Tüp Bebek ve Kısırlık Hakkında Yanlış Bilinenler

Tüp Bebek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tüp bebek ve kısırlık tedavisi ile ilgili toplum arasında pek çok yanlış bilgi dolaşmaktadır. Tüm bu yanlışlardan kurtulmak adına en çok merak edilen soruları cevaplandırdık.

Tüp Bebek ve Kısırlık Hakkında Yanlış Bilinenler

Çocuğum olmadığı için doktora başvurursam beni tüp bebek tedavisi yapmaya zorlar!

Kliniklerde yapılan tüp bebek başarı oranları çok yüksek olmasına rağmen hekimlerinde ilk tercihi olması fikri yanlıştır. Çünkü kişinin yaşı, evlilik süresi, belirlenmiş kısırlık problemi gibi etkenler göz önüne alınarak karar verilir. Aşılama yapılarak hamile kalan kadınların çoğunda başarı ilk 3 siklusta elde edilmektedir. Genellikle aşılamanın ilk üç siklusunda başarı elde edilmezse tüp bebek tedavisi önerilir.

Tüp bebek merkezlerinin ve doktorlarının birbirinden farkı yoktur!

Bu tedavileri uygulayan merkezlerin başarı oranları ve kullanılan yeni teknikler çok önemlidir. Tedavi devam ederken doktorun izlemi ve kontrolü, size ayırdığı zamanın önemi gibi bir çok seçenek etken olduğu için mutlaka fark vardır.

Tüp bebek tedavileri Türkiye’de çok pahalı!

Tüp bebek tedavisi ülkemizde pek çok diğer ülkeye göre daha ucuzdur ve başarı oranları yüksektir.

Tüp bebek tedavisi için çok zaman ayırmak gerekir mi?

Tüp bebek tedavisinde hormon seviyesi için uygulanan için 11-12 gün süren ilaç tedavileri ile birlikte yumurta takibi için kontrol muayeneleri yapılır. Enjeksiyon sonrasında 2 gün sonra yumurtlama toplama yapılır.

Tüp bebek tedavisi ile hamile kalırsam ikizlerim veya üçüzlerim olur!

Tüp bebek gibi uygulamalı gebelik tekniklerinde çoğul gebelik söz konusu olabilir. Ancak yaş burada ciddi risktir. Bu nedenle 35 yaş altı kişilerde tek embriyo transferi yapılır. İlerlemiş yaş hastalarda embriyo kalitesine bağlı birçok yumurta transferi yapılabilir ve bu nedenle bu ihtimal göz önüne alınır.

Kilo gebe kalmayı etkilemez!

Vücutta biriken yağ hormon dengelerini bozduğu ve beraberinde diyabet gebelik şekeri gibi birçok soruna neden olmaktadır. Çok zayıf ya da çok kilolu olmak gebeliğe engeldir. Bu nedenle ideal kiloda kalmak ve onu korumak önemlidir.

Sigara içmek ürememi engellemez!

Bilinen tüm tıbbi bilgilerde sigara içmek tüm organlara zarar vermektedir. Bununla birlikte uzun süreli tüm üreme ve doğurganlık üzerinde ciddi etkisi bulunmaktadır.

Tüp bebek tedavisi tekrarlandıkça gebelik şansı düşer!

Tüp bebek tedavisi uygulanırken ilk denemede çok az embriyo transferi ile gebeliği yakalamak isteriz. Fakat oluşmayan gebeliklerde yeni yöntem ve tedavi planı geliştirerek devam etmek aksine sıklığı ile birlikte gebelik şansınızı artırır.

Tüp bebek tedavisinde yumurtalık rezervi tükeniyor!

Tüp bebek tedavisinde yumurtalıkların uyarılması yumurta sayı ve kalitesini etkilemez. Aksine mevcut olan yumurtaların fonksiyonlarının çalışması adına yapılmaktadır. Ayrıca bu uyarılma işlemi neticesiyle tedavi devam etmektedir.

Tüp bebek tedavisi erken menopoza neden olur!

Tüp bebek tedavisinde her ay mevcut yumurtalar büyütülerek hazır hale getirilir. Kadınlar her ay düzenli yumurtlama olması nedeni ile bu işlem asla erken menopoza sebep olmaz.

Tüp bebek tedavisinde başkalarının spermi ve yumurtası karışabilir!

Tüp bebek merkezleri özel geliştirilmiş laboratuvarlar olması sebebiyle özel teknik ekipmanlar güvenli bir şekilde kullanılmaktadır. Hastanın işlemi kendisine ait kodlu bölümlerde saklanmaktadır. Çoklu doğrulama yöntemleriyle emin bir şekilde gerçekleştirilen işlemlerde, hiçbir hastanın hücrelerinin diğer hastanınkiyle karışması söz konusu değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.