Vajinismus Nedir ve Neden Görülür? Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus Nasıl Ortaya Çıkar?

Cinsel ilişkiye girmenin önündeki en büyük problemlerden biri olan vajinismus, cinsel birleşme bozukluğu olarak bilinmektedir. Vajinismus görüldüğü takdirde çiftler, cinsel ilişki sırasında yanma, acı ve sancı gibi problemlerle karşılaşabilir. Bu problemlerin yanı sıra cinsel ilişkiye girememe durumu dahi görülebilir.

Vajinismus Nedir ve Neden Görülür? Nasıl Tedavi Edilir?

Kadın vücudunda cinsel ilişki için fiziksel bir engel bulunmamasına karşın psikolojik nedenlerden ötürü cinsel birleşimin gerçekleşmemesi vajinismus olarak adlandırılmaktadır. Vajinismus oldukça sık görülen cinsel problemler arasında yer almaktadır. Pelvik bir tepki olarak bilinen bu durum, istemsiz bir şekilde gerçekleşir.

Vajinismus Neden Görülür?

Vajinismus oldukça sık görülebilen bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Fakat bu durum her kadında aynı nedenden ötürü meydana gelmemektedir. Vajinismusun psikolojik ve fizyolojik birtakım farklı sebepleri bulunabilmektedir.

Vajinismusun psikolojik nedenleri başlıca şu şekilde sıralanabilmektedir;

 1. Bekaret ve kızlık zarını korumakla ilgili kalıplaşmış yargılar
 2. Baskı ve korumacı aile yapısından kaynaklanan önyargılar
 3. Hamile kalmaya dair endişe ve korkular
 4. Cinsel travmalar
 5. Toplumda yer alan aşırı katı kurallar ve tabular
 6. Cinselliğe dair önyargılar ve korkular
 7. Cinsel ilişki sırasında yaşanabilecek olumsuz durumlara odaklanma
 8. Cinsel ilişkiye dair gerçek dışı düşünceler (penisin vajinaya giremeyecek olduğunu düşünme)
 9. Kişinin cinsel ilişki sırasında aşırı ağrı, sancı ve kanama yaşayacağına dair düşüncelere sahip olması
 10. Ağrılı cinsellik
 11. Penisin vajinaya girememesi

Bu psikolojik nedenlerin yanı sıra vajinismusun nedenleri arasında vajina yapısının cinsel ilişki için engel yaratması veya kızlık zarı yapısında birtakım farklılıkların görülmesi de yer alabilmektedir. Bu durumlar meydana geldiği takdirde mutlaka bir kadın doğum uzmanına danışmak gerekmektedir.

Vajinismus Türleri Nelerdir?

Vajinismus gerçekleşme şekline göre farklı türlere ayrılabilmektedir. Bu türler başlıca şu şekilde sıralanabilmektedir;

 1. Birincil vajinismus: Pelvik kaslarda meydana gelen bu durum cinsel birleşmenin gerçekleşmesini engeller. Birincil vajinismus problemi yaşayan kadınlarda cinsel ilişkinin hiçbir şekilde gerçekleşmediği bilinmektedir. Bu vajinismus türüne sahip olan kadınların çoğunun tampon kullanmada problem yaşayabilmektedirler.
 2. İkincil vajinismus: birleşme sonrasında meydana gelebilen bu durum, özellikle bazı dönemlerden sonra sıkça görülebilmektedir. Bu dönemler arasında menopoz, doğum gibi kadın yaşantısında ciddi öneme sahip olan durumlar yer almaktadır.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismusun birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Bu belirtiler tüm kişilerde aynı şekilde görülmemektedir. Bu belirtilerden bir veya birkaçına sahip olan kişilerin mutlaka bir uzmana danışmaları tavsiye edilir.  

 1. İlişki sırasında bacakları açmaktan kaçınma
 2. Vajinal tampon kullanamama
 3. Jinekolojik muayene olamama
 4. Gerektiği durumlarda vajinaya fitil yerleştirememe
 5. İlişkide bazı pozisyonları acı, sancı gibi durumlar nedeniyle uygulayamama
 6. Tam olarak cinsel bir ilişkinin gerçekleşememesi (Penisin tamamının vajina içerisine girememe durumu)
 7. Vajina içerisine parmak sokamama
 8. Genital bölgeye bakmaktan kaçınma (genital bölge ile barışık olmama durumu)

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinal kasların istemsiz bir şekilde kasılması sonucunda meydana gelen vajinismusun birçok farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Vajinismus tedavisinden önce muhakkak detaylı bir jinekolojik muayene gerçekleştirilmelidir. Jinekolojik muayene ardından kadın doğum uzmanı tarafından kişiye en uygun tedavi yöntemi belirlenmelidir. Vajinismus tedavisinde uygulanabilecek yöntemler başlıca şu şekilde sıralanabilmektedir;

 1. Nöroterapi
 2. Hipnoz tedavisi (hipnoterapi)
 3. Bilişsel ve davranışsal terapiler
 4. Akupunktur yöntemi
 5. EMDR terapi
 6. Duygusal arınma tekniği (EFT)
 7. NLP teknikleri
 8. Eş ile birlikte gerçekleştirilen cinsel terapiler
 9. İlaç tedavisi
 10. Parmak egzersizleri

Vajina yapısı ile ilgili problemler görüldüğü takdirde doktor tarafından uygun görülürse cerrahi yöntemlere başvurulabilir.

Vajinismus Egzersizleri Nelerdir?

Vajinismus tedavilerinin yan sıra kişinin kendi kendine uygulayabileceği birtakım egzersizler de bulunabilmektedir. Bu egzersizler başlıca şu şekilde sıralanabilmektedir;

 1. Parmak egzersizleri: Parmağı vajina içine sokma aracılığıyla gerçekleştirilen parmak egzersizlerinin oldukça faydalı olduğu ve vajinismus problemi olan kadınlar tarafından sıkça tercih edildiği bilinmektedir. Parmak egzersizlerini gerçekleştirmek vajina kasılma gücünü öğrenme açısından da oldukça faydalı olabilmektedir.
 2. Aynalı egzersizler: Vajinaya dair tüm korku, utanç gibi duyguların yenilmesi için kişinin öncelikle vajinayı tanıması gerekmektedir. Bilinmeyene dair korkuların var olması oldukça normaldir. Kişinin kendi cinsel bölgesini tanıması cinsel yaşantı bakımından da oldukça önemli olmaktadır. Aynalı egzersizler aracılığıyla kişi vajinayı inceleyebilir. Bu egzersiz sırasında vajinadaki dudak bölgesi açılabilir ve kişi vajina yapısını inceleyebilir.
 3. Genital bölgeye masaj uygulaması: Sırt üstü yatarak vajinaya masaj uygulama yöntemi vajinismus için oldukça faydalı olmaktadır. Bu yöntem aracılığıyla vajinaya dair bilinmezlikler ve korkular önlenmiş olur. Bebek yağı gibi genital bölgeye zarar vermeyecek ürünler masaj esnasında kullanılabilir.
 4. Nefes tekniği: Nefesi doğru kullanmaya yönelik egzersizlerin vajinismus tedavisinde faydalı olduğu bilinmektedir. Doğru nefes tekniğini uygulamak için burundan derin nefes alınmalı ve alınan nefes ağızdan yavaş bir şekilde verilmelidir. Nefes alışverişi sırasında göğüsün değil karnın şişip inmesi gerekmektedir. Psikolojik olarak faydalı olduğu bilinen nefes tekniği, vajinismus tedavisine ek bir şekilde uygulanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.