Vajinaya Fitil Nasıl Sokulur?

Kadınsal hastalıkların giderilmesi için alınması gereken fitil nasıl kullanılmalıdır?

Çeşitli kadın hastalıklarının tedavisinde kullanılan fitilin vajinaya yerleştirilmesi zannedildiği kadar korkulacak bir durum değildir. Fitilin kullanımı esnasında kişi herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. Ancak unutmamak gerekir ki her ilaçta olduğu gibi fitil kullanımında da öncelikle prospektüsün okunmasında fayda vardır. Bu sayede olası riskleri azaltmak mümkün olmaktadır. Hastalığın tedavisinde ilaç yerine fitil tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biri fitilin hızlı ve etkili bir tedavi şekline sahip olmasıdır. Fitilin nasıl kullanılması gerektiğini makalemizin devamında bulabilirsiniz.

Vajinaya Fitil Nasıl Sokulur?

Vajinal fitil çoğunlukla kadınsal hastalıkların kendini gösterdiği dönemlerde yalnızca doktor tarafından tavsiye edilen ilaçlar ile kullanılmalıdır. Doktorunuz, size verdiği 1 veya 2 adet fitili gün içerisinde istediğiniz zaman diliminde uygulamanızı isteyecektir. Fitil ilk etapta gözünüzü korkutabilir ancak doğru uygulama yöntemiyle en ufak bir acı dahi hissetmeyeceksiniz.

Fitilin Yerleştirilmesi

İlk olarak fitilin vajinaya nasıl yerleştirildiğinden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle ellerinizi güzelce yıkayıp kurulayın. Ardından yatağınıza uzanın ve kabından çıkardığımız fitilin ince kısmını vajina deliğinden içeriye doğru itiniz. Özel bir madde olarak üretilen fitil, vajina içerisine hemen kayıp içine girecektir. Fitil içeri girdikten birkaç saniye sonra rahminizi sıkarak kısa bir müddet şekilde bekleyin. Daha sonra ayağa kalkabilirsiniz.

Burada önemli bir hususu getirmeliyiz ki vajinal fitilin elbette bakireler tarafından kullanılması uygun değildir. Eğer bakire bir bayansanız kesinlikle kullanmayınız ve hekiminizi bu hususta uyarınız. Fitiller haplara oranla hastalığın çok daha erken iyileşmesini sağlasa da ne yazık ki uygulanmayan kişilerde hap kullanımı zorunlu hale gelecektir.

Vajinal Fitil Nasıl Kullanılır? Resimli

Vajinal fitil vajinanın çevreden gelen olumsuz bakterilere karşı vajinanın olumsuz şekilde etkilenip rahatlama halidir. Vajinaya katı yapılı olan oval şeklinde bir fitil sokulur üçgen şeklinde de vardır vücut sıcaklığı ile bu fitil erime sağlar. Kulağa hoş gelmese de tedavide başarılıdır ve birçok kadının başvurduğu tedaviler arasındadır.

Fitil Nasıl Kullanılır?

Vajinal fitili kullanırken, ilk olarak ellerimizi temiz bir şekilde sabun ile yıkanmalıdır. Daha sonra sırt üstü uzanıp ayaklarımızı kendimize doğru çekmemiz gerekir sonra fitili düz bir şekilde içeri doğru ittirerek ilerlemesini sağlarız bazı fitiller çok katı yapıdadır ve girerken can yakmaktadır bu yüzden katı oval fitilini uç tarafından hafif ıslatıp ettirmeniz daha kolay hala getirecektir. Üçgen fitiller genelde kaygan yapıdadır ama eğer üçgen fitil den de aynı şekilde zorluk çekerseniz fitili ıslatıp ittirerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra bir süre sırt üstü yatmak gerekir fitil dışarı atabilir bu yüzden uzanıp erimesini beklemek gerekir.

Progestan Fitil Vajinaya Ne Kadar İtilmeli?

İlk olarak ellerin temizliğine dikkat edilmelidir hijyen güzel temiz bir şekilde yapılmalıdır. Elleri iyi bir şekilde durulamak gerekir. Vajinal fitil de progestan, ince tarafı vajinanın içine konulmalıdır. Bu süreçte ayaklar çeneye doğru çekilmelidir. Kısa süre beklenir iki üç saniye sonra fitil kendiliğinden vajina içine girmektedir. Bu sırada doktorunuzun dediği vajina sıkma işlemini yapmanız gerekmektedir.

Doğru şekilde yaparsanız ilaç dışarı atmayacaktır. Vajinal yolla alınan progestan fitil, yatay pozisyon halinde yapılması gerekir. Vajinanın içine girdiğine emin olduğunuzda ayağa kalkabilir siniz. Progestan fitil doktorlar tarafından olumlu bir şekilde hızlı yanıt veren bir fitil olarak bahsedilir ve doktorlar kısa sürede olumlu sonuç aldıklarını bildirmektedirler. Yan etkisi çok azdır ve kullanımda hiçbir sakıncası yoktur.

Progestan Fitil Nasıl Kullanılır?

Progestan fitili kullanmadan önce eller düzgünce yıkanmalıdır. Fitili kullanırken yatay pozisyon alınır ve ayaklar çeneye doğru çekilir sonra fitilin uç kısmını vajinanın ağız tarafına yerleştiriniz daha sonra biraz beklemeniz gerekecektir sonra fitil kendiliğinden içeri doğru kayıp gidecektir.

Bu işlem yatay pozisyonda yapılmalıdır çünkü dikey pozisyonda işlem zorlaşacaktır ve fitil kendini dışarı doğru atacaktır. Biraz yattıktan sonra fitilin eridiğine emin olduktan sonra ayağı kalkabilirsiniz. Fitili kullanırken her gün kullanmadan önce hijyen önemlidir çünkü ellerde bakteriler genellikle daha fazla olduğu için enfeksiyon kapabilir siniz.

Bu yüzden işleminiz zor bir hal alacaktır ve buda sizi zor bir sürece sokacaktır. Progestan fitil genellikle düşük yapan kadınlar için doktorlar ve hekimler tarafından verilmektedir. Düşük yapma riskini de azaltmaktadır. Kısırlık tedavisinde ve hamile kalmak isteyenlerin gebeliğini hızlandırmak için de kullanılmaktadır. Rahim içerisindeki milyonların baş göstermesini de engellemektedir bu yüzden de kullanılır.

11 yorum

 • Gulsum dedi ki:

  Aslinda kim bunu merak eder diyorsunuz ama cok dikkat edilmesi gereken bir konu yanlis uygulandigi taktirde vajinanizda yara olusmasina sebep olabiliyor. tesekkurler.

 • Aysegul dedi ki:

  Gulsum hanima kesinlikle katiliyorum, arkadasim bu konuda sikinti cekmisti sonra doktora gitti ve olusan yara icin 2 ay krem kullandi. Kesinlikle cok dikkat edilmeli

 • Sevgi dedi ki:

  Fitil vajinamdan dusuyor, bunun icin onerebileceginiz bir sey var mi? Fitili kullandiktan sonra yaklasik 1 saat yatar pozisyonda kalcamin altina minder koyarak bekliyorum.

 • arife dedi ki:

  bende kullanıyorum ama fitil nereye kadar vajinadan gidecek bilmiyorum bana cevap verirseniz çok sevinirinm

 • Mam dedi ki:

  Fitil kullanıyorum fakat vajinadan ne kadar içeriye girecek bilmiyorum . Bacaklarımı açınca fitili görebiliyorum bu normal midir?

 • Zeynep kayıkcı dedi ki:

  Bana doktorum mümkün olduğu kadar derine dedi

 • Zeynep dedi ki:

  Zaten kılavuzda da vajen derinliğine yazıyor

 • Ayse dedi ki:

  tıbbi bilgiler verirken çok dikkatli olmak gerekiyor

 • Ayşegül topal dedi ki:

  Ben 3 senelik evliyim zor doğum yaptim için mı bilmiyorum doğum yaptıktan sonra eşimle ilişkiye girdiğimde eşimi hissetmiyorum neden olabilir acaba dogum yapali 2.5 sene oldu
  tedavisi ilacı var yardım edin lütfen

 • Beyza dedi ki:

  Merhaba dogumdan dolayi vajinaniz genislemis oldugundan his kaybi normaldir vajina daraltma uygulamasi oneririm cok yaygin

 • Yeşim dedi ki:

  Bende şuan progestan kulaniyorum ve üçüne getirdikten sonra itiyorum bı saat boyunca kalkamiyorum eridiginden emin olmak için böyle olması gerekiyor arkdaşlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.