Üçüz Gebelik

Üçüz gebelik nadiren görülen bir durumdur

Gebeliğin 3 farklı yumurtayla gerçekleşmesi üçüz gebeliğe neden olur. Geçmişe göre üçüz bebek görülme olasılığının fazla olması, tüp bebek tedavilerinin artışına bağlanmaktadır. Bu tür gebeliklerde kontroller aksatılmamalı, daha özenli olunmalıdır. Çünkü gebelik komplikasyonları ikiz gebeliklere göre daha fazla görülebilir.

Üçüz Gebelik

Gebeliklerin çoğu tekiz gebelik olarak gerçekleşir. Her 80-100 gebelikte bir ikiz gebelikler olur. Üçüz gebelik olma olasılığı ise oldukça düşüktür. Günümüzde çiftlerin bebek sahibi olmak için tüp bebek tedavisine yönlenmesi nedeniyle ikiz ve üçüz gebelik görülme oranları da artmaya başlamıştır. Triplet yani üçüz gebelik görülme oranları her 6000-8000 gebelikte bir gerçekleşmektedir.

Üçüz gebeliklerin oluşması genellikle farklı üç yumurtayla meydana gelir. Daha çok uygulanan tüp bebek tedavisinde rahme birden çok sayıda yumurta transferi yapılması sonucunda böyle gebelikler meydana gelir. Kendiliğinde yani spontan meydana gelen üçüz gebeliklerde ise genellikle farklı yumurtalardan gelişim olur. Fakat üçüz gebeliğin tek yumurtanın bölünmesi sonucuyla da oluşması mümkün olabilir. Aynı tek yumurta ikizlerinde görüldüğü gibi bir durum söz konusu olabilir.

Bazen gebeliğin başında yapılan ultrason tetkikinde üçüz gebelik izlenebilir. Bu daha sonradan oluşan gebelik keselerinin yol olması nedeniyle ikiz gebeliğe ya da tek gebeliğe dönebilir. Böyle durumlar daha çok gebeliğin ilk 1-2 ayı içinde gerçekleşebilir. Gebelik keseleri kendiliğinden yok olabilir.

Üçüz gebelikler riskli midir?

İkiz gebelikler tekiz gebeliklere göre, üçüz gebeliklerde ikiz ve tekiz gebeliklere oranla aha fazla risk taşır. Gebelik komplikasyonları daha fazla görülebilir. Üçüz gebelikte erken doğum riski, gebelik diyabeti, yüksek tansiyon, amniyon sıvısı anormallikleri, gebelik zehirlenmesi eklampsi, doğumda fazla kanama olması, servikal yetmezlik, plasenta previa, preeklampsi, dekolman plasenta, Sezaryanla doğum ihtiyacı gibi riskler üçüz gebeliklerde diğerlerine oranla daha fazla görülebilir.

Üçüz gebelikte doğum nasıl olur?

İkiz gebeliklerde olduğu gibi ilk gelen bebeğin başla gelmesi normal doğum yapılmasını mümkün kılsa da, genellikle üçüz gebeliklerde çoğunlukla sezaryen doğum yapılması gerekir. Üçüz gebeliklerde gebelik süresi de 40 hafta olmaz. Genellikle doğumun gerçekleşmesi 34-36 gebelik haftalarında olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.