Tüp Bebekte Başarı Oranı

Tüp Bebekte Başarı Oranı Yaş, Önceki Denemeler, Yumurta Yapısı Gibi Birçok Faktörle Belirlenmektedir

Tüp bebekte başarı oranı daha önceki denemeler, anne adayının yaşı, anne ve baba adayında mevcut genetik bozukluklar, rahim içi ve rahim dış yapısı, kistler, yumurtalıklardaki yapı bozuklukları gibi birçok etkenin etki edebileceği bir durumdur. Tüp bebek tedavisinde bu etkenler içinde en fazla başarıya etki eden kıstas ise anne adayının yaşıdır. Yaş ilerledikçe doğurganlık özelliklerinde görülen komplike durumlar tüp bebek tedavisinde başarıyı da doğrudan etkilemektedir.

Tüp Bebekte Başarı Oranı

Bilindiği üzere aralıksız ve düzenli olarak bir yıl boyunca cinsel ilişki denenmesine rağmen gebelik oluşmayan durumlarda kısırlık teşhisi ile bazı tedaviler uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden en bilineni olan tüp bebek tedavilerinde erkek veya kadından kaynaklı kısırlık sorunları giderilebilmekte, gebelik oluşması için denemeler yapılmaktadır. Genel anlamda kadın ve erkek üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında döllenmesinin gerçekleştirilmesinden sonra rahim içine döllenen embriyonun yerleştirilmesi ile doğumun gerçekleşmesine kadar takibinin yapılması sürecini kapsayan tüp bebek uygulamaları son yıllarda ülkemizde oldukça güven veren ve başarılı sonuçlar elde edilen bir uygulamadır.

“Tüp bebek, tüm kısırlık sorunlarında etili olabilecek onlarca yöntem ile uygulanan bir tedavi yöntemidir.”

Tüp bebek tedavisi sadece kadınlarda değil erkeklerde mevcut olan kısırlık sorunlarına rağmen gebelik oluşturabilmede oldukça etkili bir yöntemdir. Ülkemizde erkekten kaynaklı kısırlık sorunlarının en çok rastlananları; sperm kalite, hız ve yapı bozukluklarıdır. Normal şartlarda gebelik oluşması için erkek sperm hücrelerinin hız, kalite, sayı ve yapı anlamında bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Mesela sperm sayısı az olan bir erkekte gebelik oluşması için yapılacak işlem, tüp bebek tedavileri dahilinde erkekten alınan sperm hücresi ile kadın yumurtalarının laboratuvar ortamında birleştirilmesi, sadece gebelik oluşturabilecek olan spermlerin seçilmesi ile oluşan embriyonun rahim duvarına yapıştırılması ile gebelik oluşturulabilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Gebelik Elde Edebilme İhtimali Ne Kadardır?
Tüp bebek tedavilerinde her ne kadar mükemmel sonuçlar elde edilebiliyor olsa da; normal yollarla gerçekleşen gebeliklere göre başarı oranı her zaman için daha düşüktür. Normal yöntemlerle doğal yollardan gerçekleşen gebeliklerde yumurta ile döllenen sperm hücresi milyonlarca içerisinden seçilen en hızlı, kaliteli ve düzgün yapıda bulunan olacaktır. Tüp bebek tedavisi ile birlikte olsa da gerçekleştirilmeye çalışılan gebeliklerde anne adayı 35 yaş üstündeyse başarı oranı her geçen gün daha da azalmaktadır. Hatta bu oran, anne adayının yaşı 40’ı geçtiğinde %20’lere kadar düşebilmekte, 45 yaşından sonra ise neredeyse imkansız bir hal almaktadır. Bu etkenler göz önünde bulundurularak normal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin en kısa sürede bir uzmana başvurmaları, tüp bebek tedavisine başlanmalıdır.

Tüp Bebek Tedavisinde Başarılı Canlı Doğum Oranı Ne Kadardır?
30 yaş altı tüp bebek uygulamalarında kısırlık sebebine de bağlı olarak gebelik ihtimali %80- 90 civarındadır. Tüp bebek yöntemi ile gebe kalan kadının düşük, erken doğum, ölü doğum ihtimalleri ise ortalama %15- 20 civarında gözlendiğinden tüp bebekle gebeliğin sonlanmama ihtimali azdır denilebilmektedir.

Tüp Bebekte Başarıyı Doğrudan Etkileyen Faktörler Nelerdir?
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi tüp bebek tedavisinde başarıyı doğrudan etkileyen faktörler yaş, genetik bozukluklar, anne adayının rahim iç ve dış yapısındaki sorunlar, miyom, polip, kistler ve tüplerdeki tıkanıklıklar ile baba adayında sperm kalite ve yapı bozukluklarıdır. Bunlarla birlikte tüp bebekte başarıyı olumsuz etkileyen faktörler içerisinde alkol ve sigara kullanımı, egzersizlere dikkat edilmemesi, kronik şeker vb. hastalıklar da tüp bebekte başarı ihtimalini azaltan faktörlerdendir.

1 Yorum

  • Humeyra dedi ki:

    tup bebekte basari orani kesinlikle doktoruna gore degisiyor. Kimi doktorlarin basari orani yuzde kirk iken kimisininki yuzde 80 oluyor. Ve sunu da soyleyeyim hangisi internette karsiniza fazla cikiyorsa o iyidir diye dusunmeyin. Ismini vermek istemiyorum reklam olmasin diye ama internette hic adini sanini duymadigim bir doktor ile denedim daha once uc kere denememe ragmen bir gebelik olmamisti dorduncu denememizde oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.