Yeni doğan Bebekler Ne Zaman Güler?

Duyarlı Gülme Evreleri Nelerdir?

Bu dönemde bebeklerin hareketleri refleks yerine istemli hareketler olurlar. Gün geçtikçe bebekler çeşitli eşyalara gülebilirler. Bu eşyalar şöyle sıralanabilir: Oyuncaklar, Peluş ayıcıklar, Objeler, Ona zevk veren şeyler.

Yeni doğan Bebekler Ne Zaman Güler?

Yeni doğan bebekler ilk doğdukları zaman bilinçli olarak gülemezler. Bebeklerin gülümsemesi ebeveynler için ödüllendirici nitelikte olurlar. Bebeğinizin gülümsemesi onun sosyal ve bilişsel alanda bilgi edinmenizi sağlar. Bebeğin ilk gerçek anlamda gülmesi onun gelişimi hakkında birçok şey söylüyor.

Bebeğin Vizyonuna Ne İşaret Eder?

Bebeğinizin ilk gülümsemesi onun vizyonunun geliştiğini işaret eder. Beyni ve sinir sistemi refleksleri yeterince gelişmiş bir bebek başkaları ile iletişim kurabildiği anlamına gelir. Tepkilerinin ve hareketlerinin insanların üzerinde bir etkiye sahip olduğunun farkında olur. Bu şekilde gülümsemeye başlar.

Bebek Ne Zaman Gülümsemeye Başlar?

Bebeğin refleks gülümsemeleri 2 aylık olduğunda yok olur. 3 aylık olduğu zaman gerçek bir gülümsemeye sahip olur. Bebeğin refleks ile gülümsemesi ya da bilinçli olarak gülümsemesi arasındaki fark hemen anlaşılabilir. Bebeğiniz uyuyor ise ya da yorgun ise uykuda gülümser bu gülümseme refleks olan gülümsemedir. Çünkü bu esnada oluşan gülümseme kısa süreli ve bilinçsiz bir gülümsemedir. Diğer türlü olan gülümseme, babasını gördüğünde, annesinin kokusunu aldığında, ya da kardeşinin sesini duyduğunda gülümsemesi gerçek bir gülümsemedir.

Bebeklerin Gülmemesi Sorun Teşkil Edebilir

Bebekler erken zaman dilimlerinde gülümsemeye başlayabilir. Bu gülümsemelerin olması normaldir. Ancak bazen gülümsemeler gecikebilir bu bebeğin, endişeli ya da neşesiz olduğu anlamına gelmez. Her bebeğin kilometre taşı birbirinden farklıdır. Ancak bebeğinizin 3 aylık olduğu halde gülümseme yetisine sahip değilse pediatriste başvurulması gerekir.

Bebeğin Gülme Aşamaları

Reflekslere bağlı olan gülmeler 0 – 6 hafta aralığına bağlıdır. Bebekler bu zaman dilimlerinde uykularında bile gülebiliyorlar. Bebekler uykularında gülseler bile bunun, uykudan irkildiğinde ve aniden ayak ve kollarını oynatması gibi fiziksel reflekslerden kaynaklanmış olduğunu bilin.

Duyarlı Gülme Evreleri Nelerdir?

Bu dönemde bebeklerin hareketleri refleks yerine istemli hareketler olurlar. Gün geçtikçe bebekler çeşitli eşyalara gülebilirler. Bu eşyalar şöyle sıralanabilir:

  • Oyuncaklara
  • Peluş ayıcıklara
  • Objelere
  • Ona zevk veren şeylere
  • Gıdıklamak

Gibi çeşitli şeyler bebeğinizi güldürebilir. Bu gülümsemeler bilinçli olan gülümsemelerdir.

Sosyal Gülme Nedir?

Bebeğiniz sizi gördüğü zaman ya da sizlerden komik sesler duyduğu zaman gülerek sizlere tepki verebilir. Bu tepki en olağan ve normal olan tepkidir. Homurdanarak, uğultu çıkararak sizlere kendini ifade etmeye çalışırlar. Bu bebek için sosyal gülme anlamına gelir. Sizden bir tepki beklediği için gülümsemeye başlar, tatlılıklar yapar. Sosyal gülme yaş aralıkları 2 – 3 aydır. 2 ya da 3 aylık bebekler sosyal gülme seviyesine ulaşmış olurlar.

Farkında Olunan Gülme

Gülme davranışları 6. Aydan itibaren tamamen farkında olunan bir aydır. Gülme davranışları bu aylarda belirgin bir hal alır. Beşinci aydan itibaren bebekler ev üyelerinin yüzünü ezberler ve bunları ayırt edebilmeye başlar. Bu şekilde ilgi görmek istediklerine el ve kollarını hareket ederek sevimli olmaya çalışırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.