Tüplerini Bağlatan Kadın Bir Daha Hamile Kalabilir Mi?

Tüplerini Bağlatanlar Tüp Bebek Yapabilir Mi?

Tüplerin tekrar birleştirilmesi için mikro cerrahi yöntemi yapılarak türler birleştirilir. Bu şekilde gebe kalınabilir. Ancak; bunun ihtimali de oldukça düşüktür.

Tüplerini Bağlatan Kadın Bir Daha Hamile Kalabilir Mi?

Tüplerin bağlatılması işlemi hakkında merak edilenler makalede yer almaktadır.

Tüpleri Bağlanması Ne Demek?

Fallop tüpleri; yumurtalıklarla rahim arasında bir köprü görevi görür. Yumurtalar arasında en sağlıklı olanı fallop tüplerine atılır. Fallop tüplerinde sperm ile karşılaşması neticesinde yumurta döllenir ve böylece gebelik başlar. Tüplerin bağlanması işleminde fallop tüpleri bağlanır. Fallop tüpleri bağlandığı için yumurtalıkla rahim arasındaki bağlantı kesilmiş olur. Erkek üreme hücresi olan sperm yumurtaya ulaşamaz. Dolayısıyla gebelik önlenmiş olur. Tüplerin bağlanması yakılarak bağlanarak ya da kesilerek gerçekleşebilir. Bazı durumlarda ise tüpler alınabilir.

Tüplerin bağlatılması uygulaması karın bölgesine açılacak küçük kesilerden girilerek yapılabilen bir işlemdir. Bu işlem laparoskopik yöntemle yapılır. Laparoskopik el aletleri yardımıyla operasyon yürütülür. Bunun yanı sıra; sezaryen sırasında da yapılabilecek bir işlemdir. Tüplerin bağlatılması işlemi yaklaşık olarak yarım saatlik zaman dilimini kapsar. Laparoskopik yöntemde büyük kesiler söz konusu olmadığı için iyileşme süreci son derece hızlıdır. Uygulama sonrasında kişi bir günlük hastane yatışının ardından taburcu edilmektedir.

Tüplerinin Bağlatanlar Hamile Kalabilir Mi?

En çok merak edilen konulardan biri de tüplerin bağlanmasından sonra hamile kalınıp kalınmayacağıdır. Tüplerin bağlanması etkili bir doğum kontrol yöntemidir. İleriki zamanlarda çocuk sahibi olmayı düşünen kadınların bu yöntemi yaptırmamaları önerilir. Eğer akılda en ufak bir kuşku varsa bu yöntemden uzak durulması gerekir. Daha farklı doğum kontrol yöntemlerinin olduğu unutulmamalıdır.

Bu işlem kolaylıkla geri alınabilecek bir işlem değildir. Tüpler isteğe bağlı olarak tekrar açılabilir. Elbette bu cerrahi bir müdahaleyle gerçekleşir. Ancak; çoğunlukla bu işlemler sonrasında doğal yollardan hamile kalınamamasıyla sonuçlanabilir. Hamile kalındığında dış gebelik de sıklıkla yaşanan bir durumdur. Tüm bu bilgiler ışığında tüp bağlatma işlemi geri dönüşü olmayan bir yöntemdir.

Tüplerini Bağlatanlar Tüp Bebek Yapabilir Mi?

Tüplerin tekrar birleştirilmesi için mikro cerrahi yöntemi yapılarak türler birleştirilir. Bu şekilde gebe kalınabilir. Ancak; bunun ihtimali de oldukça düşüktür. Aynı zamanda burada da dış gebelik sorunuyla karşı karşıya kalma riski söz konusudur. Tüp bebek tedavisi uygulanabilir.

Tüplerin Bağlanmasının Zararı Var Mı?

Tüp bağlatmanın en önemli dezavantajı bir daha hamile kalınamamasıdır. Tüplerin bağlatılmasından sonra tekrar açılması sonucu doğal yollardan hamile kalınması ihtimali yüzde elli civarındadır. Bu dezavantajı dışında kadının hormonal düzeninde ya da cinsel yaşamında her hangi bir farklılığa yol açmaz. Ancak; bu noktada önemle belirtilmesi gereken bir husus var. Tüp bağlatma uygulaması yaptırmak isteyen kişilerin çok iyi düşünerek hareket etmesi gerekir. Tüplerin bağlatılması işleminden önce uygulamanın artıları ve eksikleri göz önüne alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.