Tüp Bebek Tedavisinde Riskler Nelerdir?

Tüp Bebek Tedavisi Büyük Riskler Taşır Mı?

Tüp bebek tedavisinin çeşitli riskler taşıdığı, birçok kişi tarafından bilinmektedir. Bugünkü yazımızda sizlere tüp bebek tedavisi sırasında hangi riskler ile karşı karşıya kalabileceğiniz hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Her ne kadar tüp bebek tedavisi sırasında başarı oranı büyük oranda artmış olsa da günümüzde yapılmakta olan tedaviler sırasında çeşitli riskler ile karşılaşmak mümkün.

Tüp Bebek Tedavisinde Riskler Nelerdir?

En Sık Ortaya Çıkan Riskler Nelerdir?

Tüp bebek tedavisine başlamak isteyen ailelerin büyük bir bölümü hangi riskler ile karşı karşıya kalacaklarını bilmedikleri için büyük şüpheler yaşıyorlar. Tüp bebek tedavisi en çok anneleri ruhsal ve fiziksel olarak etkilemektedir. Çeşitli fiziksel etkilerde bulunduğu için ilk zamanlar bu sürece alışmak oldukça zorlu bir hale gelebilir. Özellikle bulantı ve kusma gibi hamilelik sırasında ortaya çıkabilecek olan etkiler tüp bebek tedavisi sırasında da ortaya çıkabilir. Bahsetmiş olduğumuz bu yan etkiler kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için hangi etkilerin sizin üzerinizde oluşacağı hakkında kesin bir bilgi vermek doğru olmayacaktır. Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre kimi bayanlar tüp bebek tedavisi sırasında çeşitli alerjik reaksiyonlar gösterebiliyor. Eğer siz de böyle bir durumla karşı karşıya kalacak olursanız, alerjik reaksiyonlar ciddi seviyelere gelmeden önce gerekli olan tedbirleri almanız tavsiye ediyoruz. Alerjik reaksiyonlara karşı doktorların en çok kullandığı tedavi yöntemleri arasında çeşitli ilaçlar ve kana kısa süre içerisinde karışan iğneler yer alıyor. Alerjik reaksiyonlara karşı bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanmak çok daha kötü durumların ortaya çıkmasına sebep olabileceği için bilinçsiz ilaç kullanmaktan mümkün olduğu kadar kaçınmanızı tavsiye ediyoruz. Bahsetmiş olduğumuz bu genellikle tüp bebek tedavisi sırasında ortaya çıkmaktadır. Bir de dışarıda oluşturulmuş olan embriyo, vücuda girdikten sonra çeşitli tepkiler meydana gelebilir. Özellikle genital bölge çevresinde oluşmakta olan ağrı kadınların en çok şikayet ettiği durumlar arasında yer alıyor. İlk başlarda şiddetli bir şekilde ortaya çıkmaya başlayan ağrı zaman içerisinde azalarak kaybolacaktır. Bahsetmiş olduğunuz ağrılı süreç tüm tüp bebek tedavisi uygulayan kişiler için geçerli değildir.

Tüp Bebek Tedavisinde Psikolojik Etkiler

İlk olarak tüp bebek tedavisini uygulamaya başlamadan önce psikolojik olarak bu duruma hazır olup olmadığını hakkında kesin kararı vermeniz gerekiyor. Çünkü tüp bebek tedavisi sırasında vücuttaki hormonlar farklı seviyelerde değişiklik göstererek psikolojik olarak çok farklı duygular yaşamanıza sebep olabilir. Tüp bebek tedavisi sırasında annelerde görülmekte olan psikolojik bunalım hali uzun zamandan beri tedavi uygulayan eşler arasındaki en büyük problemler arasında yer alıyor. Eğer kendinizi psikolojik olarak bu durumu hazır hissetmiyorsanız tedaviye Başlama tarihinizi daha ileriye ertelemenizi tavsiye ediyoruz. Bahsetmiş olduğumuz bu psikolojik riskleri yaşamak istemiyorsanız de profesyonel olarak hizmet veren doktorlardan yardım alabilir ve böylece bu süreci çok daha hızlı bir şekilde anlatabilirsiniz. Aynı zamanda tedavi süreci boyunca eşlerin birbirleriyle olan doğru iletişimi de oldukça önemli. Tedavi boyunca birbirinize destek olarak psikolojik bakımdan çok daha rahat bir şekilde tedavi sürecini geride bırakabilirsiniz.

Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu

Bu sendrom tüp bebek tedavisi boyunca en çok karşı karşıya kalınan psikolojik etkiler arasında yer alıyor. Tedavinin ard arda uygulanmasını sonucunda ortaya çıkmakta olan bu sendrom sonucunda yumurtalık hücreleri gereğinden çok daha fazla büyüyerek, ağrılı süreçlerin başlamasına sebep olabiliyor. Bahsetmiş olduğumuz riskler özellikle genç yaştaki kişilerin için yaşlılara oranla çok daha fazla olarak toplumda yer alıyor. Sendrom başladıktan sonra tedavi edilmemesi halinde akciğer ve etrafında oluşabilecek olan sorunlara karşı dikkatli olmanız gerekiyor. Aynı zamanda sendromun çok daha ileri seviyeye gelmesi halinde, kan içerisinde bulunmakta olan hemoglobin miktarı azalarak damar içerisinde hareket etmesi gereken kanın, pıhtılaşması da gözlenen bulgular arasında yer alıyor. Tüp bebek tedavisi sırasında ortaya çıkabilecek olan polislere karşı kendinizi korumak istiyorsanız mutlaka düzenli olarak doktor kontrollerinden geçmelisiniz. Doktorun size vermiş olduğu kontrol tarihlerini aksatmadan uygulamalı ve böylece sağlıklı bir şekilde tedavi sürecini geçirmelisiniz.

Tüp Bebek Tedavisi Yumurtalık Kanserine Sebep Olur Mu?

Toplumda en çok merak edilen konulardan bir tanesi de tüp bebek tedavisi sırasında yumurtalık kanserinin meydana gelip gelmeyeceği konusunda oluyor. Tüp bebek tedavisi sırasında kullanılmakta olan ilaçların yumurtalık kanserinin meydana gelmesine sebebiyet verebileceği, teorik olarak doğru. 1992 yılında ortaya atılmış olan bir gazete haberi ile ortaya çıkan bu fikir, günümüzde hala geçerliliğini koruyor. Fakat günümüzde kullanılmakta olan ilaçlar ve tedavi metotları anne adayları için herhangi bir şekilde kanser riski teşkil etmiyor.

Doğumdan Sonra Oluşabilecek Olan Riskler

Tüp bebek tedavisinden sonra doğum yapınca ortaya çıkabilecek olan riskler normal şekillerde hamile kalmış kişiler ile aynıdır. Doğumdan sonra oluşabilecek olan enfeksiyonları ve iltihapları engellemek için ilk zamanlar düzenli olarak kontrole gitmeniz hem kendi sağlığınız için hem de bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir. Doğumdan sonra vücutta aniden fiziksel olarak değişiklikler meydana geleceği için derinin toparlanması adına çeşitli krem benzeri kimyasal ürünleri kullanabilirsiniz. Fakat bu ürünleri kullanmadan önce mutlaka doktor kontrolünden geçmenizi, doktor tavsiyeleri doğrultusunda bu ürünleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Tüp Bebek Tedavisinde Riskleri Azaltmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Tüp bebek tedavisi sırasında eşler için çeşitli isterim bulunduğu konusunda doktorların yapmış oldukları açıklamalar bulunuyor. Eğer siz de yaşanabilecek olan riskleri en az seviyeye indirmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç önemli unsur bulunuyor. Tüp bebek tedavisi sırasında öncelikle eşlerin psikolojik olarak birbirine yardımcı olması gerekmektedir.  Psikolojik olarak ortaya çıkan etkiler dışında ise fiziksel olarak ortaya çıkabilecek olan risklere karşı, sürekli olarak doktor kontrolü altında bulunmanız, sizin için çok daha uygun olacaktır. Tüp bebek tedavisi sırasında eşlerin en çok korkmakta oldukları kanser riskleri son zamanlarda yapılan tıp alanındaki çalışmalar sayesinde oldukça düşük seviyelere kadar indirildi. Ayrıca sürekli olarak doktor kontrolünde bulunacağınız için, ortaya çıkabilecek olan tüm risklere karşı erken teşhis şansını da elde etmiş olacaksınız. Tüp bebek tedavisindeki başarı oranını arttırmak için ve aynı şekilde sağlık risklerini azaltmak için dengeli ve düzenli beslenmek, dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlar arasında yer alıyor.

Yeterli Yumurta Toplanamaması

Tüp bebek tedavisi sırasında anne vücudunda üretilmekte olan yumurta sayısı yeterli gelmezse ne yazık ki tedavisi sırasındaki başarı oranı büyük oranda düşmektedir. Bu durumu düzeltmek için ise tıp dünyasında çeşitli ilaçlar kullanılarak tedavi yöntemleri geliştirilmektedir. Öncelikle yumurta miktarının yeterli olmaması tedaviye başlamadan önce düzeltilmesi gereken sorunlar arasında yer alıyor. Yumurta sayısını eksik olması tüp bebek tedavisinin başarı ihtimalini sıfıra indirilmese de yine de büyük oranda zora sokuyor. Yumurta bir tane yeterli olup olmadığı hakkında bilgi almak istiyorsanız da doktorlar tarafından yapılmakta olan testlerden geçebilirsiniz. Yumurta sayısını artırmaya yönelik yapılan çalışmalar sonucunda yaklaşık olarak bir ay içerisinde vücudunuzda eksik olan yumurta hücreleri kendini tamamlamaya ve yeterli seviyeye gelmeye başlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.