Tüp Bebek Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli

Anne ve Baba Sorumlulukları

Tüp bebek tedavisindeki başarı oranını arttırmak istiyorsanız anne ve baba olarak dikkat etmeniz gereken bazı önemli unsurlar vardır. Eğer vücudunuzu tüp bebek için hazır tutmayı başarabilirseniz tedavisi sırasındaki başarı oranı buna bağlı olarak artış gösterecektir.

Tüp Bebek Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli

Tüp Bebek Tedavisindeki Çeşitlilik

Özellikle son zamanlarda bebek sahibi olamayan çiftlerin oldukça yakından takip ettiği tüp bebek tedavileri, her gün yeni bir perspektif ile gelişmeye devam ediyor. Çok farklı tüp bebek tekniklerinin sürekli olarak uygulanıyor olması anne ve babaların bu konuda dikkatli olması gerçeğini de beraberinde getiriyor. Anne ve babalar öncelikle hangi durumlarda tüp bebek tedavisinin uygulanmasının gerekli olduğunu ve en iyi yöntemlerin hangileri olduğu hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Her geçen gün medya kaynaklarında kısırlık problemine karşı çeşitli çözüm yollarının üretildiği ile ilgili haberler çıkıyor. Fakat ne yazık ki günümüzde kısırlığa %100 çözüm bulunduğunu söylemek yanlış bir ifade olacaktır. Kısırlık yöntemini azaltmanın en etkili yöntemlerinden bir tanesi bitkisel ürünler ile iyileşmeye çalışmak olacaktır. Çünkü vücudumuzun en verimli şekilde geri dönüş sağladığı tedavi ürünleri bitkiler olarak karşımıza çıkıyor.

Dikkat Edilmesi Gereken Temel Unsurlar

 • Öncelikle tüp bebek tedavisine başlamadan detaylı bir şekilde araştırma yaparak bu konuda yeteri kadar bilgi toplamak gerekiyor.
 • Tüp bebek tedavisinde uygulamayı düşündüğünüz hastanede çalışan personelleri ve doktorları mümkün olduğu kadar detaylı bir şekilde araştırmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü hastanelerin bazılarında işin bilincinde olmayan doktorlar ile karşılaşmak mümkün.
 • Eğer kadının yaşı 35’ten daha aşağıda ise ve bir yıldır tüp bebek tedavisi uygulanmasına rağmen herhangi bir gebelik durumu ortaya çıkmıyorsa, mutlaka dışarıdan ilaç kullanmak gerekir.
 • Eğer eşlerden herhangi bir tanesi kanser gibi önemli hastalıklar nedeniyle kemoterapiye benzer olarak ağır tedaviler görmüş ise bu durumun doktora detaylı bir şekilde anlatılması gerekiyor. Çünkü bahsetmiş olduğumuz ağır tedavi yöntemleri zaman zaman döllenmenin başarısız olmasına sebep olabilir. Doktorun bunu bilmesi ve buna uygun olarak çeşitli tedavi yöntemleri geliştirmesi daha uygun olacaktır.
 • Eğer baba adayı düzenli olarak spor yapıyorsa ve ben yaklaşık olarak günde 25 kilo metre kadar mesafe kat ediyorsa, tüp bebek tedavisine başlamadan önce bir ay kadar yapılan antrenmanlara ara vermek gerekiyor. Çünkü vücudun aşırı derecede zorlanması testosteron seviyesinin artmasına fakat artan hormonların kaslara gitmesine sebep olacaktır. Bu durum ise spermlerin kalitesini olumsuz yönde etkiler.
 • Tedaviye başlamadan önce kullanmış olduğunuz iç çamaşırlarının yapısı da büyük oranda önem taşıyor. Eğer vücudunuzu sıkan bir iç çamaşırı tercih ediyorsanız, genellikle erkeklerde bu durum yumurtalıkların verimli bir şekilde çalışmasına engel oluyor. Buna bağlı olarak da yine sperm kalitesindeki düşüşlerden dolayı gebelik meydana gelmiyor.
 • Tedaviye başlamadan önce mutlaka alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıkların varsa bunları bırakmanızı öneriyoruz. Çünkü sigara ve alkol vücuttaki hormonların dengesini bozarak verimli bir şekilde tedavinin tamamlanmasını engelliyor.
 • Özellikle baba adaylarının tüp bebek uygulaması başlamadan önce 3 ay boyunca banyo yaptığı yerlere dikkat etmeli ve hamam gibi ortak alanları tercih etmemelidir. Gerekli hijyen şartlarının sağlanamadığı yerlerde banyo yapmak sperm kalitesinin düşmesine sebep olabilir.
 • Tüp bebek tedavisine başlanacağı zaman veya yumurta alınacağı zaman annenin ağır egzersiz ve spor gibi aktiviteler yapması engellenmelidir.
 • Tüp bebek tedavisinde başladıktan sonra olumlu bir şekilde sonuç alınana kadar cinsel ilişkiden uzak durmak gerekiyor. Bahsetmiş olduğumuz bu konu ile alakalı olarak anne ve babaların bilinçli olması şart.
 • Özellikle bayanlarda görülmekte olan solaryum gibi alışkanlıkları varsa bu alışkanlıkları belirli bir süre ara vermek gerekiyor. Çünkü solaryum uygulaması sırasında kalp atışı ciddi anlamda artıyor ve metabolizma dengesiz bir şekilde etkileniyor.
 • Anne ve baba adaylarının genital bölgelerinde herhangi bir iltihaplanma veya hastalık gibi olumsuz bir durum varsa öncelikle doktorlar tarafından bu durumlar tedavi edilmelidir. Tedavi işlemleri tamamlandıktan sonra tüp bebek çalışmalarına başlamak çok daha doğru bir seçim olacaktır.
 • Tüp bebek tedavisinde başlanacağı zaman doktorlar tarafından size belirli bir tarih verilecektir. Size verilmiş olan tarihten önce üç gün içerisinde cinsel ilişki yaşanmaması gerekiyor. Bu üç gün içerisinde spermler babanın vücudundan çıkmayacağı için çok daha kaliteli olacaktır.
 • Tüp bebek uygulaması yapıldıktan sonra da yaklaşık olarak 11 gün boyunca yine cinsel ilişkiden uzak durmak gerekli. Tüp bebek tedavisinin ilk denemede başarılı olmasını istiyorsanız, bahsetmiş olduğumuz bu unsurları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.
 • Eğer anne ve babada kilo problemi varsa ve uzun zamandan beri diyet yapıyorlarsa, tüp bebek tedavisi sırasında bu diyetlere de ara vermek gerekiyor. Çünkü tüp bebek tedavisi uygulanırken vücudunu maximum direnç ve güçte olması gerekmektedir.

Uygulama Merkezinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Tüp bebek tedavisi uygulanırken zamanın kıymetli olduğunu ve oldukça büyük öneme sahip olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın. Doktorunuzun size vermiş olduğu kontrol tarihlerinde ve saatlerinde mutlaka kontrol merkezinde olun ve böylece başarısızlıkların önüne geçin.
 • Eğer evdeyken aklınıza herhangi bir soru geldiyse fakat o anda bunu soracak kimseyi bulamadıysanız, aklınızdaki soruyu bir kâğıt üzerine not alarak doktora gittiğiniz zaman sorabilirsiniz. Tüp bebek tedavisi sırasında aklınıza gelebilecek basit bir soru bile aslında tüp bebek tedavisini ciddi anlamda etkiliyor olabilir. Bu yüzden de mümkün olduğu kadar emin olamadığınız her konuda doktorunuza danışın.
 • Doktorun size vermiş olduğu tavsiyeleri dikkate bir şekilde dinleyin. Doktor tarafından verilmiş olan tavsiyelerde ufak detayların bile yanlış anlaşılması, olumsuz durumların meydana gelmesine sebep olabilir.
 • Hem doktorla olumlu bir şekilde iletişim kurma adına hem de tüp bebek tedavisinin başarılı olması açısından genital bölgelerin sağlıklı ve temiz tutulmasına özen gösterin.

Psikolojik Olarak Hazır Olmak Gerekiyor

Tüp bebek tedavisi sırasında eşlerin en zorlandığı durumlardan bir tanesi de psikolojik olarak tedaviye hazırlanmak oluyor. Bildiğiniz gibi tüp bebek tedavisi özellikle son yıllarda çok daha popüler hale gelmiş olan gebelik yöntemleri arasında yer alıyor. Tüp bebek tedavisini uygularken sürekli olarak başarısız olma olasılığını da göz önünde bulundurmak zorundasınız. Çünkü normal şartlarda döllenme gerçekleşmeyen hücreler yapay yöntemler ile birbirleri ile birleşmeye çalışıyor. Bu işlemler sırasında meydana gelebilecek en ufak bir aksaklık bile aylar boyunca tekrar tedaviye başlamak için beklemenize sebep olabilir. Tüp bebek tedavisine başlarken öncelikle kendinizi psikolojik olarak bu duruma hazırlamanız gerekiyor. Kendinizi hazır hissetmiyorsanız, mutlaka psikolog doktorlar tarafından destek alarak bahsetmiş olduğumuz bu süreci çok daha kolay bir hale getirebilirsiniz. İnsanların ruhsal halleri siz farkında olmasanız da hormonlar üzerinde ciddi anlamda etkiler bırakabilir. Tüp bebek tedavisi sırasında meydana gelen olumsuz durumlara karşı sürekli olarak bunalım halinde durmanız, vücudunuzda bulunmakta olan hormonların seviyesini etkileyecektir. Özellikle kadınlarda östrojen ve erkeklerde testosteron hormonunun orantısız bir şekilde değişmesi, tüp bebek tedavisi sırasında başarı oranını ciddi anlamda düşürebilir. Eğer başarı oranını arttırmak istiyorsanız psikolojik olarak kendinizi bu duruma hazırlamanız oldukça faydalı olacaktır.

Beslenme Alışkanlıkları

Daha önceki yazılarımızda da bahsetmiş olduğumuz gibi günlük hayatta tüketmiş olduğunuz besinler vücuttaki hormon seviyesini etkileyecektir. Tüp bebek tedavisine başlama konusunda kesin olarak karar verdiyseniz ve tedavi başlamadan önce vücudunuzu hazırlamak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç farklı beslenme alışkanlığı bulunuyor. İlk olarak tedaviye başlamadan önce vücuttaki protein seviyesini yeterli miktara getirmek oldukça önemli. Vücudumuzda bulunmakta olan protein en büyük bir bölümü üreme hücreleri içerisine katılmaktadır. Vücut için gerekli olan besin değerleri yeteri kadar sağlanmaz ise üreme hücreleri yeterince sağlık olamayacağı için tüp bebekteki başarı oranı düşecektir. Tedaviye başlamadan önce başarı oranının fazla olmasını istiyorsanız herhangi bir diyetisyen ile beraber çalışabilir veya evde kendi şartlarınız ile kendinize dengeli ve düzenli bir şekilde beslenme programı oluşturabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz bu programa yaklaşık olarak 2 ay boyunca düzenli olarak uymanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü vücut yeni beslenme düzenine ancak iki ay boyunca düzenli bir şekilde gelişim sonucunda alışa biliyor. Eşlerin ortak olarak uygulanması gereken Bu beslenme alışkanlıklarına iki ay boyunca devam ettikten sonra tüp bebek tedavisinde başlarsanız, ilk denemede bile başarılı olma ihtimaliniz olacaktır. Unutmayın ki bebek sahibi olmak oldukça zor bir işlemdir. Bahsetmiş olduğumuz tüm kriterlere uyarsanız siz de sağlıklı bir şekilde bebek sahibi olabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.