktadır. Aynı zamanda tüp bebek tedavisine hazır bir anne ve babanın doğum sırasında yaşanacak olan bu durumlara karşı daha önceden hazırlıklı olması gerekmektedir. Bahsetmiş olduğumuz bu durumdan normal bebeklerde meydana gelebilecek sağlık sorunları ile aynı değere sahiptir. Eğer siz de tüp bebek tedavisini uygulamak istiyorsanız ve kendinizin bu konuda uygun olup olmadığınız konusunda testler yaptırmak istiyorsanız, ilk olarak psikolojik olarak doktorlardan destek alabilirsiniz. İkinci aşama ise fiziksel olarak bu tedaviye uygun olup olmadığınızı kontrol ettirmek olacaktır. Gerekli olan şartları karşıladıktan sonra tüp bebek tedavisini uygulamaya hemen başlayabilirsiniz. Ülkemizde son zamanlarda yaşanmakta olan tıbbi gelişmeler sayesinde artık tüp bebek tedavisi sırasında ulaşılan başarı oranı eski dönemlere göre çok daha fazla olduğu için siz de gönül rahatlığı ile tüp bebek tedavisine başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.