Türkiye’de ve Dünyada Sezaryen Oranları

En Çok Sezaryen Yapılan Ülkeler

Sezaryen doğumun dünya genelinde en çok yapıldığı ülke Türkiye! Bu çarpıcı gerçek, İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı (OECD) verileri dikkate alınarak Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile anlaşıldı. Türkiye’de geçtiğimiz yıl kaç doğum gerçekleşti ve bu doğumların kaçında sezaryen operasyonu yapıldı? İşte Türkiye ve dünya genelindeki sezaryen oranları ve ülkeler sıralaması…

Türkiye’de ve Dünyada Sezaryen Oranları

Türkiye Sezaryenle Doğumda Birinci
OECD verilerine göre Türkiye’de geçtiğimiz yıl içerisinde 1 milyon 248 bin 41 doğum gerçekleşti. BU rakam Suriyeli sığınmacılar dahil edilmeden elde edilmiş doğum oranlarıdır. Bu doğumların 676 bin 152’si sezaryen yöntemi ile gerçekleşti. Bu rakamlar dünya sıralamasında sezaryenle doğumda Türkiye’nin ilk sırada yer almasını sağlıyor.

Sezaryenle Doğum Rakamları Yükseliyor
Geçtiğimiz yıl içerisinde her iki bebekten birinin sezaryenle dünyaya gelmesi uzmanların bu konuyu mercek altına almasını da beraberinde getirdi. Yapılan incelemeler özellikle 2002 yılından sonra ülkemizde sezaryenle doğumun hızla artmaya başladığını gözler önüne serdi. 2002 yılından bu yana sezaryenle doğumda artış olmayan ülkeler ise Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya oldu.

Sezaryenle Doğumda Hastane Tercihi
Yapılan araştırmada anne adayları sezaryenle doğum için en çok özel hastaneleri tercih ediyor. İkinci sırada üniversite hastaneleri yer alıyor. Devlet hastaneleri ise son sırada bulunuyor. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen sezaryenle doğum verilerine bakıldığında doğumların % 44,5’i özel hastanelerde yapıldı. Eğitim ve araştırma hastanelerinde yapılan sezaryenle doğum oranı % 15,9 olurken üniversite hastanelerinde bu oran % 5,3 oldu. Geri kalan sezaryenle doğumlar kamu hastanelerinde yapıldı.

En Çok Sezaryen Yapılan 5 Ülke

 1. Türkiye
 2. İtalya
 3. İspanya
 4. İngiltere
 5. Fransa

En Az Sezaryen Yapılan 5 Ülke

 1. Afrika
 2. İsrail
 3. Finlandiya
 4. İsviçre
 5. Norveç

Dünya Genelinde Sezaryen Gerçeği

 • Tüm dünyada gerçekleşen doğumların % 15’inde sezaryen operasyonu uygulanıyor.
 • Afrika’da doğumların sadece % 3’ü sezaryenle yapılıyor.
 • Amerika’da sezaryenle doğum oranı sadece 20 yılda % 13 arttı.
 • Fransa’da sezaryen oranı 10 yılda sadece % 5 arttı. Son 10 yılda ise bu oran yükselmiyor.
 • Türkiye’de sezaryenle doğum artışındaki oran ise % 50 oldu.

Sezaryende Neden Israr Ediliyor?
Neden sezaryen ile doğum konusunda ısrar ediliyor sorusunun en net yanıtı “Anne adayının talebi” olacaktır. Bir diğer deyişle tıbbi zorunluluk dışında gerçekleştirilen sezaryenler, sezaryen oranlarında artış olmasını beraberinde getiriyor. Anne adaylarının yoğun talebinin nedeni ise normal doğumda yaşanacak acıdan duyulan korku oluyor. Daha kısa sürede ve daha kolay doğum, sezaryeni cazip kılıyor.

Türkiye’nin Sezaryen Haritası
Türkiye’nin sezaryen haritasına bakıldığında en çok sezaryen yapılan kentler ve sezaryen oranları şu şekilde:

 • Tunceli % 72
 • Karabük % 60
 • Kütahya % 55
 • Zonguldak % 54
 • Uşak % 53
 • İzmir % 49
 • Ankara % 44
 • İstanbul % 41
 • Türkiye’de sezaryenin en az yapıldığı il ise % 23 ile Van oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.