Tüp Bebek Tedavisine Ne Kadar Ara Vermek Gerekir?

Tüp Bebek Başarısı

Tüp bebek tedavisi bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin en çok tercih ettiği tedavi yöntemleri arasında yer alıyor. Eğer siz de uzun zamandan beri bebek sahibi olamıyorsanız ve tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmak istiyorsanız hemen tedavi olmaya başlayarak kısa süre içerisinde olumlu sonuçlar almanız mümkün olacaktır. Tıp dünyasında yaşanmakta olan gelişmeler sayesinde özellikle son yıllarda tüp bebeklerdeki başarı oranı eskisine oranla çok daha fazla.

Tüp Bebek Tedavisine Ne Kadar Ara Vermek Gerekir?

Tüp Bebek Tedavisi Ne Zaman Sonuç Verir?

Normal yollarla hamile kalamayan anneler genellikle tüp bebek tedavisi sayesinde bebek sahibi olmayı deniyor. Bahsetmiş olduğumuz bu tedavinin kesin sonuçları olmadığı için tedaviye başladıktan sonra sabırlı olmak oldukça büyük önem taşıyor. Tüp bebek tedavisi sırasında anne ve babadan alınmış olan hücreler dış ortamda birbiriyle birleştirilir ve daha sonra anne rahmi içerisine yerleştirilir. Tedavinin başarılı bir şekilde sonuçlanabilmesi için yerleştirilmiş olan bu hücrelerin anne vücudu ile mükemmel bir şekilde uyum sağlaması gerekmektedir. Eğer genetik olarak bahsetmiş olduğumuz uyum hücre ile anne rahmi arasında gerçekleşmezse anne vücudu rahim içerisinde bulunmakta olan hücreleri adet şeklinde dışarıya atmaya çalışacaktır. Tedavideki başarı oranını arttırmak için psikolojik olarak güçlü olmak gerek. Çünkü tüp bebek tedavisi sırasındaki başarı süresi kişiden kişiye göre değişiklik gösterebiliyor. Kimi çiftler ilk denemede bebek sahibi olabilirken kimileri de defalarca kez tüp bebek tedavisini denemesine rağmen sonuç alamıyor. Tedaviye başlarken uzun bir süre boyunca tüp bebek tedavisini başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için çalışmak zorunda kalabilirsiniz. Tüm bu unsurları göz önünde bulundurarak tedavi sürecine başlamanız psikolojik olarak çok daha rahat etmenize yardımcı olacaktır.

Tüp Bebek Tedavisi Vücuda Zarar Verir Mi?

Erkekler sürekli olarak sperm üretimini artık bir şekilde devam ettikleri halde kadınlarda durum tam olarak böyle değildir. Normal şartlar altında her kadın ayda sadece bir tane yumurta hücresi üretir. Üretilmiş olan bu yumurta hücrelerinin tüp bebek tedavisinde kullanmak için sürekli olarak vücut içerisinden alınması zaman içerisinde çeşitli problemlerin meydana gelmesine sebep olabilir. Tüp bebek tedavisini uygulamaya başladıktan sonra yaklaşık olarak 3 ay içerisinde vücut yıpranmaya başlayacaktır. Bu yüzden de doktorların büyük bir bölümü tüp bebek tedavisinde başladıktan sonra eğer uzun süre boyunca başarı yakalayamazsanız, vücuda dinlenmesi için belirli bir süre tanımanızı tavsiye ediyor. Eğer tedaviye başladıktan sonra uzun bir süre boyunca gebelik meydana gelmezse yaklaşık olarak 2 veya 3 ay boyunca ara vermenizi tavsiye ediyoruz. Bahsetmiş olduğumuz bu süreç içerisinde vücutta üretilmiş olan yumurtaların kalitesi artacak ve böylece tekrar tedaviye başladığınız zaman gebe kalma ihtimaliniz de artmış olacaktır. Sadece yumurta hücrelerinin kendini toparlaması için değil aynı zamanda sperm hücrelerinin de kuvvetlenmesi için bahsetmiş olduğumuz 3 aylık süreç oldukça faydalı olacaktır. Eğer siz de uzun zamandan beri tedavi yöntemlerini deniyor fakat bir türlü sonuç alamıyorsanız belirli bir süre için ara vermeniz faydalı olacaktır.

Vücudun Kendini Toparlaması İçin Neler Yapmak Gerekli?

Eğer tüp bebek tedavisine bir süre için ara verdiyseniz vücudunuzun kendisini çok daha kısa süre içerisinde toparlayabilirsiniz. Üreme hücrelerinin genel bir bölümü protein yapıda olduğu için günlük hayatı protein oranı yüksek olan besinleri tüketmek, üreme hücrelerinin çok daha etkin bir şekilde çalışması için yardımcı olacaktır. Eğer siz de tüp bebek tedavisine ara verdiyseniz ve bu süreç içerisinde hücrelerinizi güçlendirmek istiyorsanız genellikle et ve ürünlerini kullanmak, vücudun kendini toparlaması için faydalı olacaktır. Sadece beslenme açısından değil aynı zamanda psikolojik olarak da kendinizi eğitmeniz gerekiyor. Eş adaylarının bu süreç içerisinde birbirlerine karşı olan tutumları psikolojik olarak tedavi sürecine alışmak için oldukça önemlidir. Eğer kısa süre içerisinde siz de başarı oranı yakalamak istiyorsanız psikolojik olarak eşinize destek olabilirsiniz. Eğer bahsetmiş olduğumuz psikolojik destek konusunda yardım almak istiyorsanız, profesyonel bir şekilde çalışmakta olan aile terapistleri size bu konuda yardımcı olacaktır. Yaklaşık olarak 3 ay boyunca vermiş olduğunuz ara içerisinde hücrelerin içerisinde bulunmakta olan besin maddeleri ciddi anlamda artacağı için tedaviye tekrar başladıktan sonra başarılı olma ihtimaliniz ciddi anlamda artış gösterecektir.

İleri Yaşlarda Tüp Bebek Tedavisi Görenler

Kadınlarda belirli yaşın üzerinde doğurganlık oranı ciddi anlamda azaldığı için tüp bebek tedavisinin yapılmakta olduğu yaş aralığı oldukça önemlidir. Eğer 40 yaşından daha büyük kadınlarda tüp bebek tedavisi işlemlerine yeni başlanıyorsa uygulanacak olan her işlem oldukça büyük önem taşıyor. Çünkü üretilmekte olan yumurtaların sayısı günden güne azalacak ve buna bağlı olarak da kalite anlamda ciddi düşüşler meydana gelecektir. Tüp bebek tedavisinin başarısı olmaması durumunda ara verilmesi, belirli yaşın üzerindeki bayanlarda çok daha önemlidir. Eğer tüp bebek tedavisi konusunda yapılmış olan bir deneme sonucunda başarılı olunamıyor ise mutlaka 2 – 3 ay kadar ara vermek gerekiyor. Bu yöntem sayesinde zaten az sayıda üretilmekte olan yumurtaların kalitesi korunmuş oluyor. Bu yüzden de ileriki yaşlardaki tüp bebek tedavisine uygulamak isteyen kişiler kısa süre içerisinde başarıya ulaşmalıdır. Başarı oranını arttırmak için de az önce bahsetmiş olduğumuz gibi beslenme alışkanlıklarınızı değiştirebilir ve aynı zamanda doktorunuz tarafından tavsiye edilmekte olan ilaçları kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu konu ile ilgili olarak piyasaya çıkmış olan ilaçların oldukça büyük bir bölümü ciddi anlamda işe yarıyor. Özellikle belirli yaşın üzerindeki bayanlarda vücuttaki hormon seviyesi ciddi anlamda bozulmalara uğrayacağı için tıp dünyasında kullanılmakta olan ilaçlar sayesinde bahsetmiş olduğumuz bu denge tekrar kuruluyor. Vücuttaki hormonların yeterli seviyede olması yumurta hücresinin sağlıklı bir şekilde üretilmesi için oldukça önemlidir. Tedavi yöntemleri uygulamaya başlamadan önce mutlaka vücuttaki hormon seviyesini kontrol ettirerek meydana gelebilecek olan herhangi bir aksaklık durumunda, kısa süre içerisinde tedavi işlemlerine başlanmalıdır.

Yumurta Dondurarak Tüp Bebek Tedavisine Ara Vermek

Eğer maddi durumunuz iyiyse, genç yaşlarda üretmiş olduğumuz yumurtalarınızı saklayarak çok daha ileriki yaşlarda kullanabilirsiniz. Donanımlı hastaneler tarafından uygulanmakta olan yumurta dondurma işlemleri sayesinde, daha önceden üretmiş olduğunuz sağlıklı yumurtaları saklayarak tüp bebek tedavisinde kullanabilirsiniz. Bahsetmiş olduğumuz yumurta hücrelerinin saklanması için gerekli olan şartlar oldukça olağanüstü durumlar olduğu için bu işlemleri yaptırmak istiyorsanız belirli miktarlarda ücretler ödemeniz gerekecektir. Genç yaşlarda vücuttan alınmış olan yumurta hücreleri gerekli olan şartlarda saklanırken herhangi bir bozulmaya uğramaz. Böylece tüp bebek konusundaki başarı şansınızı arttırabilir ve aynı zamanda eğer tüp bebek tedavisine ara vermek istiyorsanız gönül rahatlığı ile uzun bir süre boyunca ara verebilirsiniz. Bahsetmiş olduğumuz yöntemleri uygulamak için ülkemizdeki şartların tam olarak yeterli olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Eğer yumurta dondurma işlemlerini yaptırmak istiyorsanız daha çok yurt dışında bulunmakta olan hastanelerden destek almanız gerekecektir.

Döllenme Nedir ve Nasıl Gerçekleşir?

İlerde bebeği oluşturacak olan embriyo hücresinin ilk defa oluşması için sperm ve yumurta hücresinin birbiri ile döllenmesi gerekmektedir. Erkeklerde sperm hücresi tek seferde milyonlarca defa üretilebilirken, kadınlarda ayda sadece 1 adet yumurta hücresi üretilir. Cinsel ilişki sırasında yumurta ve sperm hücreleri birbirleriyle birleşerek bebeğin ilk hücresi olan zigotu meydana getirirler. Tek bir yumurta içerisine fazla sayıda sperm girmemesi için ilk sperm yumurta hücresine girdikten sonra yumurta hücresinin kendi etrafında koruyucu bir tabaka örmeye başlar. Koruyucu bu tabaka sayesinde diğer gelen sperm hücreleri yumurta içerisinde giremeyecek ve böylece bir adet zigot hücresi oluşacaktır. Halk arasında yaygın bilinen görüşlerden bir tanesi de ikiz bebeklerin 2 adet sperm ile oluşuyor olmasıdır. Biyolojik olarak böyle bir olayın meydana gelmesi mümkün değildir. Çünkü az önce de bahsetmiş olduğumuz gibi sadece bir adet sperm hücresi yumurta hücresine girdikten sonra koruyucu tabaka devreye girer. İkiz bebeklerin oluşma sebebi ise yumurta hücresinin büyürken kendi kendine bölünmesi ve bu şekilde büyümeye devam etmesidir. Diğer yandan aynı şekilde eğer anne bir ay içerisinde iki adet yumurta hücresi üretirse, ikiz bebekler meydana gelebilir. Fakat bahsetmiş olduğumuz ayda iki yumurta üretilmesi olayı oldukça nadir karşılaşılan bir durumdur. Döllenme işleminin sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi için sperm ve yumurta hücresinin başarılı bir şekilde üretilmiş olması gereklidir. Döllenme işlemi doğal yöntemler ile gerçekleşmediği zaman ise tüp bebek tedavisinde başvurulur. Tüp bebek tedavisinde anne ve babadan alınmış olan üreme hücreleri dış ortamda birleştirilerek bir anlamda yapay bir şekilde döllenme meydana gelir. Dış ortamda yapılmış olan bu döllenme sonucunda oluşan ilk hücreler daha sonra anne rahmi içerisine tekrar yerleştirilerek doğal yöntemlerle döllenme işlemi yapılmış gibi bir görünüm ortaya konur. Fakat tüp bebek tedavisi her ne kadar oldukça gelişmiş bir yöntem olsa da yine de tamamen doğal bir döllenme yöntemi olmadığı için tüp bebek tedavisinde başarısızlık durumları da meydana gelebilir. Başarı oranını arttırmak için yapabileceğiniz birçok farklı uygulama bulunduğu için bu konuda çalışmalar yaparak kısa süre içerisinde meydana gelen problemleri ortadan kaldırabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.