Yapay Rahim (Co-Culture) Nedir?

Rahim Nedir?

Rahim, hamile kalındığı zaman bebeğin ilk hücrelerinin gelişmesi için tutunulması gereken yer olarak tanımlanır. Rahimin kenarlarında bulunmakta olan duvarlar hamile kalma durumunda kısa süre içinde kalınlığını büyük ölçüde arttırarak embriyonun tutunması için gerekli olan uygun ortamı hazırlar. Rahim duvarı kalınlığı yeterince fazla olmasa, embriyo duvara tutunamaz ve düşük olarak bilinmekte olan durum meydana gelir.

Yapay Rahim (Co-Culture) Nedir?

Yapay Rahim (Co – Culture)

Normal yollarla hamile kalamayan kişiler için tüp bebek tedavisi yapılabilecek olan en etkili tedavi yöntemleri arasında yer alıyor. Tüp bebek tedavisinin başarı oranı ise %100 seviyesine ulaşmadığı için insanlar ve doktorlar başarı oranını arttırmak için çeşitli yöntemler denemeye devam ediyor. Yapay rahim yöntemi de tüp bebek yaparken döllenme şansını arttıran önemli tedavi yöntemleri arasında yer alıyor. Yapay rahim yöntemi sayesinde anne ve babadan alınmış olan üreme hücreleri dış ortamda birleştirilirken rahim içerisinden alınmış olan dokular da bu organizma içerisine yerleştiriliyor. Böylece ilk döllenme işlemi başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra meydana gelmiş olan embriyo, rahim dokuları arasında gelişmeye başlıyor.

Yöntemin Temel Mantığı

Dış ortamda hazırlanmış olan döllenmiş hücreler annelerin rahim dokusu ile beraber aynı ortamda bulunduğu için hazırlanmış olan ilk hücre, çok daha kolay bir şekilde anne vücuduna adapte olacaktır. Bahsetmiş olduğumuz bu işlemler sırasında oluşturulmuş olan embriyo hücresini bir süre beslenmesi açısından rahim hücresi ile beraber çeşitli besin maddeleri de aynı ortama konur. Belirli bir süre boyunca aynı ortamda bulunmuş olan hücreler ve rahim hücreleri birbirleri ile büyük oranda uyum sağlayacaktır. Aynı ortam içerisinde bulunmakta olan besin maddeleri embriyo beslemek için yeterli olmadığı için belirli bir süre sonra tekrar anne vücuduna taşınır. Sıradan tüp bebek tedavilerinde dış ortamda hazırlanmış olan hücreler bekletilmeden anne vücuduna konulduğu zaman çeşitli genetik uyum problemleri meydana gelebiliyor. Başarı oranını arttırmak için sürekli olarak uğraşmak da olan doktorların en çok tercih ettiği yöntem yapay rahim oluşturarak embriyo hücresini bu dokulara alıştırmaya çalışmak oluyor. Eğer siz de defalarca kez denemenize rağmen tüp bebek tedavisinde başarılı olamıyorsanız, bahsetmiş olduğumuz yapay rahim tedavisini deneyerek olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Tüm Tüp Bebeklerde Yapay Rahim Tedavisi Mümkün Mü?

Ülkemizdeki teknolojik gelişmeler yüzünden şu anda tam olarak uygulanamayan bu yöntemi denemek istiyorsanız öncelikle yüksek donanıma sahip olan ülkeleri ziyaret etmeniz gerekecektir. Ülke olarak konum problemleri dışında yapay rahim tedavisini uygulayacak olan doktorların, yeteri kadar tecrübeli olması da önemli unsurlar arasında yer alıyor. Laboratuvarda çalışmakta olan ekip tüm işlemleri başarılı bir şekilde yapabilirse, yapay rahim oluşturma işlemi tüm annelerde uygulanabilen tedavi yolları arasında yer almaktadır.

Tedaviden Kimler Yararlanabilir?

Yapay rahim oluşturma işlemi yüksek maliyetli olduğu için tüp bebek tedavisi olmak isteyen her çifte uygulanmaz. Özellikle 40 yaşının üzerinde çocuk sahibi olmak isteyen kadınların tedaviden daha yüksek oranda başarı ile ayrılabilmesi için bahsetmiş olduğumuz yöntem sık sık tercih edilir. Kadınların vücudunda bulunmakta olan ve hamilelik sürecini ciddi anlamda etkileyen FSH hormonu çok yüksek olan kişilerde de yapay rahim yöntemi ile tüp bebek tedavisi uygulamak doktorların tercihlerindendir. FSH hormonunun normal değerinden çok daha yüksek olması, rahim duvarının yeterli kalınlığa ulaşmasını engelleyecektir. Kullanılmakta olan çeşitli tıbbi ilaçlardan dolayı yumurtalıklarda meydana gelebilecek olan herhangi bir hasar, tüp bebek tedavisinin başarılı bir şekilde sonuçlanmasının önüne geçer. Bahsetmiş olduğumuz bu özelliklere sahip olan kişilerde Co-culture yöntemi uygulanabilir.

Co-culture Başarı Oranı Hangi Seviyede?

Co-culture yöntemi ile tedavi edilmeye çalışılmış olan embriyoların yaklaşık olarak %69’luk bölümü, tedavi başarılı bir şekilde tamamlamıştır. Fakat embriyolar büyüdükten sonra aralarında ölenler ve buna bağlı olarak da tedavinin olumsuz devam etmesine sebep olan durumlarda meydana gelmiştir. Bahsetmiş olduğumuz embriyoların büyüdükten sonra ölmeleri de gözden çıkartılacak olursa başarı oranını %50 olarak belirleyebiliriz. Başarı oranının yüksek veya düşük olmasını, özellikle annenin rahim dokusu ile hücrelerin birbirine uyması etkiler. Eğer hücreler ve rahim dokusunun birbiriyle olan uyuma hakkında bilgi almak istiyorsanız hastaneler tarafından uygulanmakta olan çeşitli testlerden geçebilirsiniz.

Yapay Rahim İle İlgili Tartışmalar

Günümüzde bilim insanları ve sağlık alanında sözü geçen kişiler yapay rahim hakkında çeşitli görüşler ortaya atıyor. Doktorlar arasındaki en yaygın görüş, yapay rahim tedavisi sayesinde tüp bebek başarısının büyük oranda arttığı ve bu tedavinin anneye herhangi bir zarar vermediğidir. Diğer bir yandan ise her konuda olduğu gibi yapay rahim tedavisi konusunda da tedaviyi zararlı bulan kişiler mevcut. Co-culture tedavisinin olumsuz olduğunu savunan kişilerin öne sürdüğü en büyük iddia, rahim içerisinden alınmış olan dokuların rahim duvarına zarar verdiğidir. Tam olarak bu konu ile ilgili olarak kesin bir bilgi mevcut olmasa da doktorların büyük bir bölümü yapay rahim tedavisinin herhangi bir zararının olmadığını, hatta tüp bebek tedavisinin başarı oranını arttırmak için kullanılan en etkili yöntemler arasında yer aldığını söylüyor.

Rahim ve Embriyo İlişkisi

Rahim, sadece kadınlarda bulunmakta olan ve hamilelik sırasında bebeğin bulunduğu yer olarak bilinir. Rahim içerisinde bulunmakta olan duvar kalınlığı, annenin üretmiş olduğu hormonlara göre incelip kalınlaşarak hamilelik sürecinin başlamasına veya son bulmasına yardımcı olur. Rahim duvarına tutulmuş olan embriyonun sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için bahsetmiş olduğumuz bu duvarın kalınlığının fazla olması gerekmektedir. Aksi takdirde ince olan tabakaya tutunamayan embriyolar anne vücudu tarafından dışarıya atılır. Halk arasında düşük olarak bilinmekte olan bu durumu engellemek için tıp dünyasında çeşitli hormon tedavileri uygulanmaktadır. Anne vücudunda üretilmiş olan hormonlar Rahim duvar kalınlığına doğrudan etki ettiği için özellikle hamilelik süreci boyunca hormon seviyesinin uygun miktarda bulunması, bebeğin sağlıklı şekilde gelişmesi için gerekli olan en önemli şartlar arasında yer alıyor. Hamilelik süreci boyunca hormon seviyesini kontrol ettirmek, çok daha sağlıklı bir şekilde hamilelik sürecini geçirmeniz için size avantaj sağlayacaktır. Hormonlar kan yolu ile taşındığı için, hastaneye verecek olduğunuz basit bir kan örneği sayesinde vücuttaki hormonların seviyesi hakkında detaylı bir şekilde bilgi alabilirsiniz. Test sonuçlarının yetersiz çıkması sonucunda ise yine hastanelerde uygulanmakta olan tedavi yöntemleri işinize yarayacaktır.

Tedavinin Uygulanması İçin Gerekli Olan Şartlar

Yapay rahim tedavisini uygulamak için gerekli olan şartlar, tüp bebek tedavisini uygulamak için gerekli olan yöntemler ile birebir aynıdır. İlk olarak anne ve babanın sağlıklı bir şekilde üreme hücrelerini üretebiliyor olması gerekmektedir. Çünkü tüp bebek tedavisi sırasında anne ve babadan alınacak olan üreme hücreleri dış ortamda birleştirilir. Bahsetmiş olduğumuz birleştirme işlemlerinin başarılı bir şekilde tamamlanabilmesi için sağlıklı hücrelerin temin edilmesi gerekiyor. Özellikle yumurta hücresi veya sperm hücresi üretimi konusunda sıkıntı yaşayan çiftlerin, tüp bebek tedavisine başlamadan önce ilk olarak sağlıklı bir şekilde hücreleri üretebilmeleri için çeşitli tedavilerden geçmeleri gerekiyor. Gerekli olan tedavileri tamamlandıktan sonra sağlıklı bir şekilde üreme hücrelerini üretebilen anne ve babalar tüp bebek tedavisini deneyebilir, hatta yapay rahim yöntemi ile sahip oldukları şansları daha da arttırabilirler. Psikolojik olarak da tedaviye hazır olunması gerektiğini asla unutmamak gerekiyor. Eğer siz de tüp bebek tedavisine başlayıp da başarılı bir şekilde sonuçlandırmak istiyorsanız, kendinizi psikolojik olarak bu duruma hazırlamanız, başarı oranını arttırmanız için oldukça önemlidir. Psikolojik olarak destek alma konusunda yardım istiyorsanız psikolog doktorlar ile görüşerek eşler arasındaki psikolojik durumu olumlu yönde değiştirebilirsiniz. Eşlerin tedavi boyunca birbirine yardım etmesi sayesinde yüksek moral ile tedaviyi başarılı bir şekilde bitirip, siz de sağlıklı bir bebek sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.