Vazektomi (Erkekte Kanalların Bağlanması)

Vazektomi Nedir?

Vazektomi, erkeklerde sperm hücrelerinin testisler sayesinde depolandıkları bölgelere geçiştirilmesinin cerrahi yöntemlerle kalıcı olarak engellenmesidir. Vazektomi sonrasında erkeklerin boşalması sonrası boşalan sıvının miktarında, renginde ya da volümünde hiçbir şekilde değişiklik olmaz. Boşalan sıvıda sperm hücresi yoktur.

Vazektomi (Erkekte Kanalların Bağlanması)

Erkeklerin en büyük korkusundan biri de vazektomi uygulamasından sonra cinsel hayatlarında bir değişiklik olup olmayacağıdır. Fakat vazektomi uygulanan erkeklerin hiçbirinin cinsel hayatında bir problem olmaz. Cinsel hayatları kaldığı yerden devam etmektedir ve herhangi bir sertleşme problemi de görülmez. Boşalma sırasında vücuttan atılan sıvı değişmez ve içerisinde sadece sperm hücreleri de yoktur. Bu durumda normalde kesinlikle fark edilecek ya da cinsel hayatı etkileyecek bir şey değildir.

Aslında bu durum iyi bir aile planlamasıdır. Ancak bu yöntem kanallarda kötü hasar oluşturduğu için tüplerin eski haline döndürülmesi neredeyse imkansızdır. Çünkü yalnızca mikroskopla görülebilecek kadar küçüklükte olan spermlerin hücrelerinin geçişi engellenir. Sperm hücreleri ise üretildikleri yerde vücudun kendisi tarafından absorbe (emilim) edilmektedir.

Vazektomi Kimlere Uygulanmalıdır?

  • Düzenli ve stabil bir ilişkiye sahip çiftlerde kadın yaşının doğurganlığının sonlarına yaklaştığında,
  • Korunmasız ilişkilerde istenmeyen gebeliklerden korunmada bu sorumluluğu üstlenmek isteyen erkeklerde,
  • Çocuk sahibi olmuş ve diğer doğum kontrol yöntemlerine bakmış, daha uygun başka bir yöntem bulamamış ya da karar verememiş çiftlerde,
  • İleriki zamanlarda kesinlikle çocuk sahibi olmak istemeyen orta yaştaki bekar ya da dul erkeklerde
  • Şuan ki yaşına kadar yeterli çocuğa sahip olmuş ve şimdiki yalından sonra bir daha çocuk istemeyen çiftlerde
  • On sekiz yaşından küçük bireylerin yaptırması kesinlikle yasaktır ve yalnızca on sekiz yaşını doldurmuş bireylerin,
  • Vazektomi operasyonu ile ilgili ayrıntılı bir şekilde bilgilendirilmiş ve geri dönüşünün zor olduğunu bilenlerde,

Vazektomi yöntemi rahatça tercih edilebilir.

Vazektomi Nasıl Uygulanır?

Tecrübeli üroloji uzmanları tarafından gerçekleştirilen bu operasyon, muayenehane şartlarında ve lokal anestezi altında yapılmaktadır. Oldukça kolay ve güvenilir bir işlem olduğundan korkulacak herhangi bir şey yoktur. O bölgenin tamamen hissiz bir hale gelmesi sağlandıktan sonra, testislerin içinde bulunduğu skrotum kesesinin sağ ve sol yanında yapılan küçük kesikler sayesinde vasdeferenslar (sperm kanalları) deri dışına alınır. Daha sonradan bağlanır ve tekrar kısa bir parça kesilir. Kalan uçlar ise koter ile yakılarak yok edilir. İşlem aşağı yukarı yaklaşık yarım saat kadar sürmektedir.

Operasyon sonrası hastanın hastanede yatması ya da istirahatı gerekmemektedir. Ancak ileriki zamanlarda bazı hastalarda şiddetli ağrılar görülebilmektedir. Bu tarz durumlarda hekiminize başvurarak onun önerdiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.

Operasyon Sonrası Olabilecek Komplikasyonlar

Şiddetli Ağrı: Genelde operasyonlardan sonra ilk yirmi dört saat içerisinde hastaların ağrı kesici kullanması pek gerekmez. Fakat çok nadir de olsa ilerleyen zamanlarda bazı kişilerde şiddetli ağrı görülebilmektedir. Önemli bir olay değildir ve ağrı kesicilerle çözülebilir.

Enfeksiyon: Bu durumda çok nadir olsa da bölgede enfeksiyon gerçekleşebilir. Ancak bu durum da fazla önemli olmayıp antibiyotikle halledilebilir.

Kanama: Vazektomi operasyonu sonrasında bazı hastalarda kanama veya ödem görülebilir. En iyi seçim hekiminizden yardım istemek olacaktır.

Orşialji (Kronik Ağrı): Operasyon sonrasında sperm ve sıvı birikmesi sonucu oluşan ağrılardır. Bu durum ise kendiliğinden en fazla altı ay içerisinde düzelmektedir.

Cinsel İsteksizlik: Aslında birçok hastanın şikayeti arasında yer almaktadır. Ancak bu durum hiçbir şekilde fiziksel olmayıp tamamen psikolojik olmaktadır. Bu operasyon kişinin hiçbir şekilde cinsel hayatını etkilemez.

Alerjik Reaksiyonlar: Bu tarz reaksiyonların operasyonla alakalı bir durumu yoktur. İşlem öncesi uygulanan anestezi ilaçlarına karşı bazı kişilerde alerji veya kaşınma görülebilir. Ama ciddi bir durum olmayıp geçicidir.

Hematom: Bazı operasyonlardan sonra skrotun içine kanama olur ve durdurulamaz ise kan skrotun içinde pıhtılaşarak bir kitle oluşturabilir. Nadir olarak görülen bu durum, maalesef yaşayan insanlarda tekrardan cerrahi bir işlem gerektirir. Hematomun her türlü boşaltılması gerekmektedir.

Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Bu operasyonu düşünen insanlar kesinlikle eşlerinin de onayını almak zorundadırlar. Operasyon sonrasında koruyuculuk hemen etkisini göstermeyeceği için, etkisini gösterene kadar çiftlerin farklı şekillerde korunma yöntemleri kullanmaları gerekmektedir. Sperm incelemesinde tamamen azospermi (meni içerisinde hiç sperm olmaması) oluşana dek istenmeyen gebelikler yaşanabilir. Bu arada sizin de sık sık sperm tahlili yaptırarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

Unutulmaması gereken bir konu da, bu operasyonu geçirmek sizi hiçbir şekilde hiçbir cinsel yolla bulaşan hastalıktan korumaz. Ya da ek olarak, peniste küçülme gibi sorunlar da görülmez ve yaşamazsınız.

Ayrıca bu operasyonu yaptırmadan önce bireylerin çok dikkatli düşünüp kararlar alması gerekmektedir. Çünkü ileriki zamanlarda çocuk sahibi olmak istenildiği zaman, geri dönüşü çok zor olmaktadır. Fakat bireyler çok fazla çocuk sahibi olmak isterlerse işlem zahmetli bir bekleyişten sonra gerçekleşebilir. Sadece testislerden aspirasyon yöntemi ile sperm toplanır ve tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi rahatça olunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.