Vajinaya fitil nasıl Sokulur?

Kadınsal hastalıkların giderilmesi için alınması gereken fitil nasıl kullanılmalıdır?

Çeşitli kadın hastalıklarının tedavisinde kullanılan fitilin vajinaya yerleştirilmesi zannedildiği kadar korkulacak bir durum değildir. Fitilin kullanımı esnasında kişi herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. Ancak unutmamak gerekir ki her ilaçta olduğu gibi fitil kullanımında da öncelikle prospektüsün okunmasında fayda vardır. Bu sayede olası riskleri azaltmak mümkün olmaktadır. Hastalığın tedavisinde ilaç yerine fitil tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biri fitilin hızlı ve etkili bir tedavi şekline sahip olmasıdır. Fitilin nasıl kullanılması gerektiğini makalemizin devamında bulabilirsiniz.

Vajinaya fitil nasıl Sokulur?

Vajinal fitil çoğunlukla kadınsal hastalıkların kendini gösterdiği dönemlerde yalnızca doktor tarafından tavsiye edilen ilaçlar ile kullanılmalıdır. Doktorunuz, size verdiği 1 veya 2 adet fitili gün içerisinde istediğiniz zaman diliminde uygulamanızı isteyecektir. Fitil ilk etapta gözünüzü korkutabilir ancak doğru uygulama yöntemiyle en ufak bir acı dahi hissetmeyeceksiniz.

Fitilin Yerleştirilmesi

İlk olarak fitilin vajinaya nasıl yerleştirildiğinden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle ellerinizi güzelce yıkayıp kurulayın. Ardından yatağınıza uzanın ve kabından çıkardığımız fitilin ince kısmını vajina deliğinden içeriye doğru itiniz. Özel bir madde olarak üretilen fitil, vajina içerisine hemen kayıp içine girecektir. Fitil içeri girdikten birkaç saniye sonra rahminizi sıkarak kısa bir müddet şekilde bekleyin. Daha sonra ayağa kalkabilirsiniz.

Burada önemli bir hususu getirmeliyiz ki vajinal fitilin elbette bakireler tarafından kullanılması uygun değildir. Eğer bakire bir bayansanız kesinlikle kullanmayınız ve hekiminizi bu hususta uyarınız. Fitiller haplara oranla hastalığın çok daha erken iyileşmesini sağlasa da ne yazık ki uygulanmayan kişilerde hap kullanımı zorunlu hale gelecektir.

Açelya Kartal

İstanbul Aydın Üniversitesinde Matematik ve Bilgisayar Bilimleri bölümü okuyorum. Henüz bir anne yada anne adayı değilim. Ama araştırmalarım neticesinde elde ettiğim bilgileri burada sizlerle paylaşıyorum :)

8 yorum

 • Gulsum dedi ki:

  Aslinda kim bunu merak eder diyorsunuz ama cok dikkat edilmesi gereken bir konu yanlis uygulandigi taktirde vajinanizda yara olusmasina sebep olabiliyor. tesekkurler.

 • Aysegul dedi ki:

  Gulsum hanima kesinlikle katiliyorum, arkadasim bu konuda sikinti cekmisti sonra doktora gitti ve olusan yara icin 2 ay krem kullandi. Kesinlikle cok dikkat edilmeli

 • Sevgi dedi ki:

  Fitil vajinamdan dusuyor, bunun icin onerebileceginiz bir sey var mi? Fitili kullandiktan sonra yaklasik 1 saat yatar pozisyonda kalcamin altina minder koyarak bekliyorum.

 • arife dedi ki:

  bende kullanıyorum ama fitil nereye kadar vajinadan gidecek bilmiyorum bana cevap verirseniz çok sevinirinm

 • Mam dedi ki:

  Fitil kullanıyorum fakat vajinadan ne kadar içeriye girecek bilmiyorum . Bacaklarımı açınca fitili görebiliyorum bu normal midir?

 • Zeynep kayıkcı dedi ki:

  Bana doktorum mümkün olduğu kadar derine dedi

 • Zeynep dedi ki:

  Zaten kılavuzda da vajen derinliğine yazıyor

 • Ayse dedi ki:

  tıbbi bilgiler verirken çok dikkatli olmak gerekiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.