Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Dengeli ve Düzenli Beslenme Nedir?

Dengeli ve düzenli beslenmek, vücudumuzun ihtiyacı olduğu tüm besinlerden alarak vücudun çok daha sağlıklı bir şekilde çalışması için yardımcı olmak şeklinde tanımlanabilir. Dengeli ve düzenli beslenmek için çeşitli diyet programları uygulanabileceği gibi aynı zamanda kendi kendinize de yediğiniz yiyeceklere dikkat ederek bu süreç içerisinde yer alabilirsiniz. Dengeli ve düzenli beslenmek sadece hamilelik için değil hayatımızın her alanında vücudumuzun sağlıklı olması için oldukça büyük önem taşıyor. Bu yüzden de dengeli ve düzenli beslenme iyi bir yaşam tarzı olarak belirlemek çok daha etkili bir çözüm yolu olacaktır.

Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme

Tüp bebek tedavisi sırasında Dengeli ve düzenli beslenmek tedavinin başarılı bir şekilde sonuçlanması açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Eğer anne adayları yedikleri besinlere dikkat etmezse, vücuttaki gerekli olan besinler tamamlanamayacağı için çeşitli aksaklıklar meydana gelir. Özellikle hamile kaldıktan sonra dengeli ve düzenli olarak beslenmek bebek sağlığı açısından çok daha fazla önem taşıyor. Anne adayları vücutlarına gerekli olan besinleri alırlarsa kan yolu ile bebeğe taşımakta olan besinlerin çeşitliliği de buna bağlı olarak artış gösterecektir.  Bu yüzden doktorların büyük bir bölümü özellikle hamile kaldıktan sonra vücudun ihtiyacı olan tüm besinlerin dengeli olarak alınması gerektiğinden bahsediyor. Tüm besin maddelerinden dengeli ve düzenli bir şekilde aldığınızdan emin olmak için de kendinize sağlıklı bir diyet programı hazırlamanızı tavsiye ediyoruz. Eğer kendiniz diyet programı hazırlamak istemiyorsanız bu işi profesyonel bir şekilde de yapabilirsiniz. Diyetisyen doktorlardan randevu alarak kendinize en uygun olan besin programını kısa süre içerisinde oluşturabilir ve bu programı uygun olarak beslenerek vücudunuzun ihtiyacı olduğu tüm besinleri alabilirsiniz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki dengeli ve düzenli beslenen anne adayları doğum yaptıktan sonra çok daha kısa süre içerisinde kendini toparlıyor. Toparlanma süresini siz de kendi adınıza kısaltmak istiyorsanız yine bahsetmiş olduğumuz unsurlara dikkat ederek düzenli olarak beslenmeyi sağlayabilirsiniz.

Gerekli Olan Besin Maddelerini Alıyor Musunuz?

Ülkemizde ve dünya genelinde yapılmakta olan araştırmalar gösteriyor ki vücuda düzenli olarak protein, karbonhidrat ve yağların alınması gerekiyor. Bahsetmiş olduğumuz bu besin maddelerinin ne kadar alınması gerektiği ise kişiden kişiye göre değişiklik gösteren bir durumdur. Kendinize en uygun olan beslenme programını tespit etmek ve yeteri kadar besin almak için doktorlardan tavsiye alabilirsiniz. Kan yolu ile yapılmakta olan testler sayesinde siz de kendi vücudunuzun ihtiyacı kadar besin maddesi alabilirsiniz. Özellikle tüp bebek tedavisi sırasında ve hamilelik boyunca yeteri kadar protein almak oldukça önemli. Kan yolu ile taşımakta olan proteinlerin bebeğinize geçmesi gerekiyor. Eğer bebekler gelişme sürecinde yeteri kadar protein alamazsa, çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Hamileliğin ilk haftalarında bebeğin doku ve organları buluşacağı için protein seviyesinin yeterli olması büyük önem taşıyor. Yeterli protein alırsanız kanma taşınmakta olan besin maddeleri bebeğin doku ve organların gelişmesi için yeterli olacaktır.

Protein Ağırlıklı Beslenmek Çok Önemli 

Eğer siz de vücudunuzda protein ağırlıklı olarak besin almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta vardır. Bahsedecek olduğumuz unsurları göz önünde bulundurarak uygularsanız kısa süre içerisinde vücudunuzda eksik olan protein seviyesini tamamlayabilirsiniz. Protein seviyesinin eksik olup olmadığını anlamak için öncelikle kan testi yaptırmanız gerekiyor. Eğer kan testleri sonucunda vücudunuzdaki protein seviyesi olması gerekenden daha düşük bir değere sahipse bu konuda en kısa zamanda tedbir almanızı tavsiye ediyoruz. Öncelikle yapmanız gerekenler et ağırlıklı beslenmek olacaktır. Fakat bahsetmiş olduğumuz etlerin yağ oranının düşük ve protein değerlerinin fazla olan bölgelerden seçilmiş olması da önemli. Hangi et türü içerisinde daha fazla protein bulunduğu hakkında detaylı bilgi almak için ise internet sitelerinden yardım alabilirsiniz. Hamilelik ve tedavi sürecinde olduğunuz için protein eksikliğine tamamlama işlemleri sırasında mutlaka doğal yöntemleri tercih etmeniz gerekiyor. Sporcuların ağırlıklı olarak kullanmakta olduğu protein tozlarını kullanmak, özellikle bayanlar için sağlığı tehlikeye atan unsurlar arasında sayılabilir. Eğer uzun zamandan beri protein ağırlıklı beslenmenize rağmen kan değerleriniz olması gereken aralığa dönmüyorsa, doktorların kontrolü altında çeşitli protein ilaçlarını kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat bahsetmiş olduğumuz ilaçları kullanmak için mutlaka tecrübeli bir doktordan tavsiye almalı ve reçeteler sonucunda ilaçları kullanmaya başlamalısınız.

Hormon Üzerinde Beslenmenin Önemi

Dengeli ve düzenli beslenmek aynı zamanda tüp bebek tedavisi gören eşler için de büyük önem taşıyor. Dengeli ve düzenli beslenme sayesinde vücutta bulunmakta olan hormonların seviyesi ayarlanmaktadır. Başarılı bir şekilde tüp bebek tedavisinin sonlandırmak için de vücutta bulunmakta olan hormonların yeterli seviyede olduğundan emin olmak gerekiyor. Hormon seviyesini test etmek için ise hastanelerde uygulanmakta olan hormon testlerinden geçerek detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğer vücudunuzda bulunmakta olan hormon seviyesi olması gerekenden daha düşükse büyük ihtimalle tüp bebek tedavisi yapılsa bile başarı oranı oldukça düşük olacaktır. Başarı oranını arttırmak için ise anne olarak dengeli ve düzenli beslenmeye özen göstermek gerekiyor. Protein seviyesini normal değer aralıklarına dönmesiyle beraber genellikle vücut otomatik olarak hormon seviyesini gerekli olan aralığa getirecektir. Böylece herhangi bir kimyasal ilaç kullanmadan tamamen doğal yöntemler ile hormon seviyesini yeterli düzeye getirebilir ve tüp bebek tedavisi sırasında başarı oranını büyük oranda artırabilirsiniz. Kimi insanlarda çeşitli hastalıklardan dolayı protein seviyesi dengeli ve düzenli beslenme ile eski haline dönmeyebilir. Eğer siz de böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız bilinçsiz ilaç kullanmaktan kendinizi sakınmalısınız. Toplumda uygulanmakta olan en yanlış durumlardan bir tanesi de doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmanın faydasının olabileceğine inanmaktır. Doktor tavsiyesi olmadan bilinçsiz olarak ilaç kullanmak, sizi tedavi etmek yerine çok daha kötü hastalıklar ile karşı karşıya kalmanıza sebep olabilir. Siz de sağlıklı bir şekilde dengeli ve düzenli beslenme dönemi geçirmek istiyorsanız kimyasal ilaçları kullanmak yerine, tamamen doğal yöntemler ile sağlıklı olmaya çalışmalısınız. Ancak bu şekilde istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

Tahıl Ürünleri Almak Gerekiyor

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce birkaç ay boyunca nohut ve fasulye gibi tahıl ürünlerini mümkün olduğu kadar fazla tüketmeye çalışın. Bahsetmiş olduğumuz bu yiyecekler sayesinde vücudunuzu kısa süre içerisinde çok daha sağlıklı hale gelecektir. Aynı zamanda aşırı kilolu veya aşırı zayıf olmak da tüp bebek tedavisine engel olan unsurlar arasında yer alıyor. Vücutta bulunan besin değerlerini normal seviyeye getirebilirseniz kilonuz da otomatik olarak optimum seviyelere inecektir. Aynı zamanda tüp bebek tedavisi sırasında doktorların en çok tavsiye ettiği unsurlardan bir tanesi de sürekli olarak su içmektir. Tedaviden önce veya sonra fark etmeksizin günde yaklaşık olarak 2 ile 3 litre arasında su tüketmeye özen gösterin. Unutmayın ki günlük hayatta tüketmekte olduğumuz çay ve meyve suyu gibi sıvı maddelerin hiçbirisi suyun vücutta bıraktığı etkiyi bırakmayacaktır. Su tüketiminin artması ile beraber aynı zamanda vücuttaki hormon dengesi de zaman içerisinde düzelmeye başlayacaktır. Sürekli olarak ne kadar önemli olduğunu vurguladığımız hormonların tam olarak görevini yerine getirebilmesi için en az %15 oranında suya ihtiyaç vardır. Vücutta bulunmakta olan su oranını yeterli seviyede tutarak siz de bu duruma katkı sağlayabilirsiniz.

Tum bunlarin disinda su kategorimize de goz atmanizda fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.