Vajinoplasti: Vajina Daraltma Ameliyatı

Estetik bir operasyon olan vajinoplasti hakkında tüm merak ettikleriniz bu makalede.

Vajinoplasti ameliyatı genişlemiş olan vajina çevresi kaslarının sıkılaştırılarak vajinanın daraltılması operasyonudur. Bu operasyon sayesinde vajina eski görünümüne kavuşur. Özellikle cinsel yaşamı olumsuz etkileyebilecek olan vajina genişliği, vajinoplasti ameliyatıyla daraltılabilir. Bu sayede özgüvenini kaybetmiş olan kadının daha olumlu ve pozitif enerjiye sahip olması mümkün olacaktır. Böylece psikolojik sorunlardan kurtulmak da söz konusudur. Vajinoplasti ameliyatının nasıl uygulandığı ve riskleri hakkında detaylı bilgi için makalenin devamını okuyunuz.

Vajinoplasti, kısaca vajinanın daraltılması operasyonudur. Daha önce birden fazla normal (vajinal) doğum yapmış olan kadınlarda vajen bölgesinin genişlemesi söz konusu olabilmektedir. Vajina çevresinde bulunan kaslar, vajinal doğumlar esnasında genişler ve eski haline döner. Ancak birden fazla doğum yapmış olmanın sonucunda her doğum sonrası kaslar biraz daha açıklık kalacak şekilde eski haline döner. Bu da ilerleyen zamanlarda vajinanın ilk halinden daha geniş bir yapıya sahip olmasına neden olur. Bu tip durumlar çiftlerin cinsel hayatını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu durumu kafasına takarak büyük bir sorun haline getiren kadın için vajinoplasti ameliyatı tavsiye edilmektedir. Operasyon sonrasında vajinanın eski haline dönmesinin yanı sıra kadının psikolojisinin düzelmesiyle birlikte daha mutlu bir birey ortaya çıkmaktadır. Bu da özgüveni beraberinde getirecektir.

Vajinoplsati Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Vajinoplasti ameliyatında vajina çevresinde yer alan ve zamanla genişlemiş olan kas ve dokuların eski haline getirilmesi sağlanır. Sıkıştırılan doku ve kaslar geniş yapıyı ortadan kaldırmaktadır. Bu estetik operasyon esnasında vajinanın farklı görünüm bozukluklarının düzeltilmesi de mümkün olmaktadır. Daha önce fazla sayıda normal doğum yapmış olan kadınlar tarafından sıkça tercih edilen vajinoplasti ameliyatından önce kişi kendini sorgulayarak buna gerçekten ihtiyacı olup olmadığına karar vermelidir. Çünkü estetik operasyonların bir kısmı psikolojik takıntılar doğrultusunda arzu edilebilmektedir. Durumun bu yönde bir takıntıdan ibaret olmadığına ve uygulanması halinde cinsel yaşantısının çok daha pozitif yönde etkileneceğine kanaat getiren kadınlara vajinoplasti ameliyatı önerilmektedir.

Vajinoplasti ameliyatı sonrasında kişinin tekrar normal doğum yapması engel değildir. Ancak bu doğum sonrasında vajina tekrar genişleyerek ameliyatın etkisi ortadan kalkacaktır. Bu sebeple vajinoplasti ameliyatı olan kadınlara normal doğum önerilmese de kişi hamileliğinin hangi doğum şekliyle daha sağlıklı biteceğini düşünüyorsa o yönde bir karar vermelidir.

Vajinoplasti ameliyatı ortalama 30 – 60 dakika kadar süren bir operasyondur. Bu ameliyat hastaya genel anestezi altında uygulanmaktadır. Operasyon esnasında karın alt bölgesine ya da göbek çevresine herhangi bir kesi uygulanmaz. İşlem yalnızca vajina bölgesinde gerçekleşmektedir. Vajinanın çevresinde bulunan ve zayıflamış olan kaslar sıkıştırılmak suretiyle daraltılır ve daha sonra bu bölgeye dikiş uygulanır. Uygulanan bu dikişler kendi kendine eriyen dikiş yapısındadır. Buna bağlı olarak da ameliyattan sonra dikiş aldırmaya gerek kalmaz. Ameliyattan sonraki ilk 15 gün akıntı olması normaldir. Ameliyattan 1,5 ay sonra doktor kontrolüne gidilmesi gerekmektedir. Bu kontrolde doktor hastayı muayene ettikten sonra iyileşme süreci hakkında bilgi vermektedir. Eğer iyileşme süreci normal seyrinde ilerliyor ve herhangi bir problem bulunmuyorsa bu süreden sonra cinsel ilişki mümkün olabilmektedir. Kontrol sırasında bu konuyu doktora sormaktan çekinilmemelidir. Ameliyattan birkaç gün sonra hastanın normal yaşantısına dönmesi mümkün olmaktadır. Bu operasyon ağır geçen ya da iyileşme süreci zor olan bir operasyon değildir. Ancak her cerrahi girişimde olduğu gibi vajinoplasti ameliyatında da birtakım zorluklar mevcuttur. Özellikle iyileşme dönemindeki ilk haftalar daha fazla hissedilen bu ağrı ya da akıntılar daha sonra hafiflemektedir.

Vajinoplasti Ameliyatının Gerekli Olduğu Durumlar Nelerdir?
Vajinoplasti ameliyatına ihtiyaç duyulabilecek çeşitli durumlar mevcuttur. Bu durumları başlıklar altında incelemek gerekirse aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Normal doğum sonrası ortaya çıkan problemlerin giderilmesi amacıyla: Vajinal doğumlardan sonra bazı durumlara bağlı olarak hastanın vajen bölgesine atılan dikişler tutmayabilir. Bu da geç fark edildiği takdirde sağlıksız ve görünüm bozukluğu olan bir iyileşmeye neden olabilir. Doğum esnasında perine bölgesine kesi uygulanması ya da bu bölgede yırtıkların oluşması da bazı kadınlarda vajina genişlemesine neden olabilmektedir. Özellikle çok sayıda normal doğum yapan kadınlarda bu durumlar görülebilmektedir. Bu tip sorunların giderilmesi amacıyla vajina daraltma ameliyatı uygulanabilmektedir.

Boşaltım sistemini olumsuz yönde etkileyen durumların giderilmesi amacıyla: Özellikle idrarını kaçırma, idrar torbasında sarkma, bağırsaklarda sarkma gibi problemlerin görülmesi durumunda vajina daraltma ameliyatı ile birlikte bu problemlerin de giderileceği operasyonların aynı zamanda uygulanması mümkün olmaktadır.

Cinsel yaşantıdaki problemlerin ortadan kaldırılması amacıyla: Vajinoplasti operasyonunun uygulanma sebepleri arasında en çok yer alan durum cinsel yaşamın olumsuz yönde etkilenmiş olmasıdır. Özellikle cinsel ilişki sırasında vajinanın çok geniş olması sebebiyle vajinadan birtakım seslerin gelmesi olasıdır. Bu durum bazı çiftleri rahatsız edebilmektedir. Vajinoplasti ameliyatından sonra cinsel yaşantıdaki olumsuzlukların ortadan kalkması operasyonun başarısıyla ilgili bir konudur. Kadın açısından da cinsel yaşam konusunda oldukça verim sağlayan bir operasyondur.

Psikolojik takıntıların giderilmesi amacıyla: Vajinanın genişlemiş olmasını çok fazla düşünen ve sürekli bu konuyu irdeleyen kadınlarda birtakım psikolojik problemler ortaya çıkabilmektedir. Özellikle cinsel yaşamın da olumsuz yönde etkilenmesi durumunda bu psikolojik sorunlar şiddetini arttırır. Bu psikolojik kökenli problemlerin giderilmesi amacıyla vajinoplasti ameliyatı uygulanabilmektedir. Ancak bunun bir takıntı olmadığından ve gerçekten ihtiyaç olduğundan emin olmakta fayda vardır. Çünkü eğer bu psikolojik sorun bir takıntıdan ibaretse kişi ameliyat sonrasındaki durumdan da memnun olmayabilir. Bu da ikinci bir ameliyat ihtimalini doğurur. Bu sebeple eğer problem yalnızca takıntı şeklindeyse önce bu takıntıların yok edilmesi sağlanmalıdır. Bunun için iyi bir psikoloji uzmanından yardım almak faydalı olacaktır. Problem hem psikolojik hem de cinsellik gibi nedenlere dayanıyorsa operasyon sonrasında kişi kendine güvenini kazanabilmektedir.

Önceki ameliyatlara bağlı olarak ortaya çıkan problemlerin giderilmesi amacıyla: Özellikle genital bölgede bir cerrahi operasyon gerçekleşmiş ve buna bağlı olarak iz kalması, kas gevşemesi gibi problemler ortaya çıkmışsa vajinoplasti ameliyatı uygulamasıyla estetik bir görünüm kazanılması mümkündür.

Vajinoplasti Ameliyatının Riskleri Nelerdir?
Vajinoplasti ameliyatı tecrübeli, donanımlı ve el becerisi yüksek bir estetik cerrah tarafından uygulandığı takdirde az sayıda riske sahip olmaktadır. Doğru ve başarılı cerrah seçimi, ameliyatında başarılı sonlanması konusunda etkili olacaktır. Bunun yanı sıra unutulmamalıdır ki her cerrahi girişim belli başlı riskler taşımaktadır. Özellikle anestezi altında uygulanan girişimlerdeki riskler anesteziye bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Vajinoplasti ameliyatının risklerini şu şekilde sıralamak mümkün olmaktadır.

  1. Enfeksiyon
  2. Vajinal kanama
  3. Bağırsaklarda hasar
  4. Cinsel ilişki esasından ağrı
  5. Görünümü beğenmeme

Operasyon öncesinde bu komplikasyonlar göz önünde bulundurulmalı ve tamamı cerrahla konuşulmalıdır. Hasta, kafasındaki tüm soruları cerraha sorarak gidermelidir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlarla karşılaşılması olasıdır. Bu komplikasyonlar arasındaki görünümü beğenmeme durumu, çoğunlukla estetik kaygıyı takıntı haline getirmiş olan kişilerde görülmektedir. Bu tip durumların yaşanmaması için öncesinde doktorla detaylı bir şekilde konuşulmalı ve istenilen değişimler doktora doğru bir şekilde aktarılmalıdır. Operasyon sonrası genital bölge temizliğine oldukça dikkat edilmelidir. Bu bölgenin terli, nemli ve ıslak kalmaması gerekir.

1 Yorum

  • hale K. dedi ki:

    kadınlarımızın yani bizim büyüksorunlarımızdan birtanesi daha biz kadınlar kendini begenen insanlarız aynı karşısında bile lkendimizi izler ve begeniriz begenmediğimiz bir yerimiz oldugu zaman acaba nasıl gecer nasıl yaptırırız nasıl düzletiriz diye düşünürken tıp yardımımıza koşuyor süper bişey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.