Ultrason ile Bebeğin Kilosunun Ölçümü

Ultrason ile Bebeğin Kafa Ölçümü

Gebelik döneminde anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimine dair en önemli veriler yapılan ultrason incelemesi ile elde ediliyor. Ultrason ile yapılan ölçümlerden biri de bebeğin kafa ölçümüdür. Bebeklerin kafa ölçümü hem kaç aylık oldukları hem de bazı anomalilere sahip olup olmadıklarının anlaşılması için önemli bir ölçümdür.

Ultrason ile Bebeğin Kilosunun Ölçümü

Hamilelik sürecinde anne karnındaki bebeklerin kilosunu tahmini olarak bile olsa tespit edebilmek çeşitli yöntemlerle mümkün olabiliyor. Elbette ultrason ya da diğer yöntemler ile bebeklerin kilosunu net olarak saptamak mümkün olmaz. Ancak tahmini olarak da yapılan kilo tespiti bebeklerin sağlıklı gelişimine dair önemlidir. Ultrason yöntemi kullanılarak bebeğin kilosunun tahmin edilmesi için bebeğin kafasının çapının kaç olduğuna, bacak boyunun uzunluğuna ve karın çevresinin ölçümüne gereksinim duyulur. Tüm bu verilerin bir arada değerlendirilmesi ile elde edilen veri yani bebeğin tahmini kilosu “tahmini fetal ağırlık” adını taşır.

Yapılan ultrasonografiden sonra edinilen bilgilerin yer aldığı raporda bebeğin tahmini ağırlığı genellikle “EFW Hadlock” ifadesi ile aktarılır. Ancak yeniden belirtmekte fayda olacak ki, bu bilgiler % 100 kesinlik taşımaz. Çeşitli faktörlere göre yanılma payının olduğu da asla unutulmamalıdır.

Ultrasonla Bebeğin Kilosunun Hesaplanmasında Yanılma Payı
Bebeklerin anne karnındayken kilolarının tahmini olarak hesaplanmasında mevcut olan yanılma payını bazı faktörler etkiler. Bu faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bebeğin rahim içindeki pozisyonu
  • Amniyon suyunun miktarı
  • Doğumun başlamış olması
  • Bebeğin doğum kanalına girmiş olması
  • Bebeğin rahimdeki konumu

Tüm bunlar dışında çeşitli ırklarda bebeklerin fiziksel özelliklerinin değiştiği de göz önünde bulundurulmalıdır. Her ülkede bebeklerin ölçümlerine dair bir sağlık standardı belirlenmeye çalışır ve normal / anormal değerler buna bağlı olarak ülkeden ülkeye değişmektedir.

Fundus – Pubis Ölçümü ve Bebeğin Kilosunun Tespiti
Anne karnındaki bebeklerin kilosunun tespit edilmesinde ultrason tek yöntem değil. Yapılan klinik bir muayene ile de bebeğin büyüklüğüne bakılabilir ve hekim tarafından tahmini olarak kilosu hesaplanabilir. Fundus, anne adayının rahminin en üst kısmında bulunan alana verilen isimdir. Pubis ise çatı kemiği olarak tabir edilen alanın üst bölümünde yer alan kısımdır. Funduz ile pubis alanlarının arasındaki uzunluk kolaylıkla ölçülebilir. Bu iki alan arasındaki uzunluk ve sonrasında bazı değerlere bakılması ile yapılan bir hesaplama, bebeğin tahmini kilosunun anlaşılabilmesine olanak tanır. Ancak bu yöntem ile edinilen kilo bilgisinde de yanılma payının olduğu unutulmamalıdır. Elbette bu hesaplama ile bebeğin kilosu yine “tahmini” olarak hesaplanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.