Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Neden İlaç Kullanılır?

Tüp bebek tedavisinde yumurta ve sperm hücrelerinin çok daha sağlıklı olabilmesi için doktorlar tarafından vücuda belirli miktarlarda ilaç enjekte edilir. Bu ilaçlar sayesinde başarı oranı ciddi anlamda artış gösterir.

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Hangi İlaçlar Kullanıyor?

Klomifen : Kadınların vücudunda bulunmakta olan FSH hormonu yumurta üretimini teşvik eder ve sağlıklı bir şekilde gelişim için yardımcı olur. Klomifen ilacı ise tüp bebek tedavisinin en başlarında kullanılmaya başlanan bir ilaçtır. Tablet halinde bulunmakta olan ilaçlar genel olarak adet gördükten sonra 5. ile 9. günler arasında kullanılmaya başlanır. Eğer düzenli bir şekilde kullanılmaya devam ederseniz yumurta üretimini arttırır ve böylece tüp bebek tedavisinin çok daha başarılı olması için yardımcı olur.

Human Menapozal Gonadotropinler (HMG) : Özellikle menopoz döneminde yaklaşmış veya menopoz dönemi içerisine girmeye başlamış kadınlarda kullanılır. Kadınlardaki FSH ve LH hormonlarının üretilmesi için yardımcı olur. İlaç kullanmaya başlandıktan sonra menopoz dönemine girmiş olan kadınlardaki yumurta üretimi tekrar teşvik edilir. Bildiğiniz gibi menepoz dönemine girmiş olan kadınlarda yumurta üretimi büyük oranda azalır. Hatta durma seviyesine bile gelir. Günlük olarak deri altına enjekte edilmekte olan bu ilaç sayesinde yumurtaların belirli bir süre daha üretilmesi için destek sağlanmış olur.

Uriner FSH : Menopoz sonrasındaki kadınların idrarında bulunmakta olan içeriklerin saf Jale getirilmesi ile üretilir. İçerisinde sadece FSH hormonu içerir ve foliküllerin gelişmesine yardımcı olur. HMG ürününde olduğu gibi yine deri altına enjekte edilir ve böylece kısa süre içerisinde etki göstermesi sağlanır. Hormonlar genel olarak kan yolu ile taşındığı için deri altına enjekte edilen ilaçların etki etme süresi çok daha hızlı olmaktadır.

Rekombinant FSH : Hazırlanmış olan bu ürün tamamen saf olarak elde edilir ve günümüzde genetik mühendisliğinin yapmış oldukları en aktif çalışmalar arasında yer almaktadır. Genel olarak laboratuvar şartlarında üretilir. Temel amacı diğer ürünlerde olduğu gibi yumurta üretimine teşvik etmektedir. Recombinant FSH ilaçları genel olarak genetik mühendisleri tarafından üretildiği için tüp bebek tedavisinde uygulanma oranı çok daha fazladır. Diğer ürünlerde olduğu gibi deri altına enjekte edilir ve kısa süre içerisinde yumurtaların gelişimine yardımcı olur.

Gonodotropin Relasing Hormon Agonistleri (GnRHa) : Vücutta bulunmakta olan bezlerin üretmiş olduğu hormonlar sayesinde, yumurtaların gelişmekte olduğu yapılan araştırmalar arasında yer alıyor. Bu ilaç sayesinde hipofiz bezi içerisinde üretilmekte olan FSH ve LH hormonunun salgılanması artış gösteriyor. Aslında bahsetmiş olduğumuz bu hormon vücudumuz tarafından aktif olarak üretiliyor. Fakat yetersiz olduğu zamanlarda, yumurta gelişimini tamamlanamıyor. Dışarıdan ilaç tedavisi alındığı zaman hipotalamus bölgesindeki hormon üretimi artıyor ve böylece yumurtaların çok daha kolay bir şekilde gelişmesi sağlanıyor. İlaç kullanmaya başladıktan sonra vücut içerisinde bulunmak doğal yumurta hücreleri çok daha kısa süre içerisinde çatlıyor ve döllenme için hazır hale geliyor. Sadece tüp bebek tedavisinde değil aynı zamanda günlük hayatta kadınlardaki hormonların dengesiz bir şekilde değişmesine bağlı olarak yine GnRHa tedavileri uygulanmaktadır.

Letrazol : Vücudunuzda yumurtaların sağlıklı bir şekilde gelişmesi için gerekli olan şartlar sağlamıyorsa bu ürün tercih edilebilir. Adetin 2. ve 4. günlerinde başlaması gerekli olan ilaç kullanımı, günlük iki adet şekillerde beş gün boyunca düzenli olarak devam etmelidir. Ürün kullanımı boyunca yumurta gelişimi sağlıklı bir şekilde gelişmeye devam edecektir. Eğer ilacı düzenli olarak kullanmanıza rağmen yumurta gelişimde herhangi bir değişiklik göremiyorsanız, arka arkaya 3-4 adet dönemi boyunca kullanmaya devam edebilirsiniz.

Tetra 500 Kapsül : Tüp bebek tedavisi sırasında kadınlarda ve erkeklerde ortak olarak genital bölgede çeşitli enfeksiyonları meydana gelebilir. Özellikle kadınların üreme sisteminde ortaya çıkan enfeksiyonlara karşı Tetra ürünleri, koruyucu antibiyotik etkisi yapar. Yumurtaların vücuttan toplandığı günden itibaren kullanılmaya başlanmalıdır. Tüp bebek tedavisi için yumurta toplama işlemleri yapıldıktan sonra dört gün düzenli olarak kullanımı sonucunda vücut, (eğer varsa) enfeksiyonları ortadan kaldıracaktır.

Prednol 16 mg Tablet : Tüp bebek tedavisi tamamlandıktan sonra vücuda konulacak olan embriyo anne tarafından reddedilebilir. Böyle durumlar ile karşı karşıya kalmamak için Prednol en uygun ilaçlar arasında yer alıyor. Embriyo vücut içerisinde yerleştirildikten sonra 4 gün boyunca düzenli bir şekilde ürünü kullanırsanız vücudunuz embriyo hücresinde kabul edecek ve gebelik sürecinin başlaması çok daha kolay hale gelecektir.

Parlodel SRO Kapsül : Probation hormonu aşırı derecede yüksek olan kişilerde kullanılır ve hormon seviyesinin düzenlenmesi açından yardımcı olur. Hormon seviyesi üzerinde etkili olan bu ilaç, akşam yemeklerinden sonra tok karnına kullanılmalıdır.

İlaç Dozları Nasıl Ayarlanır?

Her ilaçta olduğu gibi tüp bebek tedavisi için kullanılan ilaçların büyük bir bölümünde de doz ayarlamasının yapılmasını gerekir. Genellikle ilaçlarda doz ayarlaması kullanan kişinin vücut ağırlığına görev belirlenir. Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların dozu ayarlanırken hem vücut ağırlığı hem de ne kadar hormona ihtiyaç duyulduğu göz önünde bulundurulur. Tedavi başladıktan sonra ise hormon seviyesinin ne yönde değiştiği mutlaka kontrol altında tutulur. Eğer anormal şekilde gelişen durumlar meydana gelirse, ilaçların doz ayarlamalarının tekrar yapılması gerekecektir. Doz ayarlarının kontrol edilmesi tamamen doktorlar tarafından müdahale edilmesi gereken durumlarda arasında yer aldığı için bilinçsiz bir şekilde ilaçların dozları üzerinde oynama yapmak olumsuzluklara sebebiyet verebilir. İlaçların aşırı dozlarda alınması hem hormon seviyesini bozar hem de bazı insanlarda ilaç zehirlenmesinin meydana gelmesine sebep olur. Kullandığınız ilaçların dozunun doğru olup olmadığı konusunda emin olamıyorsanız doktorlardan destek alabilirsiniz. Genellikle vücut için fazla miktarda doza sahip olan ilaçları kullanmak baş ağrısı ve ani terleme gibi etkileri ortaya çıkaracaktır.

İlaçları Kullanırken Dikkat

Tüp bebek tedavisi uygulanırken vücutta çeşitli yan etkiler ortaya çıkarabilecek olan birçok ilaç kullanılmak zorunda kalınabilir. Eğer herhangi bir ilaca karşı alerjiniz varsa tüp bebek tedavisine başlamadan önce bunu, doktorunuza açık bir şekilde anlatmanız gerekmektedir. Çünkü meydana gelebilecek olan alerjik reaksiyonlar olumsuz durumların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların büyük bir bölümü hormonlar üzerinde etkili olmaktadır. Vücuttaki hormonların seviyesini bilinçsiz bir şekilde bozulması çok daha farklı sorunların ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Bu yüzden de eğer tüp bebek tedavisi sırasında çeşitli problemler yaşıyorsanız ve ilaç kullanmak istiyorsanız öncelikle doktorlara r kontrolünden geçmeleri mutlaka uzman görüşü almalısınız. Doktorlar tarafından size yapılacak tarifler doğrultusunda ilaçları kullanmanız da oldukça büyük önem taşıyor. Çünkü hormon tedavileri sırasında ilaçların dozunun ayarlanamamasından dolayı yine problemler meydana gelecektir. Öncelikle yaşamış olduğunuz sıkıntıları tespit ederek buna bağlı olarak doktordan ilaç tavsiyesi alabilirsiniz. Tüm bunların yanısıra bir de Doktorlar tarafından siz istemeseniz bile vücudumuza uygulanması gereken bazı ilaç türleri olacaktır. Eğer ilaçlar uygulandıktan sonra vücudunuz anormal tepkiler veriyorsa, etken maddelere karşı alerjiniz olabilir. Böyle bir durumun ortaya çıkması söz konusu olursa, fazla vakit kaybetmeden doktor kontrolünden geçmenizi tavsiye ediyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.