Tüp Bebek Öncesi Beslenme

Tüp Bebek Öncesi Neler Yemeli?

Çocuk sahibi olamayan çiftler için etkili bir tedavi yöntemi olan tüp bebek yöntemi ve tüp bebek öncesi beslenme sıkça araştıranlar arasına girmektedir. Peki tedavi öncesi beslenme nasıl olmalı?

Tüp Bebek Öncesi Beslenme

Doğamız gereği doğar, büyür, gelişir ve son olarak hayat yolculuğumuz son bulur. Çoğu çift çocuk sahibi olmak, nesillerini devam ettirmek isterler. Bunun sonucunda üremek ve çoğalmak aslında birer ihtiyaç haline gelir. Bazı nedenlerden dolayı çocuk sahibi olamayan çiftler mevcuttur. Bu nedenlerin başında kısırlık gelmektedir.

Kısırlık genetik olduğu gibi sonradan bazı faktörlere maruz kalındığı zamanlar da ortaya çıkmaktadır. Uygunsuz ve sağlıksız steroid kullanımı gibi faktörler erkeklerde ki testosteron hormonuna etki ederek kısırlık gibi sonuçlara da yol açmaktadır. Bu gibi birçok nedende dolayı çocuk sahibi olamayan çiftler için etkili bir tedavi yöntemi olan tüp bebek yöntemi ve tüp bebek öncesi beslenme sıkça araştıranlar arasına girmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek tedavisi çocuk sahibi olmak için kullanılan yöntemlerin başında gelen ve şansı oldukça yüksek olan bir tedavidir. Annenin yumurtasının ve babanın sperminin iç ortamda birleşmesi durumunun gerçekleşmemesi halinde bunların dış ortamda yani laboratuvar ortamında birleştirilmesi sonucuna dayanan bir yöntemdir. Bu sayede çocuk sahibi olmayı mümkün kılar.

Tüp bebek tedavisinin yanında diğer çok önemli bir etken ise bu tedavi öncesi yani tüp bebek öncesi beslenme koşullarıdır.

Tüp Bebek Öncesi Neler Yenmeli?

Şunları sıralayabiliriz;

  • Yeşil yapraklı sebzeler,
  • Kurubaklagiller,
  • Sağlıklı meyveler,
  • Yeterli ve dengeli su tüketimi,
  • Diyetisyenin sunduğu öğünler,
  • Süt ve süt ürünleri,
  • Sağlıklı yağlar

Bunun gibi ürünler ve diyetisyeninizin sizin için doğru bulduğu ürünler tüketilmelidir. Bu taktirde daha sağlıklı sonuçlar alırsınız.

Tüp Bebek Öncesi Neler Yenmemeli?

Tüp bebek tedavisi öncesi yediklerimize ve ideal kilomuzu korumaya özen göstermeliyiz. Fazla kilo da çocuk sahibi olamamak konusunda ve tedavinin zorlaşması konusunda bizler için tehlike arz etmektedir. Bunun için kötü yağlardan uzak durulmalı. Paket yağ gibi ürünler tercih edilmemeye çalışılmalıdır. Şekerli gıdalar çok fazla tüketilmemelidir. Kızartma ve aşırı yağlı yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Vücudumuza iyi gelen vitaminler ve mineraller tercih edilmelidir. Hamur işi gibi hazır ürünlerden uzak durulmalıdır ve tüp bebek öncesi beslenme önemi farkına varılmalıdır. Kötü alışkanlıklar olan gebe kalmayı etkileyen sigara, alkol gibi zararlı maddelerden uzak durulmalı ve bu alışkanlıklar bırakılmaya çalışılmalıdır. Çiftler birbirine destek olmalı ve bu beslenme düzenlerine çift taraflı olarak uymaya özen göstermelidirler. Bu özeni gösterdikleri taktirde anne ve baba olma ihtimalleri daha fazla artmakta ve amaçlarına yaklaşmak adına büyük ve önemli bir adım atmış olmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.