Vajinal Akıntı Tedavisi

Vajinal Akıntı Nedir?

Vajinanın içerisinde bulunmakta olan salgı hormonlarının gereğinden çok daha aktif çalışması sonucunda vajina akıntıları meydana gelebilir. Bu akıntıların bir bölümü zararsızken, bazıları da ciddi anlamda sorunların oluşmasına sebep olabilir.

Vajinal Akıntı Tedavisi

Vajinal Akıntılar

Vajina duvarının etrafında ve aynı zamanda rahim ağzında bulunmakta olan yapılardan, kadınlarda belirli dönem aralıklarında sıvılar salgılanır. Bahsetmiş olduğumuz bu sıvılar sayesinde vajinanın içinin sürekli olarak nemli alınmasına yardımcı olunmuş olur. Normalde vajinanın nemli bir yapıya sahip olmasının temel sebebi de işte salgılanmakta olan maddelere bağlıdır. Vajinanın nemli bir yapıya sahip olması bayanlar için normal olan bir durumdur. Vajinanın kuru olması problem olarak tanımlanacağı gibi aynı zamanda fazla miktarda akıntı oluşması da çeşitli hastalıklara sebep olabilir. Normal kadınlarda vajinal akıntılar meydana geliyor olsa da, bu durumdan kesin olarak emin olmak için doktor kontrolünden geçmek şart. Eğer doktora gitmeden kendi yöntemlerimizle akıntının sağlıklı olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız, uygulayabileceğiniz birkaç önemli yöntem var. Genellikle hasta olmayan kişilerde meydana gelen vajinal akıntılar, yumurtanın pişmemiş haldeki kıvamına benzer ve dışarıdan bakıldığı zaman herhangi bir bulanıklık söz konusu değildir. Aynı zamanda akıntı meydana geldikten sonra herhangi bir şekilde iyi veya kötü bir kokuya sebep olmaz. Fakat adet dönemlerinde ve özellikle hormon seviyesi anormal olan kadınlarda zaman zaman koku meydana gelebilir. Ayrıca eğer adet döneminde yaklaşık olarak 2 hafta kaldıysa, bahsetmiş olduğumuz akıntı normaldekinden biraz daha koyu halde görülebilir. Eğer siz de bahsetmiş olduğumuz şekilde vajinal akıntılara sahipseniz, herhangi bir şekilde şüphe demenize gerek yoktur. Çünkü kadınların büyük bir bölümünde bu durumda ortaya çıkması vajinanın sağlıklı olduğunu gösterir.

Hastalık Nasıl Ortaya Çıkar?

Akıntının oluşmasına sebep olan çeşitli unsurların olduğundan bahsetmiştik. Vajinanın içerisinden zaman zaman gelmekte olan akıntının asidik bir özelliğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Akıntının asidik yapıya sahip olmasının temel sebeplerinden bir tanesi içerisinde bol miktarda bakteri bulunmasıdır. Vajinada bulunmakta olan bu bakteriler sıvının asidik hale gelmesine sebep olur. Aynı zamanda asit oranı yüksek olan ortamlarda bakteri ve mantarların sayısı kolay bir şekilde çoğalamayacağı için vajina etrafında enfeksiyon oluşması gibi durumlara da büyük oranda önlem alınmış olur. Akıntının asit olarak kalmasına yardımcı olan yumurtalık hormonları, vajinanın sağlıklı bir yapıya sahip olmasına yardımcı olur. Eğer kadınlardaki en önemli hormonlardan bir tanesi olan östrojen seviyesi ciddi anlamda azalırsa, bu asidik oran tam olarak sağlanamaz. Bakterilerin ve mantarların çoğalmasını engelleyecek olan asidik ortam sağlanamadığı için kısa süre içerisinde enfeksiyon oluşması gibi olumsuz durumlar meydana gelebilir. Birçok kadında bahsetmiş olduğumuz enfeksiyonlar meydana gelmektedir. Doktorlar bu konuda antibiyotik tedavisi uygulayarak, vajina içerisinin tekrar asidik hale gelmesine yardımcı oluyor. Eğer vajina içerisindeki akıntı normalden çok daha bulanık görünmeye başlıyorsa, fazla vakit kaybetmeden doktor kontrolünden geçmenizi tavsiye ediyoruz. Akıntılarda berraklık yok olmaya başlarsa, bir sorun var demektir. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalınacak olursanız kesinlikle vajina etrafına sabun veya lif gibi kimyasal maddeler içerebilecek olan materyallerin sürülmemesi gerekmektedir. Sabun gibi kimyasal oranı yüksek olan maddeler vajina etrafında dokundurulduğu zaman asidik ortam bozulur ve enfeksiyonların meydana gelmesi çok daha kolaylaşır.

Vajina Akıntılarının Tanısı ve Tedavisi

Doktora gittikten sonra hastanın vermiş olduğu bilgiler ve doktor tarafından uygulanmakta olan muayene sonrasında meydana gelen akıntıların normal mi yoksa hastalık belirtisi mi olduğu net bir şekilde tespit edilir. Bir sonraki aşama ise meydana gelen akıntıların sebep olan sorunların tam olarak ne olduğunun tespit edilmesidir. Yani akıntının hastalık belirtisi olduğunu söylemek tam anlamıyla yeterli olmayacaktır. Böyle bir durumda akıntının ortaya çıkmasına sebep olan problemlerin nerede olduğunu bulmak gerekir. Doktorlar genellikle akıntı içerisinden bir örnek alır ve analizler sonrasında içerisindeki tüm maddeleri tespit etmeye başlar. Anormal vajinal akıntıları meydana geliyorsa doktorlar ilk olarak bunun ortaya çıkma sebeplerini tespit etmek isteyeceklerdir. Böylece akıntılara sebep olan durumları ortadan kaldırarak çok daha etkili bir şekilde tedavi uygulanabilir. Doktor kontrolü yapılmadan önce hastaların kendi başına ilaç kullanması ve bilinçsiz bir şekilde tedavi yöntemleri geliştirmesi, oldukça yanlış bir davranıştır. Buna benzer olarak uygulanmakta olan bilinçsiz hareketler sonrasında enfeksiyonlar meydana gelerek çok daha büyük iltihapların oluşmasına sebebiyet verebilir. Aynı zamanda vajina içerisindeki bakterilerin sayısı da oldukça artacağı için daha sonra antibiyotik aldığınız zaman herhangi bir etki göremeyebilirsiniz. Hastaların büyük bir bölümü akıntılar meydana geldiği zaman vajinanın iç kısmında bulunmakta olan duvarları kendileri yıkamaya çalışıyorlar. Eğer böyle bir durumla karşılaşacak olursanız vajinanın sadece dış kısmını yıkamanız gerekiyor. Bu işlemleri yaparken mutlaka ılık suları tercih etmenizde tavsiye ediyoruz. Böylece ani sıcaklık değişiminden dolayı kas hareketleri düzensizleşmeyecektir. Uygulamalar yapılırken vajina etrafına temas edecek olan tüm materyallerin oldukça hijyenik koşullar içerisinde olması gerekmektedir. Eğer akıntılar meydana gelmeye başlıyorsa ve bu durum engellemek istiyorsanız sentetik olmayan iç çamaşırlarını tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Bununla beraber çok dar ve vücudunu sıkan iç çamaşırlarını tercih etmek yerine rahat olanları tercih etmeniz çok daha uygun olacaktır. Vajina akıntıları meydana geldiği dönemlerde külotlu çorap kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü külotlu çorap vajinanın sürekli olarak ıslak ortamda kalmasına sebep olacaktır. Islak ortamda uzun süre kalan vajina ise sürekli olarak bakteri üretmeye ve bununla beraber koku yapmaya devam edecektir.

Vajina Akıntıları ve Hijyen

Vajinada meydana gelen bakteri ve mantar üremesi aslında ortak bir sebebe bağlıdır. Vajina, sürekli olarak temiz tutulması gereken bir bölgedir. Özellikle de gerekli hijyen koşullarına dikkat edilmediği zaman ciddi problemlerin ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır. Günlük olarak pedlerin değiştirilmesi ve vajina etrafının nemli bırakılmaması en önemli iki unsur olarak sayılabilir. Günlük hayatta çok yoğun bir şekilde çalışma ortamı içinde bulunmaktan dolayı zaman zaman vajina temizliği konusunda dikkatsiz davranılabiliyor. Eğer vajinal akıntıların belirtileri zaman içerisinde ortaya çıkmaya başlıyorsa büyük ihtimalle hijyen kuralları ile alakalı bir problem vardır. Günlük hayatta vajinaya lafını temiz tutmaya özen gösterirseniz akıntılar ile karşı karşıya kalmak probleminiz büyük oranda azalacaktır.

Çeşitli Enfeksiyonlar

Bakteriyel Vaginosis : Bu enfeksiyon türü ortaya çıkmaya başladıktan sonra fazla miktarda bakteri ve mantar üremesine sebep olacaktır. Buna bağlı olarak da genellikle gri ve beyaz renkleri arasında ve kötü kokulu bir sıvı meydana gelir. Bahsetmiş olduğumuz bu kötü koku özellikle de adet gerçekleştikten sonra ve cinsel ilişki sırasında sık sık ortaya çıkmaktadır. Vajina etrafında oluşmuş olan bir bakteri türü cinsel ilişki sırasında karşı tarafa da bulaşabilir. Aynı zamanda hayatı boyunca hiç cinsel ilişkiye girmemiş olan genç kızlarda da görülebilir. Genellikle bu problem ile karşı karşıya kalan kadınlara uygulanmakta olan tedavi, vajina etrafına sürülen jeller ile yapılıyor.

Candidial Vaginit : Vajina etrafında oluşmaya başlayan bu mantar türü genellikle hayatı boyunca sık sık antibiyotik kullanmış olan kişilerde meydana geliyor. Şeker hastalığına sahip olan ve vücudu bu hastalık yüzünden yıpranmış olan kişilerde de görülmesi mümkündür. Bunlarla beraber daha önceden kanser tedavisi gördüyseniz, uygulanmakta olan kemoterapiden dolayı mantar oluşma riski çok daha fazla olacaktır. Diğer hastalıklar gibi cinsel ilişki sırasında genellikle karşı tarafa geçmez ve kendini kaşıntı, kızarıklık gibi etkiler ile belli eder. Bu hastalığa sahip olan kadınların yaşamakta olduğu cinsel ilişki oldukça ağrılı geçecektir. İdrar yapma sırasında vajina etrafında yanma hissi ortaya çıkabilir. Genellikle meydana gelen bu akıntı krem kıvamında ve beyaz renklidir. Diğer hastalıklardan farklı olarak herhangi bir koku taşımaz. Tedavi edilmesi için yine vajinal jeller tercih edilir.

Akıntılar Ne Zaman Ortaya Çıkmaya Başlar?

Yazımız boyunca bahsetmiş olduğumuz akıntılar en çok menopoz dönemindeki kadınları etkilemektedir. Menopoz döneminde vücuttaki hormonların seviyesi değişiklik gösterdiği için büyük ihtimalle vajinal akıntılar meydana gelecektir. Hormon seviyesini değişmesine bağlı olarak vücut direnci de kırılabilir. Vücut direncinin düşmesi sonucunda enfeksiyon kapma riskini çok daha fazla olacağı için menopoz dönemine giren bayanlar bu konuda oldukça hassas davranmalıdır. İlk olarak hijyen kurallarına uymanız gerektiğini tekrar hatırlatmak istiyoruz. Eğer hayatınız boyunca temizlik kurallarına uyarsanız vajina etrafında oluşmakta olan hastalıklar ile karşılaşma riskiniz büyük oranda düşecektir. Meydana gelen akıntılar ile ilgili olarak kontroller yaptırmak veya tedavi yöntemlerini uygulamak istiyorsanız, doktor kontrolünde bu işlemleri yapmanızı tavsiye ediyoruz. Doktorlar tarafından uygulanacak olan tedaviler sayesinde kısa süre içerisinde akıntılara çözüm bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.