Tüp Bebek Tedavisinde Aspirin Kullanımı Gebelik Şansını Arttırır mı?

Tüp bebek tedavisinde kanıta bağlı olmayan yöntemler!

Aspirin tedavisi, Tüp bebek yönteminde ne ölçüde katkı sağlıyor veya tam olarak katkısı ne kadar? Bu soruların yanıtları kesin yargı ile bilinemediği için bu tedaviye kanıta bağlı olmayan tedavi denilebilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Aspirin Kullanımı Gebelik Şansını Arttırır mı?

Ülkemizde ve dünya da birçok Tüp bebek merkezinde uygulanan bu kanıta bağlı olmayan tedavi yöntemlerini sıralayacak olursak;

 • Kan pıhtılaşmasını azaltan ilaçlar (heparin, Aspirin),
 • Embriyo Glue (embriyo yapıştırıcısı),
 • Antioksidan kullanımı
 • Embriyo transferi sonrasında destekleyici tedavi zamanlaması,
 • Viagra,
 • Magnetik sperm seçimi (sperm mıknatısı),
 • Ko-Kültür (yapay rahim),
 • Lenfosit aşısı,
 • DHEA.

Tüp Bebek Tedavisinde Aspirin Kullanımı

Tüp bebek tedavisi, çiftler için son umut olarak başvurulan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem çocuk olması için yapılan tedavilerin içinde en başarılı sonucu almayı sağlayan bir teknolojiye sahiptir. Bu tedavide başarıyı daha çok arttırabilmek adına çiftlerimizin başvurduğu bazı destek tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Buna en güzel örnek olarak Aspirin tedavisini söyleyebiliriz.

Aspirin Tip’in birçok dalında tedavi için kullanılan bir ilaçtır. Küçük yaşlarda gribal enfeksiyonların tedavisi için hayatımıza giren bu ilaç, ilerleyen yaşlarımızda da sürekli hayatımızda olan bir tedavi yöntemi olarak varlığını sürdürmektedir. Özellikle kan pıhtılaşmasını önleme özelliği ile Kardiyoloji dalında hastalara sürekli kullandırılan ilaçların başında yer almaktadır.

Anti fosfolipid sendrom nedir? Erken düşükler ve anne karnında bebek ölümlerinin en önemli nedenidir. Bu rahatsızlığı olan kişilerin kanlarında ki pıhtılaşma mekanizması doğru şekilde çalışmaz. Düzenli çalışma olmadığı içinde kılcal damarlarının içinde bulunan kanlar da mikroskobik pıhtılar oluşur. Böyle olunca da kan yeterince hareket edemez ve fetusa ulaşamaz. Kan ile beslenemeyen fetuslarda da maalesef düşük olayları rastlanır. Aspirinin kan pıhtılaşması sorunu olan kişilerde tedavi amaçlı kullanılması işte bu tip vakalarda da etkisini göstermektedir.

Aspirin Gebelik Şansını Arttırır mı?

Tüp bebek tedavisinde de başarısız denemelerin kan pıhtılaşması sorunundan kaynaklı olduğu tespit edildiği zaman, devreye aspirin faktörü girmektedir. Aynı zamanda bu sorunu yaşayan kişiler heparin tedavisi de uygulamaktadırlar. Yapılan yoğun araştırmalar; ne heparının, nede Aspirinin bilimsel olarak tam anlamıyla fayda sağladığına dair bir kanıt sunamamaktadır. Bundan dolayıdır ki bu ilaçların tüp bebek tedavisin de yoğun bir şekilde kullanımına ara verilmiştir. Çok yoğun olmamakla birlikte bazı Tüp bebek merkezlerinde halen kullanılan bir yöntem olmaktan öteye henüz geçememiştir.

1 Yorum

 • Neslihan dedi ki:

  Tup bebek tedavisinde aspirinin faydali oldugunu bir cok yerde okudum. Fakat hicbir yerde kesin bir bilgi yok, sanirim delinin birisi kuyuya bir tas atmis ve sonra herkes bu konu hakkinda yazip cizmeye konusmaya baslamis. Dilden dile dolanan bir rivayet gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.