Yeni Doğmuş Bir Bebeğe Nasıl Bakılır? Ne Kadar Yemeli?

Yeni Doğmuş Bebekler Ne Sıklıkta Yemelidir?

En geç saatte bir olarak beslenmesi gerekebilen yeni doğanlar, bazen de üç veya dörder saat aralıklarla beslenirler. Beslenme sıklığının belirlenmesinde, çocuğun gözlemlenerek ne sıklıkta ağladığının değerlendirilmesi gerekir.

Yeni Doğmuş Bir Bebeğe Nasıl Bakılır? Ne Kadar Yemeli?

Yeni doğan bebekler; dış dünya şartlarına hazır olmamaları, vücut direnci kazanmamış olmaları nedeniyle, tamamen dış saldırılara açık haldedirler. Bağışıklık sistemi olarak adlandırılan ve bebeklik döneminden itibaren güçlendirilerek geliştirilmesi gereken yapı; hem beden sağlığı hem de psikolojik sağlık açısından önem arz eder. Bağışıklık sisteminin sağlam olarak kurulması ise, yeni doğmuş bir bebeğin beslenmesine dikkat edilmesini gerektirir.

Yeni Doğmuş Bir Bebeğe Nasıl Bakılır?

Yeni doğmuş bebekler, çocuklar veya ilerleyen yaş dönemlerinden ayrı olarak; uyuma, beslenme ve temizlenme ihtiyaçlarına yanıt verilmesi gereken, bakımın bu alanlarda olarak büyütülmesi gereken aralıktadırlar. Bakımın bu alanda olması, yeni doğmuş bebek için disiplinli bir bakımın yapılmasını gerekli kılar.

İlk olarak, çocuğun uyku saatlerinin az olması ve gaz sancısı nedenler gibi uyuyamama sorunlarının olması halinde doktora gidilmelidir. Çünkü uyku, hem büyüme ve gelişme hem de bağışıklık sisteminin kurulmasında etkin rol üstlenir. Uykunun yanı sıra, beslenmenin doktor tavsiyesi dışında olmaması şarttır. Ayrıca, bebeğin kişisel temizliğine dikkat edilmesi sonucunda hastalıklar önleneceği için mutlaka sık bir şekilde bakım yapılmalıdır.

Yeni Doğmuş Bebek Neler Yemelidir?

Yeni doğmuş bebeklerin yemesi gereken kısıtlı sayıda besin içeriği vardır.

Bu besin içerikleri şöyledir:

  • Anne sütü
  • Yeni doğan bebek özel maması
  • Doktor tarafından belirlenen özel mamalar veya gıdalar

Bu besinlerin dışında, özellikle katı gıdalar başta olmak üzere, doktor önerisi olmayan hiçbir besinin takviyesi yapılamaz.

Yeni Doğmuş Bebekler Ne Kadar Yemelidir?

Yeni doğmuş bebeklerin yemesi gereken besin miktarı vardır. Bu besin miktarının belirlenmesi, anne ve çocuk doktorları tarafından ayarlanmalıdır. İlk olarak, eğer yeni doğan bebeğin tüketecek olduğu besin anne sütü ise; annenin belirleyeceği miktarda, çocuğun ağzından meme ucu bırakılmış olana kadar ve ağlamayı bırakmış halde uykuya dalana kadar emzirilmesi gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, bazı bebeklerin doymuş olduklarını anlamadığıdır.

Yeni doğan bir bebeğin anne sütü içme süresi en fazla beş dakika sürecektir. Bu sürenin aşılması halinde çocuk doymamışsa, anne sütünün yeterli olamayabileceği veya çocuğun doyduğunu anlamamış olabileceği ihtimalleri üzerinde durulur. Eğer çocuğun ne kadar besin tüketeceği doktor tarafından belirtilirse, genel olarak sıvı formatta olan bebek besinler; dereceleri bulunan bir biberon içerisine yerleştirilir ve doktor tarafından belirlenen ölçek miktarı kadar bebeğe verilir.

Yeni Doğmuş Bebekler Ne Sıklıkta Yemelidir?

Yeni doğmuş bebeklerin besin yeme sıklığı, büyümenin en hızlı geliştiği dönemlere denk gelinmesinden dolayı fazla olmalıdır. En geç saatte bir olarak beslenmesi gerekebilen yeni doğanlar, bazen de üç veya dörder saat aralıklarla beslenirler. Beslenme sıklığının belirlenmesinde, çocuğun gözlemlenerek ne sıklıkta ağladığının değerlendirilmesi gerekir. Bu değerlendirme sonrasında belirli saat aralıklarında mama veya anne sütü takviyesi yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.