Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Varikosel Nedir?

Varikosel erkeklerde görülmekte olan bir çeşit damar hastalığı olarak tıp dünyasında yer almaktadır. Vücutta bulunmakta olan toplardamarların genişlemesine bağlı olarak ortaya çıkan bu problem, vücuttaki kan akış düzenini aksatarak çeşitli sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Yan etkilerinden bir tanesi ise testis etrafında çok miktarda kan birikmesi ve buna bağlı olarak da cinsel isteksizlik ve cinsel ilişki sırasında sorunları erkeklerin karşısına çıkarabilmektedir.

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Belirtileri Nelerdir?

Bahsetmiş olduğumuz hastalık ortaya çıkarken bazı belirtiler ile kendini belli eder. Öncelikle testis bölgesinde yaşanmakta olan ağrılar ve buna bağlı olarak terleme şikayetleri, varikosel belirtileri arasında en çok karşı karşıya kalınan unsurlar arasında yer alıyor. Bahsetmiş olduğunuz bu unsurların dışında ise genellikle varikosel hastalığı başka bir belirti vermemektedir. Eğer ortada herhangi bir sebep yokken testis bölgesinde şiddetli ağrılar yaşıyorsanız ve yaşamış olduğunuz bu ağrılar uzun süre boyunca iyileşmeden devam ediyorsa, mutlaka doktor kontrolünden geçmenizi tavsiye ediyoruz. İlk önce hafif şiddette olarak başlamış olan ağrılar zaman içinde çok daha şiddetli bir hale gelecektir. Ağrılarının günden güne arttığını hissediyorsanız ülkemizde de sık sık karşılaşılmakta olan varikosel, yani toplardamar gelişmesi hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. Bunu tedavi etmek için ise mutlaka tecrübeli bir doktordan destek almanız, sağlığınız açısından oldukça büyük önem taşıyor. Fiziki olarak ise testis bölgesinde bulunan damarların genişleyerek şişmesi, fiziksel olarak ortaya çıkan bulgular arasında yer alıyor.

Nedenleri Nelerdir?

Varikosel’in ortaya çıkmasının çeşitli sebepleri vardır. Bahsedecek olduğumuz bu nedenlerden mümkün olduğu kadar kendinizi koruyarak toplardamar genişlemesi sorunları ile karşı karşıya kalmaktan kendinize geri çekebilirsiniz. Varikosel’in ortaya çıkmasına en büyük sebeplerinden bir tanesi, testise gelmekte olan damarların zaman zaman ters kan akışına maruz kalmasıdır. Bu bölgede bulunmakta olan damar kabarcıkları tam olarak görevini yerine getiremediği zaman kan akış düzeni bozulur ve buna bağlı olarak da damar içinde şişkinlikler ortaya çıkar. Genellikle ergenlik dönemindeki gençler için oldukça büyük tehlike arz etmektedir. Çünkü varikosel hastalığının ortaya çıktığı yaş aralığı genellikle 15 ile 24 arasında değişmektedir. Tesislerin hormonal ve fiziksel olarak en çok gelişmekte oldu ergenlik döneminde testis etrafında yüksek miktarda basınç oluşturmak ve bununla beraber oldukça dar kesime sahip olan pantolonlar giymek, varikoselin ortaya çıkmasına sebep olan unsurlar arasında yer alıyor. Damar genişlemesi ile beraber kan akış düzeni bozulacağı için iki testiste de sağlıklı sperm üretimi sırasında aksaklıklar meydana gelebilir. İlerde yaşanacak olan üreme problemlerin önüne geçmek için ise küçük yaşlardan itibaren çeşitli önlemler almak gerekiyor. Alınabilecek en basit önlem ise vücudu sıkmayan kıyafetleri tercih etmeniz olacaktır.

Varikosel ve Kısırlık

Erkeklerde görülmekte olan kısırlık hastalığının ortaya çıkmasına sebep olan en önemli unsurlardan bir tanesi varikosel durumudur. Kısırlık nedeni ile doktora başvurmuş olan kişiler üzerinde yapılmış olan araştırmalar gösteriyor ki, başvuran kişilerin arasında %35 oranında varikosel ortaya çıkmıştır. Sperm üretimini ve tesislerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını engelleyen damar genişlemesi çocuk yapmak için gerekli olan sperm sayısına ulaşmayı da engelliyor. Uzmanların yapmış olduğu açıklamalara göre ise varikosel tedavisi sonrasında bebek yapma oranı büyük oranda artış gösteriyor. Varikosel durumun ortadan kaldırmak için ülkemizde en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesi ameliyatlar oluyor. Ameliyat yapıldıktan sonra yaklaşık olarak 3 ay içerisinde sağlıklı bir şekilde sperm üretimine başlanması bekleniyor.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varikosel’in tedavi edilmesi için doktorların uygulamış olduğu tedavi yöntemleri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Damar genişlemesi ilk ortaya çıkmış olduğu zamanlarda hafif ağrılar ile kendini belli etmeye başlar. Bu zamanlarda ise damar genişlemesi için özel olarak üretilmiş olan iç çamaşırları tercih etmek, sağlığınızı korumanız için size yardımcı olacaktır. Özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan varikosel, erken teşhis edildiği takdirde ameliyat gibi cerrahi operasyonlara gerek duyulmadan tedavi edilebilir. Fakat başlangıç seviyesi yerine çok daha ileri yaşlarda ortaya çıkmış olan bu durum mutlaka cerrahi operasyonlar ile tedavi edilmelidir.

Varikosel ile İlgili İstatistiksel Rakamlar

  • Varikosel ameliyatları dünya genelinde yaklaşık olarak %95 oranında başarılı olmaktadır.
  • Damar genişlemesi yüzde 95 oranında sol testis bölgesinde ortaya çıkar ve bu şekilde ilerlemeye devam eder.
  • Tedavi amacıyla ameliyat olduktan sonra ise erkeklerin %70’inde sperm sayısı ve kalitesi büyük oranda artış göstermiştir.
  • Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılmış olan araştırmalara göre her yıl yaklaşık olarak 80.000 kişi bu hastalık için ameliyat oluyor.
  • Varikosel genellikle ergenlik döneminde yani 15 ile 24 yaş aralığında görülüyor.
  • Kısırlık şikayetleri ile hastaneye gitmiş olan kişilerin %35’inde varikoselden kaynaklanmakta olan problemlerin olduğu tespit ediliyor.
  • Dünya üzerindeki erkeklerin yaklaşık olarak %10 ile %15 oranında varikosel riski taşıdığı uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Korunmak İçin Neler Yapmak Gerekiyor?

Ülkemizde dünya genelinde varikosel ne yazık ki erkeklerin oldukça ciddi bir bölümünde ortaya çıkabilen hastalıklar arasında yer alıyor. Cinsel isteksizlik ve kısırlık gibi problemleri ortaya çıkan varikoselden korunmak için ise uygulamamız gereken oldukça basit işlemler vardır. Ergenlik yaşlarındaki çocukların sık sık kullanmakta olduğu dar pantolonların kullanılmasını engelleyerek varikosel riskini büyük oranda azaltabilirsiniz. Bununla beraber ise düzenli olarak doktor kontrolünden geçmek damar genişlemesi olması durumunda erken teşhis için oldukça önemli rol oynamaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi varikoselde de erken teşhis çok daha kolay bir şekilde tedavi uygulanması için oldukça önemlidir. Her ne kadar varikosel için tıp alanında üretilmiş olan ilaçlar tercih edilse de genellikle ameliyat olmak, bu problemin ortadan kalkması için tercih ediliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.